Budowa

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

2015-11-04

(0)
W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku wykonać samodzielną izolację poddasza – przeczytaj porady ekspertów Bricomarché!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Wykonaj samodzielną izolację poddasza – krok po kroku z Bricomarché!

Wysokość standardowej krokwi wynosi 16 cm, z tego względu warto oprócz pierwszej warstwy ocieplenia, wykonać też drugą. W ten sposób zmniejszamy możliwość pozostawienia mostków termicznych w postaci odkrytej więźby dachowej. Przy pełnym deskowaniu dach składa się z następujących warstw:

1. Dachówka lub blacha
2. Kontrłata wzdłuż krokwi
3. Membrana wysokoparoprzepuszczalna (2000g/m²/24h) lub papa na deskowaniu
4. Szczelina wentylacyjna o szerokości 3 - 6 cm
5. Dwie warstwy materiału izolacyjnego
6. Folia paroizolacyjna
7. Płyty gipsowo-kartonowe

Membrana wysokoparoprzepuszczalna
, szczelina wentylacyjna oraz folia paroizolacyjna zabezpieczają poddasze przed zawilgoceniem i zagrzybieniem. Membranę wysokoparoprzepuszczalną zakłada się podczas budowy dachu. Samodzielnie wykonany proces ocieplenia poddasza rozpoczyna się od pozostawienia szczeliny wentylacyjnej (pamiętaj przerwa 3-6 cm) oraz montażu kolejnych elementów izolacji. Otwory wentylacyjne znajdują się przy wlotach: dla okapu oraz w kalenicy, przy kratkach wentylacyjnych w ścianach szczytowych lub wzdłuż naroży dachu.
 
Przed przystąpieniem do ocieplania warto zastanowić się jakie profile i wieszaki montujące wybieramy. Przy mocowaniu grzybkowym profil mocuje się na wcisk, a przy wieszakach przykręcanych do czoła krokwi potrzebne będą wkrętaki i wkrętarka.

Ocieplenie poddasza

1.  Zanim przystąpisz do pracy pamiętaj o założeniu odpowiedniego ubrania i rękawic ochronnych.

2. Zmierz rozstaw pomiędzy krokwiami, aby przygotować materiał – bardzo ważne: zachowaj naddatek 1,5 - 2 cm materiału. Jeśli rozstaw wynosi 20 cm powinieneś wyciąć maty o szerokości 21,5 lub 22 cm. Maty przycinaj przy pomocy specjalnego noża. Maty z wełny skalnej są na tyle sprężyste, że same utrzymają się między krokwiami, ale tylko wtedy gdy zostawisz odpowiedni naddatek.

3.  Kolejnym krokiem jest umieszczenie materiału izolacyjnego między krokwiami – nie dociskamy go do membrany, aby zachować szczelinę wentylacyjną. Powinien sam utrzymywać się między krokwiami.

4.  Gdy mamy ułożoną pierwszą warstwę montujemy profile budowalne. Wieszaki mocowane do czoła krokwi mocujemy po założeniu warstwy wełny natomiast wieszaki grzybkowe mocujemy przed założeniem pierwszej warstwy ocieplenia. Jeśli masz wieszaki typu ES użyj wkrętaków do zamocowania profili metalowych. Przy wieszakach     grzybkowych profile mocujesz na wcisk. Pamiętaj o przesunięciu pionowych profili, aby linie pierwszej i drugiej warstwy wełny nie pokrywały się.

5. Mocowanie pozwoli stworzyć szkielet pod drugą warstwę ocieplenia – układaj ją w powstałych przerwach.

6.  Do metalowego rusztowania przyklej paski taśmy dwustronnie klejącej, a następnie przyklej folię paroizolacyjną.

7.  Ostatni krok to zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych, które za pomocą wkrętaków montujemy do rusztowania.

WAŻNE: Drugą warstwę ułóż tak, aby łączenia poszczególnych
płyt wełny nie pokrywały się ze stykami wełny pierwszej warstwy i krokwi. W ten sposób unikniemy powstania mostków termicznych.

Pamiętaj jednak, że zawsze możesz porozmawiać z ekspertami Bricomarché podczas zakupów o szczegóły dotyczące ocieplania poddasza i o potrzebne materiały. 

Artykuły polecane:

Izolacja poddasza

Niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego właściwa izolacja termiczna...

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 1

Czy wiedziałeś, że nieprawidłowo zaizolowany dach przyczynia się do...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »