7 trików ułatwiających malowanie

Drukuj

Wnętrza, w których mieszkamy, mają ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie i podejście do życia. Powinny nie tylko wyglądać czysto, schludnie i świeżo, ale też odpowiadać naszym preferencjom, jeśli chodzi o kolory i kompozycje. Nic jednak nie trwa wiecznie, a gusta – jak wiemy – zmieniają się dość dynamicznie, szczególnie u dzieci i młodzieży… Czy w Twoim domu też nadszedł czas na odświeżenie ścian i nadanie im nowych barw? Boisz się, że zajmie to wieczność, wszystko zostanie pochlapane farbą, a efekt i tak nie będzie zadowalający? Poznaj kilka prostych trików, które sprawią, że malowanie stanie się znacznie mniej skomplikowane!

1. Przed malowaniem wygładź ściany

Akcja malowanie nie zakończy się powodzeniem, jeśli przed przystąpieniem do czynności zasadniczych nie przygotujesz ścian do malowania. Powinny one być idealnie gładkie. Użyj papieru ściernego, najlepiej o dużej ziarnistości, by wypolerować ściany przed nałożeniem farby. Na początku zajmij się okolicami listew przypodłogowych i kontynuuj pracę ku górze, a kiedy skończysz, powtórz to samo, przesuwając się poziomo. Nie naciskaj zbyt mocno – w przeciwnym razie możesz uszkodzić powierzchnię ścian.
Gładzenie ściany przed malowaniem
2. Nie kupuj nowych pędzli

Masz sporo pędzli, ale po ostatnim malowaniu zapomniałeś ich umyć i farba zaschła na amen? Ten problem da się łatwo rozwiązać. Włóż pędzle do wiaderka lub miednicy i zalej je wcześniej podgrzanym octem. Powinny pozostać w takiej kąpieli około 30 minut, a będą jak nowe!

Pędzle do malowania ściany3. Czyste puszki = czysta podłoga

By sprawnie i równo pomalować ścianę, niezbędne jest ściąganie nadmiaru farby z pędzla przy każdym jego zamoczeniu. Zazwyczaj robi się to bez większego rozmysłu – o krawędź puszki. Efekt? I puszka, i wszystko wokół niej jest pochlapane w farbie, która się marnuje. Jak tego uniknąć? W bardzo prosty sposób. Załóż na puszkę z farbą grubą gumkę tak, by znajdowała się ona nad powierzchnią farby, równolegle do niej – i to właśnie o nią wycieraj pędzel. Nie stracisz ani kropelki farby, a puszka i jej okolice pozostaną czyste.Puszki z farbą
4. Nie brudź kuwety malarskiej

Kuweta malarska może mieć w domu wiele zastosowań także poza okresem remontu – pod warunkiem, że jest czysta. By nie musieć szorować jej po ukończonym malowaniu, przed wylaniem farby wyłóż ją dużą foliową reklamówką lub owiń folią aluminiową. Po zakończeniu działań będzie można po prostu zwinąć warstwę ochronną i ją wyrzucić, a kuweta pozostanie czysta.

5. Uwaga na zamki i zawiasy!

Przy odświeżaniu mieszkania i zmianie charakteru wystroju wnętrza często decydujemy się na malowanie nie tylko ścian, ale też drzwi, okien i mebli. Pojawia się wtedy niewielki, ale istotny problem – co z elementami metalowymi czy szybkami, których nie chcemy zamalowywać? Można go jednak łatwo rozwiązać za pomocą wazeliny. Posmaruj nią te powierzchnie, które mają pozostać bez zmian, a farba ich nie pokryje. Gdy skończysz malowanie, wystarczy ją zetrzeć – nie pozostawi żadnych śladów.

Malowanie w ciężko dostępnych miejscach

6. Co zrobić, żeby wałek nie zasechł?

Rzadko udaje nam się wyrobić z malowaniem mieszkania w jeden dzień. Najczęściej zajmuje to cały weekend albo i tydzień. Mycie wałka po każdym dniu pracy okazuje się natomiast dosyć czasochłonne… Przy odrobinie sprytu uda Ci się tego uniknąć. Jeśli uznasz, że to koniec pracy na dzisiaj, po prostu zawiń wałek w folię lub foliową reklamówkę. Dzięki temu kolejnego dnia wystarczy go odwinąć, by na nowo przystąpić do pracy.

Wałek do malowania

7. Uparta taśma zabezpieczająca

Futryny, listwy i ramy okienne zazwyczaj zabezpieczamy przed malowaniem taśmą ochronną. Zdarza się jednak, że przywiera ona zbyt mocno i nie chce odkleić się od ściany po zakończonym malowaniu, zrywając świeżo położoną farbę. Jak tego uniknąć? Z pomocą przyjdzie tu suszarka do włosów. Skieruj jej ciepły strumień na taśmę, żeby nieco ją podgrzać, a klej zacznie puszczać. Taśma bez problemu odejdzie od ściany.

Taśma zabezpieczająca podczas malowaniaPolecane artykuły


Może zainteresuje Cię też