krzewy_dominik

Jakie krzewy wieloletnie do ogrodu?

Drukuj
jakie krzewy wieloletnie do ogrodu?


Każdy, kto posiada ogród, chce cieszyć się jego pięknem przez cały rok. Oprócz kolorowych kwiatów w klombach i na grządkach posadź też krzewy kwitnące wieloletnie. Rośliny te mają mniejsze wymagania, są wieloletnie i ozdobią Twój ogród o każdej porze roku. Zobacz najpiękniejsze krzewy do ogrodu.


Krzewy kwitnące wieloletnie – jak wybrać?


Rośliny ogrodowe wieloletnie są o tyle łatwiejsze w uprawie, że nie trzeba co wiosnę sadzić ich na nowo. W przypadku krzewów ozdobnych należy dobrać gatunek do stanowiska, jaki mają zajmować. Jeśli masz ogród zlokalizowany na północ, koniecznie wybieraj gatunki krzewów lubiące cieniste lub półcieniste stanowiska. Właściciele ogrodów wystawionych na południe mają o wiele większy wybór. Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące wieloletnie w większości lubią stanowiska słoneczne.

Krzewy kwitnące wieloletnie mogą mieć różne wymagania glebowe. Jedne dobrze rosną na glebie piaszczystej i przepuszczalnej, inne wolą kwaśną i żyzną glebę. Przed wyborem rośliny zorientuj się, jaką glebę masz w swoim ogrodzie. Możesz także wpłynąć na jej skład przez dodanie odpowiednich mieszanek lub preparatów np. zakwaszających glebę.

Przy wyborze drzew i krzewów koniecznie zwróć uwagę na ich docelową wysokość. Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące wieloletnie mogą wyrastać nieco ponad ziemię, czy nawet spełniać funkcję żywopłotu. Dobrze zaplanuj miejsce do ich sadzenia, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pomiędzy wysokimi krzakami znajdą się niewielkie rośliny ogrodowe wieloletnie. Wówczas ograniczony dostęp do słońca może wpłynąć na ich rozwój bardzo negatywnie. Ucierpi na tym także estetyka Twojego ogrodu.

Na sam koniec zwróć uwagę na okres kwitnienia. Warto posadzić ciekawe krzewy do ogrodu, które kwitną wczesną wiosną, latem czy nawet jesienią. Dzięki temu Twój ogród będzie obsypany kwiatami o każdej porze roku.

kamelia krzew do ogrodu


Ciekawe krzewy do ogrodu

Jakie krzewy kwitnące wieloletnie ozdobią Twój ogród wczesną wiosną? Wśród wielu gatunków na uwagę zasługuje z pewnością Kamelia biało-różowa. Kwitnie od stycznia do marca. Dzięki temu ożywi Twój jeszcze uśpiony ogród. Ma piękne różowe kwiaty z delikatnymi przebarwieniami. Możesz je sadzić na słonecznym lub półcienistym stanowisku.

 Nieco później zakwitnie popularna Forsycja. Krzew ten nadaje się także do tworzenia żywopłotów. Ma jaskrawo żółte kwiaty, które staną się oznaką nadchodzącej wiosny. Kwitnie w marcu i kwietniu. 

krzew Forsycja w ogrodzie


A jakie ciekawe krzewy do ogrodu zakwitną latem i jesienią? Letnia Ketmia ma pokaźnych rozmiarów kwiaty. Staną się one wyraźną ozdobą ogrodu od czerwca do sierpnia. Roślina lubi stanowisko słoneczne. Osiąga wysokość do 150 cm, więc nie musisz szukać dla niej miejsca jedynie pod płotem. Równie dobrze sprawdzi się w bardziej reprezentatywnych miejscach ogrodu.  

Nawet w październiku będziesz mógł cieszyć się kwiatami Hortensji bukietowej. Roślina ta kwitnie długo i obficie. Nie nadaje się jednak na żywopłot.


Rośliny ogrodowe wieloletnie posłużą Ci do stworzenia ciekawej aranżacji ogrodu. Są świetnym wyborem także dla ogrodnika amatora, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przed ich posadzeniem jednak dobrze zaplanuj dla nich stanowisko i zapewnij najlepszą glebę pod ich uprawę.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też