Budowa

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 1

2015-11-04

(0)

Czy wiedziałeś, że nieprawidłowo zaizolowany dach przyczynia się do utraty nawet 25% ciepła? Właściwa izolacja poddasza to nie tylko możliwość stworzenia dodatkowej powierzchni użytkowej, ale przede wszystkim ogromna oszczędność. Jaki materiał wybrać? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać tego rodzaju prace budowlane? Tak, wystarczy tylko zapoznać się z naszym poradnikiem, wybrać do pobliskiego sklepu Bricomarché i rozpocząć ocieplanie. 

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~* 

 

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

1. Przede wszystkim zmniejsza się utrata ciepła i obniżają się rachunki za ogrzewanie.
2. Prawidłowa izolacja poddasza likwiduje problem z rozwojem wilgoci, pleśni, grzybów czy gnicia krokwi dachowych.
3. Przy odrobinie pracy zyskujemy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub użytkowe.
Warto jednak przed wykonaniem remontu wyposażyć się w dobrej jakości materiały oraz dokładną instrukcję, jak przeprowadzić ocieplenie. Z tego powodu przy okazji zakupów w jednym z naszych sklepów porozmawiaj z ekspertem na temat izolacji oraz listy potrzebnych materiałów.
 
Najczęściej popełniane błędy?

- zbyt cienka warstwa izolacyjna
- brak szczelin wentylacyjnych pomiędzy izolacją a poszyciem dachowym
- słabej jakości materiał izolacyjny lub złe dobranie materiału
- założenie tylko jednej warstwy materiału izolującego
- pozostawienie mostków termicznych w postaci odkrytych krokwi
- niezabezpieczenie dachu folią: paroizolacyjną i paroprzepuszczalną, które zabezpieczają komorę przed zawilgoceniem.
Przy źle wykonanej izolacji nie tylko tracimy więcej ciepła, ale zwiększa się ryzyko rozwoju wilgoci na poddaszu, a to w znaczący sposób może przyczynić się do gnicia szkieletu dachu.

Co poza ociepleniem?

Okazuje się, że mata z wełny skalnej bardzo dobrze tłumi dźwięk, ponieważ ulega on rozproszeniu w warstwie izolacyjnej. Także, jeśli planujesz urządzić pokój na poddaszu będzie to dużym atutem, zwłaszcza podczas opadów i burz. Materiał z wełny skalnej jest również sklasyfikowany jako produkt A1 w reakcji na ogień. Właściwie jako jedyny materiał izolujący. Trzeba pamiętać, że więźba dachowa wykonana jest z drewna, więc w razie pożaru zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie zmniejszające rozprzestrzenienia się ognia.
 
Czego będziesz potrzebować do ocieplenia poddasza?
Potrzebne materiały i narzędzia na zdjęciu to:

5. Nóż do wełny mineralnej
8. Membrana wysokoparoprzepuszczalna
10. Taśma dwustronna

Do stworzenia metalowego rusztowania będziesz potrzebować systemu profili: przyściennych UD oraz nośnych CD i elementów mocujących typu ES lub wieszaków grzybkowych. Wieszaki grzybkowe wchodzą w profil CD na zatrzask. Przeważnie mają kształt grzybka. Do krokwi przykręcamy po jednym grzybku na tej samej wysokości. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej długości wysunięcia wieszaków. Następnie wpinamy profile budowlane – możesz w trakcie montażu wykorzystać profile pomocnicze, które pomogą w utrzymaniu płaszczyzny skosu.

WAŻNE! WYKONUJEMY TO PRZED ZAŁOŻENIEM PIERWSZEJ WARSTWY MATERIAŁU IZOLACYJNEGO.

Zacznijmy od podstawowego materiału, którego będziemy używać, czyli mat z wełny skalnej. Dlaczego akurat ten materiał? Jest sprężysty, łatwo wypełnia się nim przestrzenie między krokwiami, a poza tym przy prawidłowym ociepleniu zachowuje swój kształt i właściwości przez wiele lat. Pamiętaj, że materiał izolacyjny wpychamy pomiędzy przestrzenie utworzone przez więźbę dachową, czyli krokwie. Z tego powodu powinien on być na tyle elastyczny, żeby nie zniszczyć się podczas montażu.
 
Materiał zakładamy między krokwie i pod nimi – dzięki specjalnym stalowym rusztowaniom.

BARDZO WAŻNE JEST TAKŻE WYELIMINOWANIE MOSTKÓW TERMICZNYCH, CZYLI SZCZELIN POMIĘDZY MATERIAŁEM IZOLACYJNYM LUB WOLNYMI PRZESTRZENIAMI POWSTAJĄCYMI POPRZEZ NIEWŁAŚCIWE DOPASOWANIE MATERIAŁU PRZEZ POŁOŻENIE DRUGIEJ WARSTWY WEŁNY.

Poza tym będziesz potrzebować miary zwijanej, aby zmierzyć odległości między krokwiami i przygotować odpowiedniej wielkości maty. Rękawic ochronnych, żeby bez żadnych trudności dopchnąć materiał izolacyjny i noża do cięcia maty z wełny skalnej w razie potrzeby.

Jaką grubość wybrać?

Zalecana grubość materiału izolacyjnego wynosi 25 - 30 cm. Bardzo często wiele osób decyduje się na ocieplenie wykonane tylko między krokwiami, rezygnując z drugiej warstwy. Dlaczego wskazane jest założenie drugiej warstwy izolacji? Likwiduje mostki termiczne tworzące się przy krokwiach, czyli tzw. podłużne mostki termiczne, powstające gdy mata z wełny skalnej nie dociska do wewnętrznej części krokwi. Zapewnia to wzrost izolacyjności i pomaga zmniejszyć rachunki.
 

Artykuły polecane:

Izolacja poddasza za pomocą wełny mineralnej

Jeśli zadbałeś o odpowiednie ocieplenie ścian swojego domu, to nie...

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »