rower_porady

Jakie oświetlenie powinien mieć Twój rower? Porada z video.

Drukuj
jakie oświetlenie powinien mieć Twój rower?

Podstawowe wyposażenie roweru, w tym oświetlenie, jest regulowane prawnie. Odpowiednie rozporządzenie wskazuje, jakie oświetlenie do roweru powinno być zamontowane. Jedynie tak przygotowany rower będzie dobrze widoczny na drodze dla kierowców i innych rowerzystów. Jakie światło do roweru wybrać?


Oświetlenie do roweru – regulacje prawne


Według Rozporządzenia Ministra Transportu z dn. 06.06.2013 roku wynika, że każdy rower poruszający się na drodze powinien mieć odpowiednie akcesoria do roweru i oświetlenie, aby być dobrze widocznym dla innych pojazdów. Co to znaczy? 

tylna lampka rowerowa


Światło rowerowe z przodu powinno mieć kolor biały lub żółty. Z tyłu z kolei lampka rowerowa musi mieć kolor czerwony. Mogą one świecić światłem ciągłym lub migającym. Niektóre lampki mają trzy tryby świecenia: ciągłe, migające i stroboskopowe. Migające jest lepiej widoczne, dlatego tylne można włączać w nocy np. na ulicy pozbawionej oświetlenia. Światło rowerowe stroboskopowe może oślepiać kierowców, dlatego należy je włączać jedynie w wyjątkowych sytuacjach – w nocy z ograniczoną widocznością np. przez mgłę lub ulewny deszcz.

W dzień rowerzyści nie mają obowiązku włączać światła, jednak z tyłu powinni mieć zamontowany czerwony odblask w innym kształcie niż trójkątny. Lampka do roweru może mieć od razu zamontowany odblask. Tak jest np. w lampce rowerowej tylnej 5LED STD 4bike, wówczas nie musisz go dokupywać osobno.

Inne dopuszczalne akcesoria do roweru to np. pomarańczowe odblaski zamontowane na kołach. Powinny być one montowane zawsze parami.


Jakie oświetlenie do roweru wybrać?


Prawnie oprócz koloru światła regulowana jest także moc lampek. Oświetlenie roweru powinno być widoczne z dystansu 150 m. Z tego powodu światło rowerowe wyposażone w pojedyncze i słabe diody może być niewystarczające.

Jakie zatem akcesoria do roweru wybrać, aby spełniały normy prawne? Z przodu dobrze sprawdzi się lampka rowerowa przednia na baterie 1LED 1W 4bike. Daje mocne białe światło, dzięki czemu będziesz nie tylko dobrze widoczny na drodze, ale i oświetlisz sobie trasę, gdy jedziesz na terenie bez ulicznych lamp.

 Z tyłu z kolei sprawdzi się lampa rowerowa tylna 3 LED 2 x AAA. Ma dwa tryby świecenie i zasilana jest mini paluszkami, na których może świecić przez 75 h. Dodatkowo ta lampka rowerowa jest odporna na wodę. Nie musisz więc martwić się, że coś się z nią stanie podczas ulewnego deszczu.

Przednia lampka rowerowa


Całe oświetlenie rowerowe możesz wzbogacić odblaskami. Zestaw odblasków rowerowych MTB przód + tył z uchwytami 4Bike zawiera dwie sztuki odblasków w kolorze białym i czerwonym. Biały należy zamontować z przodu, a czerwony z tyłu. Dodatkowo na kołach możesz zamontować odblaski rowerowe na szprychy OWAL 2 sztuki 4bike w kolorze pomarańczowym. Są łatwe w montażu i pasują na każdy rozmiar koła rowerowego. Dzięki takiemu oświetleniu będziesz doskonale widoczny niezależnie od pory dnia i pogody panującej na zewnątrz.

Prawidłowe i odpowiednio zamontowane światło do roweru zapewnia Ci bezpieczeństwo na drodze. Dzięki niemu jest dobrze widoczny dla kierowców i innych rowerzystów. Koniecznie wyposaż swój rower w światło rowerowe przednie i tylne. Do tego odblaski wzmocnią Twoją widoczność o każdej porze dnia.


Zobacz poradę video


Jakie akcesoria przydadzą się każdemu rowerzyście? Wiesiek i Dominik wybrali się na wycieczkę rowerową i przy okazji opowiedzieli, co przydatnego możecie kupić w sklepach Bricomarche. Zapraszamy!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też