Ogrzewanie podłogowe - czy i kiedy się opłaca?

Drukuj

wizualizacja ogrzewania podłogowego w domu

Ogrzewanie podłogowe coraz chętniej wybierane jest do nowych i użytkowanych budynków. Ma wiele niepodważalnych zalet, ale także pewne ograniczenia. Przedstawiamy ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe w wersji wodnej i elektrycznej.


Ogrzewanie podłogowe od lat uznawane jest za najskuteczniejszy sposób przekazywania ciepła. Technika nagrzewania pomieszczenia od strony podłogi okazuje się też najbardziej przyjemna dla domowników. Przedstawiamy sposoby emisji ciepła z ogrzewania podłogowego, a także technikę montażu instalacji. Sprawdzimy też, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe i jakie ma ograniczenia.


Wybór systemu grzewczego do domu - na co zwrócić uwagę?

Wybór ogrzewania do domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaka stoi przed inwestorem. Odpowiednio dobrany system grzewczy będzie w stanie zapewnić właściwy komfort termiczny w budynku. Dodatkowo zminimalizuje wydatki związane z pozyskiwaniem energii grzewczej.


Wybór systemu ogrzewania musisz rozpocząć od obliczenia zapotrzebowania energetycznego. Inwestując w lepszą izolację termiczną ścian i stropów, będziesz zatrzymywał więcej ciepła w domu, a zatem mniej energii będzie trzeba wytworzyć. Obliczenia zapotrzebowania mogą uwzględnić także ogrzewanie wody użytkowej. Po uzyskaniu wyniku dobierz źródło energii o mocy nieznacznie przekraczającej zapotrzebowanie.


Kolejnym krokiem będzie właśnie wybór źródła energii. Tu masz do wyboru kotły tradycyjne na paliwo stałe lub gazowe, a także instalacje na energię odnawialną, jak pompy ciepła, instalacje solarne i fotowoltaikę. Trzecim czynnikiem będzie oczywiście cena, a zatem koszt samej inwestycji, a także koszty ponoszone podczas pozyskiwania energii. Najwyższe koszty poniesiesz, inwestując w nowoczesne instalacje OZE, jednak są one najtańsze w użytkowaniu.


Co to jest ogrzewanie podłogowe?

układ ogrzewania podłogowego pod płytkami

Po wyborze źródła energii cieplnej, pora przejść do sposobu emisji ciepła przez instalacje. Jednym z rozwiązań od dekad stosowanych w sieciach grzewczych jest ogrzewanie podłogowe. To system płaszczyznowy polegający na umieszczeniu akcesoriów emitujących energię cieplną w podłodze. Dzięki temu powietrze nagrzewa się od podłogi poprzez promieniowanie na elementy wykończeniowe.


Systemy ogrzewania podłogowego różnią się w zależności od nośnika ciepła i źródła wytwarzania energii. Klasyczną instalacją jest wodne ogrzewanie podłogowe podłączane do kotłów grzewczych. Rury do ogrzewania podłogowego są prowadzone pod posadzką i wypełnione nagrzaną wodą. Taka sieć najlepiej współpracuje z kotłami na paliwa stałe i gazowe, a także pompami ciepła.


Drugi sposób to ogrzewanie podłogowe elektryczne. W tej technice stosowane są maty grzewcze emitujące promienie podczerwieni i ogrzewające materiały wykończeniowe. Zaletą takiego systemu jest to, że maty są bardzo cienkie i wydajne. Za wadę należy uznać koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego w fazie inwestycji, ponieważ ta technologia jeszcze jest dosyć droga. Maty grzewcze warto zestawić z instalacją fotowoltaiczną, co znacznie ograniczy koszty eksploatacji.


Grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe: na czym polega różnica?

Ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe to dwie najpopularniejsze metody ogrzewania. Klasycznym rozwiązaniem są grzejniki i kaloryfery, które wykorzystują zjawisko konwekcji. W ich otoczeniu powietrze nagrzewa się, co wywołuje jego ruch i przenoszenie ciepła na dalsze rejony pomieszczenia. Grzejniki wymagają wody nagrzanej do temperatury około 60 stopni, co wymaga mocnego źródła energii.


Z kolei instalacja płaszczyznowa ogrzewa pomieszczenie, wykorzystując zjawisko oddawania ciepła przez promieniowanie. Nie nagrzewa powietrza, a materiały wykończeniowe, czyli panele, płytki podłogowe itp. Rurki do ogrzewania podłogowego skutecznie ogrzewają pomieszczenie wodą rozgrzaną do temperatury zaledwie około 30 stopni. Pozwala to na uzyskanie jeszcze lepszego komfortu termicznego dla użytkowników i zapewnia przyjemne ciepło w okolicy nóg.


Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki. Wylewki podłogowe, betonowe na ogrzewanie podłogowe ważną nawet do 150 kg na metr kwadratowy powierzchni. W związku z tym na wodne ogrzewanie podłogowe warto zdecydować się jeszcze na etapie projektowania budynku. To wówczas obliczana jest nośność i grubość stopu, dlatego łatwiej wziąć pod uwagę dodatkowe obciążenie. Jest to także łatwiejsze z punktu widzenia prac koniecznych do przeprowadzenia. Znacznie mniej problemów sprawi montaż mat grzewczych, które wystarczy ułożyć pod panele podłogowe.

układ rur do ogrzewania podłogowego pod podłogą z paneli

Czy ogrzewanie podłogowe wystarczy do ogrzania całego domu?

Odpowiednio zaprojektowane i poprowadzone ogrzewanie podłogowe jest w stanie ogrzać cały budynek. Można układać je zarówno na pierwszej, jak i kolejnych kondygnacjach. Zanim zainstaluje się ogrzewanie podłogowe, trzeba jednak ustalić, gdzie będą stały meble. Maty i rurki wodne ułożone pod meblami nie będą ogrzewały efektywnie.


Czy na podłogówkę można kłaść tylko płytki?

ogrzewanie podłogowe pod każdego rodzaju powierzchnię na podłodze

Jednym z mitów dotyczących ogrzewania podłogowego jest ten dotyczący płytek ceramicznych jako jedynego właściwego materiału wykończeniowego podłogi. Rzeczywiście płytki podłogowe dobrze się nagrzewają i długo trzymają temperaturę, dlatego są zalecane przez projektantów. Jednak równie skuteczne mogą być wykładziny lub panele.


Jakie panele na ogrzewanie podłogowe będą odpowiednie? Najlepiej wybrać cienkie panele winylowe, które dobrze przewodzą ciepło. Lepiej unikaj paneli laminowanych z płyt MDF. Są bardzo grube, a materiał drewnopochodny stanowi dobrą izolację termiczną, co w tym przypadku nie jest pożądane. Ogrzewanie podłogowe może dobrze funkcjonować także pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami.


Ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego?

Jeśli zdecydowałeś się na umieszczenie źródła ciepłą w posadzce, musisz zdecydować pomiędzy instalacją wodną i ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. Czy się opłaca montaż rurek, a może korzystniejsze będą maty grzewcze? Jeśli chodzi o koszt materiałów instalacyjnych, tutaj nieco tańsze są instalacje wodne. Koszt materiałów na m2 powierzchni to od 80 do 200 złotych. Ile kosztuje podłogówka w wersji elektrycznej? Koszt takiej sieci to od 120 do nawet 300 złotych. Do tego musisz doliczyć robociznę.


Decydując się na konkretną metodę, nie możesz zapominać o kosztach użytkowania. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne w utrzymaniu? Przede wszystkim musisz kupić kocioł grzewczy o odpowiedniej mocy, co będzie kosztowało nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne obiektu, jesteś w stanie obliczyć orientacyjnie życie paliwa rocznie. Niestety koszty paliw kopalnych stale rosną, dlatego szacunki z ubiegłego roku w kolejnych zimach mogą być już nieaktualne. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła o mocy 10 kW, zapłacisz od 40 do 60 tysięcy złotych. Z koeli energia cieplna jest darmowa i odnawialna.


Znacznie tańsza w eksploatacji jest folia grzewcza. Ile za prąd trzeba zapłacić w ciągu sezonu grzewczego? Jeśli dobrze dopasujesz instalację FV, nie zapłacisz praktycznie nic za ogrzewanie, ponieważ będziesz korzystał z darmowej energii odnawialnej. Nieco wyższy jest jednak koszt samych instalacji. Fotowoltaika do domu jednorodzinnego z myślą o ogrzewaniu będzie kosztowała około 40 tysięcy złotych.


Ogrzewanie podłogowe może być bardziej kosztowne od tradycyjnej sieci grzejnikowej. W czasie eksploatacji okaże się jednak znacznie tańsze. Brak kaloryferów na ścianach wpłynie też na więcej wolnej przestrzeni i da możliwość łatwiejszego urządzenia pomieszczenia. Sprawdź też nasze inne poradniki, z których dowiesz się między innymi Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też