prysznic_wiesiek

Pasja do majsterkowania. Przeciekający prysznic - jak sobie z tym poradzić?

Drukuj
przeciekający prysznic – jak sobie z tym poradzić?

Kabina prysznica obecnie znajduje się w większości domów. Jest podstawowym wyposażeniem łazienki. Niezależnie od jakości wykonanej kabiny z czasem może zacząć przeciekać. Co wtedy? W czym może tkwić problem? Dziś podpowiadamy, jak uszczelnić kabinę prysznicową.


W czym tkwi problem? – czyli gdzie i jak uszczelnić kabinę prysznicową


Kabina prysznicowa ma prostą konstrukcję. Zazwyczaj składa się z akrylowego brodzika o różnej wysokości i ścianek ze szkła hartowanego. Wyróżnia się także kabiny bezbrodzikowe, które wymagają budowy odpowiedniego spadku w podłodze i montażu odpływu liniowego.

Niezależnie od modelu każdą kabinę prysznicową należy dobrze dopasować do brodzika i ścian. Każda nierówność będzie z czasem powodowała nieszczelność. Uszczelnianie brodzika nic nie da, kiedy problemem jest źle dopasowany brodzik lub drzwi.

Innym najczęstszym powodem przecieków są zużyte uszczelki. W każdych drzwiach, szczególnie uchylnych, montowane są uszczelki mające zapobiec przeciekaniu wody na styku jednej szklanej ścianki z sąsiadującą. Zazwyczaj wykonane są z gumy lub silikonu, który z czasem po prostu się zużywa. Zwróć uwagę, czy uszczelki nie wymagają zmiany i czy są dobrze dopasowane do drzwi.

przeciekający prysznic


Aby zapobiec kałużom na podłodze po kąpieli, najczęściej należy przeprowadzić silikonowanie brodzika. Jest to jeden z najważniejszych etapów montażu kabiny i najczęściej niewłaściwie przeprowadzony. Jeśli silikonowanie brodzika chcesz przeprowadzić samodzielnie, najpierw dowiedz się jak silikonować. Choć z pozoru wydaje się to proste, podczas tej czynności możesz popełnić sporo błędów, które będą skutkować przeciekami.

O tym, jak silikonować, dowiesz się z naszego artykułu Uszczelnianie silikonem – jak to zrobićUszczelnianie brodzika wcale nie jest trudne, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Koniecznie dobierz również dobrej jakości silikon. Niskiej jakości produkty pod wpływem wilgoci mogą tracić swoje właściwości. Warto więc wybierać silikony przeznaczone do kabin i sanitariatów.


Silikonowanie brodzika – czego do tego użyć?


Pomimo tego, że uszczelnianie brodzika wykonywałeś stosunkowo niedawno, może okazać się, że to właśnie ono jest powodem przeciekania kabiny. Zwróć przede wszystkim uwagę na silikon pomiędzy ściankami kabiny a brodzikiem lub pomiędzy brodzikiem a ścianą. Jeśli brodzik jest krzywo ułożony na silikonie lub nie przywiera do ściany prawidłowy, silikon może nie uszczelnić dobrze takiej szpary.

silikonowanie brodzika prysznicowego


Być może silikon już jest stary i stracił swoje właściwości. Wówczas koniecznie zdejmij starą warstwę i połóż nową. Nigdy nie przykrywaj nowym silikonem starego.

Do uszczelniania kabiny użyj uniwersalnego silikonu sanitarnego bezbarwnego lub bardziej wyspecjalizowanego produktu pod kątem kabin prysznicowych, czyli silikon sanitarny Tytan szary. Zwróć uwagę również na kolor silikonu. Do jasnych kabin najlepiej sprawdzą się produkty białe lub przeźroczyste. W naszej ofercie znajdziesz także silikony w kolorze szarym czy brązowym. Im będzie on mniej widoczny, tym lepiej. 

Bardzo dobrym produktem do uszczelniania kabin prysznicowych jest także silikon sanitarny neutralny biały. Cechuje się bardzo szybkim wysychaniem, dzięki czemu będziesz mógł po kilku chwilach już sprawdzać jego skuteczność podczas kąpieli. 

 Jeśli zastanawiasz się jak uszczelnić kabinę prysznicową, najpierw znajdź źródło problemu. Może być to nieszczelność pomiędzy ścianką a brodzikiem. Wówczas będziesz potrzebować wysokiej jakości silikonu, którym zabezpieczysz to newralgiczne miejsce.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też