wybór_szlifierki

Jaką szlifierkę do warsztatu wybrać?

Drukuj
szlifierki

Potrzeba przeprowadzenia prac remontowych w domu lub wokół niego może skierować Cię do marketu budowlanego i działu z urządzeniami szlifierskimi. Na miejscu z pewnością zauważysz różnorodność urządzeń, które nazywa się ogólnie szlifierkami. Który wariant wybrać i jak ocenić jego przydatność? Kilka podstawowych podpowiedzi znajdziesz w poradniku.


Duże powierzchnie tylko ze szlifierką taśmową


Przy pracach na dużych i płaskich powierzchniach najlepiej sprawdzi się szlifierka taśmowa. Wykorzystywana jest m.in. do precyzyjnego wygładzania powierzchni drewnianych. Wyposażona w odpowiedni papier ścierny może służyć również do pracy z elementami metalowymi i betonowymi. Sięgnij po to urządzenie, jeśli potrzebujesz odnowić stół w kuchni lub elewację altany narzędziowej, wówczas najlepiej wykorzystasz jej możliwości.

Wśród wielu typów szlifierek taśmowych wyróżniamy konstrukcje przenośne (ręczne), które ułatwiają prace stolarskie w terenie i stacjonarne (warsztatowe), które możesz przymocować do stołu roboczego. Sprawia to, że sprzęt jest stabilny, a praca wykonana za ich pomocą – dużo bardziej precyzyjna.

szlifowanie


Co ze szlifierkami oscylacyjnymi?


Podczas pracy szlifierka oscylacyjna wykonuje drobne ruchy w osi poziomej, które nazywane są oscylacją. Od długości i częstotliwości wykonywania ruchu zależy precyzja oraz szybkość pracy. Bardzo uniwersalnym narzędziem jest Szlifierka oscylacyjna Bosch 200 W. Wysokiej jakości maszyna zda egzamin przy pracach remontowych. Z jej pomocą możesz usuwać stary lakier z mebli lub wygładzić powierzchnię tworzonych konstrukcji drewnianych. Dzięki systemowi mikrofiltracji ta szlifierka uznawana jest za bezpyłową, co sprawdzi się szczególnie w małych przydomowych warsztatach.


Szlifierka typu delta


Szlifierki oscylacyjne typu delta – ten rodzaj szlifierki możesz wykorzystać do szlifowania szczelin, narożników i innych, niewielkich powierzchni o nietypowych kształtach.

szlifowanie


Uniwersalna szlifierka mimośrodowa


Jeśli potrzebujesz uniwersalnej maszyny do prac szlifierskich i polerskich, przyda Ci się szlifierka mimośrodowa. Poznasz ją po okrągłej głowicy i ergonomicznych uchwytach w górnej części konstrukcji. Zasada działania tego urządzenia zbliżona jest do szlifierek oscylacyjnych, jednak dodatkowo dochodzi tu ruch mimośrodowy głowicy. Dzięki temu prace mogą być wykonywane szybciej i dokładniej.

Szlifierkę mimośrodową możesz zastosować do szlifowania dużych powierzchni drewnianych nawet o półokrągłym i nieregularnym kształcie, często wykorzystuje się ją do polerowania elementów metalowych. Jeśli wyposażysz ją w odpowiednie gąbki polerskie, sprawdzi się podczas prac lakierniczych. Urządzenie możesz też wykorzystać do matowienia lakieru lub gładzenia powierzchni szpachlowanych. Zwróć uwagę na to, czy wybrana szlifierka ma możliwość odsysania lub gromadzenia odpadów. To pozwoli Ci zachować miejsce pracy w należytym porządku.


Szlifierka kątowa


Na koniec warto jeszcze wspomnieć o szlifierce kątowej, która powszechnie stosowana jest głównie do cięcia, jednak wyposażona w tarczę listkową może także służyć do szlifowania i polerowania. W warsztacie znakomicie sprawdzi się uniwersalna Szlifierka kątowa TC-AG 115 Einhell. Urządzenie charakteryzuje się niewielką wagą, co ułatwia precyzyjne prace. Dodatkowo na bezpieczeństwo operatora wpływa funkcja łagodnego startu. Takie uniwersalne narzędzie warto mieć w warsztacie jako uzupełnienie wymienionych wcześniej szlifierek.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też