porady_Bricomarche

Jak dbać o sierść psa na co dzień?

Drukuj
jak dbać o sierść psa na co dzień?

Sierść psa jest wyznacznikiem jego stanu zdrowia. Jeśli coś dzieje się w organizmie pupila, najszybciej zauważysz to po stanie jego sierści. Z tego powodu należy szczególnie o nią dbać, aby wygląd sierści spowodowany złą pielęgnacją nie przysłonił prawdziwego problemu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja psa?


Zdrowa dieta – podstawa każdej pielęgnacji


Na zdrowy wygląd sierści pupila duży wpływ ma dieta. Zadbaj o to, aby posiłki psa były bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki temu jego sierść będzie gładka i błyszcząca. Możesz wybrać specjalistyczną karmę dla psów lub wprowadzić do jego diety odpowiednie suplementy.

najlepsze szampony dla psa


Kąpiele psów – jak często?


Dbanie o sierść psa nie polega tylko na kąpielach. Tych z reguły powinno być niewiele. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju sierści, jaką ma Twój pies, pogody na zewnątrz, a także miejsca, do którego zabierasz go na spacer.

W okresie wiosenno-jesiennym, gdy na zewnątrz pada deszcz, a na ziemi długo zalega błoto, pies prawdopodobnie będzie wymagał częstszych kąpieli. Czasami jednak dokładne wytarcie psa ręcznikiem i wyczesanie sierści może z powodzeniem zastąpić kąpiel. Nie chodzi tu tylko o możliwą niechęć czworonoga do kąpieli. Zbyt częste kąpiele mogą naruszyć jego naturalną barierę ochronną i przyczynić się do obniżenia odporności.

Psy z długą i miękką sierścią np. shih tzu powinny być kąpane częściej np. raz na tydzień. Z kolei psy z jednowarstwową sierścią przebywające na podwórku mogą być kąpane nawet dwa razy do roku.

 Jeśli już decydujesz się na kąpiel psa, zawsze używaj specjalistycznych produktów. Szampon dla psa powinien cechować się łagodnym składem. Ponadto powinien być jak najlepiej dobrany do rodzaju sierści. Inny preparat należy użyć dla szczeniaków, a inny dla psów dorosłych o np. rudej sierści. Przykładem takiego preparatu jest szampon dla psów długowłosych.

jak kąpać psa?


Kąpiele powinny być przeprowadzane w przyjaznych dla psa warunkach. Szampon dokładnie rozprowadź po całym ciele psa, a następnie dokładnie spłucz najlepiej przegotowaną wodą. Kąpiele pomagają uniknąć tworzenia się tłustych kołtunów, a także wystąpienia chorób skórnych i grzybiczych


Czesanie psa – nie tylko podczas linienia


W okresie linienia codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia wyczesywanie psa to obowiązek każdego właściciela. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się martwej sierści i unikniesz jej obecności na dywanie, kanapie czy w zupie. Do tego najlepiej używać szczotek typu Furminator. Akcesoria dla psów w tym szczotki powinny być jednak dostosowane do rodzaju sierści. Furminator doskonale sprawdzi się przy sierści wielowarstwowej i jednowarstwowej. W przypadku psów długowłosych przyda Ci się do rozczesywania sierści w okolicach uszu.


Świetnym przykładem szczotki dla psa jest szczotka do wyczesywania MAGIC BRUSH dla psa ZOLUX. Możesz jej używać do codziennej pielęgnacji sierści pupila. Dzięki częstemu czesaniu możesz zmniejszyć ilość koniecznych kąpieli, a także mieć pod kontrolą stan skóry psa. W ten sposób szybko zauważysz wszelkie zmiany, zaczerwienienia czy pasożyty. Zatem akcesoria dla psa, a szczególnie szczotka, są niezbędnym wyposażeniem każdego opiekuna psa.


Dbanie o sierść psa wymaga kąpieli, regularnego wyczesywania sierści i wprowadzenia do diety pupila kwasów tłuszczowych omega-3. Wybierając szampon dla psa, kieruj się jego łagodnym składem dostosowanym do rodzaju sierści. Tak samo wybieraj wszelkie akcesoria dla psów, w tym szczotki czy rękawice z gumy do wyczesywania.

 Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też