porady_Bricomarche

Jak wybrać kołowrotek karpiowy? Porada z video!

Drukuj
jak wybrać kołowrotek karpiowy?

Jednym z najważniejszych elementów wędki jest kołowrotek. To za jego pomocą możesz kontrolować rybę i jej zrywy. Za pomocą kołowrotka hamujesz także wysnucie żyłki oraz ją zwijasz. Jak widać, jest on niezwykle ważny podczas łowienia każdej ryby. Jaki kołowrotek przyda się na karpie?


Kołowrotek karpiowy z pojemną szpulą


Niezależnie od tego, czy uprawiasz wędkarstwo amatorskie, czy zawodowe, dobry kołowrotek jest podstawowym wyposażeniem każdego wędkarza. W przypadku łowienia karpi na gruncie warto wybrać wysokiej jakości produkty. Karpie są silnymi rybami, które niejednokrotnie mogą zerwać żyłkę mniej doświadczonego wędkarza.

Kołowrotki karpiowe często mają pojemną szpulę. Dzięki temu możesz nawinąć na nie sporą ilość żyłki. To pozwoli Ci na dalekie rzuty i zgarnianie karpi z większej odległości od brzegu.

Duża szpula i większa ilość żyłki oczywiście wpływają na większą wagę kołowrotka, jednak podczas łowienia ryb z gruntu i tak wędka przez większość czasu spokojnie leży na stojaku, zatem nie robi to większej różnicy.


Kołowrotek z przednim hamulcem lub wolnym biegiem

jaki kołowrotek karpiowy wybrać?


Kołowrotki karpiowe można podzielić ze względu na rodzaj hamulca. Jest to jeden z najważniejszych elementów każdego kołowrotka. Przez lata kolejni producenci starali się dopasować systemy hamujące tak, aby korzystanie z nich było komfortowe i skuteczne przy nagłych zrywach ryby.


Kołowrotki mogą mieć hamulec przedni. Jego siłę kontroluje się za pomocą pokrętła znajdującego się z przodu. Mechanizm ten może być zawodny szczególnie podczas łowienia silnych i drapieżnych ryb. Przy zbyt mocnym zaciągnięciu hamulca można łatwo doprowadzić do zerwania żyłki.

wędkowanie, połów karpia


Innym wyborem może być kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem. W tym modelu zastosowane są dwa hamulce. Przedni – słabszy, zwany wolnym biegiem i silniejszy tylny. Oba regulowane są za pomocą osobnych pokręteł. Przełączanie się pomiędzy nimi następuje po zmianie położenia dźwigni. Wolny bieg pozwala rybie na wyciągnięcie żyłki, co chroni przed jej zerwaniem. Świetnym przykładem modelu z tym systemem jest kołowrotek wędkarski MAGNET CARP FRM 400 JAXON.


Jaki kołowrotek karpiowy wybrać?


O tym, jaki kołowrotek karpiowy wybrać z pewnością decyduje metoda łowienia i doświadczenie samego wędkarza. Niezależnie od tego jednak warto wybierać kołowrotki karpiowe wysokiej jakość od znanych producentów. Wówczas masz pewność, że wykonane są z solidnych materiałów. Warto również zwrócić uwagę na ilość łożysk w mechanizmie. Dla początkujących wędkarzy pojemna szpula nie jest warunkiem koniecznym. Powinni oni jednak zdecydować się na mechanizm z wolnym biegiem.

Od wyboru kołowrotka karpiowego zależy sukces całego połowu. Pamiętaj, że jest on jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wędkarza. Warto więc zainwestować w kołowrotek dopasowany do umiejętności wędkarza i metody łowienia karpi.


Zobacz video


Co każdy wędkarz wiedzieć powinien? Jak rozpocząć swoją przygodę z wędkowaniem? W najnowszym odcinku Wiesiek zaprosił Dominika na ryby i wprowadził go w temat swojego hobby. Zapraszamy do oglądania!

 Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też