Kotły retortowe i grzewcze

Pokaż na stronie

8 produktów w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

10 20 50 100 Ofert na stronie

Ogrzewanie wnętrza mieszkalnego albo użytkowego zazwyczaj wymaga montażu odpowiedniej instalacji. Jeżeli chodzi o domy wolnostojące, częstym wyborem są kotły grzewcze, zwłaszcza te na paliwa stałe, na przykład takie jak ekogroszek albo węgiel. Z wielu powodów kotły retortowe są dobrym rozwiązaniem do samodzielnych budynków. Przede wszystkim w dużej mierze pracują samodzielnie i wydajnie, zwłaszcza gdy zostanie wybrany model o odpowiednich do wnętrza parametrach. Są też często bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż ogrzewanie na gaz.


Dostępne w asortymencie sklepu kotły retortowe to produkty bardzo dobrej jakości, przygotowane z trwałych i odpornych na wysokie temperatury materiałów. Zostały wyposażone w specjalne podajniki paliwa o różnych rozmiarach, dzięki czemu ich praca po nałożeniu odpowiedniej dawki materiału grzewczego jest do pewnego momentu samodzielna. Wszystkie kotły i piece oferowane w sklepie to produkty z wewnętrznymi systemami zabezpieczeń, zatrzymującymi ich pracę w razie stwierdzonej awarii.


Już na etapie projektowania domu powinieneś zdecydować się, w jaki sposób ma być on ogrzewany. Możliwości jest wiele. Możesz zdecydować się na podłączenie do sieci gazowej albo elektrociepłowni, zastosować system grzewczy olejowy albo pompę ciepła. Jednym z najbardziej ekonomicznych i wciąż najczęściej wybieranych rozwiązań jest instalacja kotła grzewczego na ekogroszek lub inne paliwo stałe. To urządzenie, które powinno posłużyć przez długie lata. Służy nie tylko ogrzewaniu pomieszczeń, ale również podgrzewaniu wody użytkowej.


Największym zainteresowaniem spośród różnych rodzajów kotłów od lat cieszą się kotły retortowe. Są one właściwie bezobsługowe. Raz na kilka dni wymagają jedynie uzupełnienia paliwem tak zwanego zasobnika. Reszta dzieje się sama, co oznacza, że dom może się ogrzewać nawet wtedy, kiedy nikogo w nim nie ma. W przypadku tradycyjnych kotłów, do których co kilka godzin należy dokładać opał, jest to niemożliwe.


Czym kocioł grzewczy różni się od pieca?

Wiele osób, decydując się na ogrzewanie całego domu za pomocą kotła, mylnie twierdzi, że potrzebuje pieca. Są to dwa różne typy urządzeń. Kotły grzewcze stanowią element centralnego systemu ogrzewania. Dzięki nim w łatwy sposób można ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu, zapewniając duży komfort cieplny. Ciepło rozprowadza się w tym przypadku w sposób równomierny. Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można regulować za pomocą prostych zaworów termostatycznych.


Kotły oddają ciepło za pomocą nośnika, który jest rozprowadzany za pomocą specjalnej instalacji. Najczęściej nośnikiem ciepła jest woda, chociaż może być nim również powietrze lub olej termiczny. Elementy instalacji powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, które ma być ogrzewane. Na cały centralny system ogrzewania oprócz kotła będą składać się rury oraz grzejniki.


Piece stalowe działają w zupełnie inny sposób. Odpowiadają one za ogrzewanie miejscowe. Z tego względu nie nadają się do napędzania systemu centralnego. Przekazują one ciepło nieregularnie. Uwalniają je w miejscu, w którym są zamontowane. Stopień ogrzewania powietrza zależy od przede wszystkim od ich gabarytów. Nie jest on w żaden sposób regulowany, co często prowadzi do nadmiernej utraty energii.


W przypadku pieców ciepło nie jest tak sprawnie przekazywane za pomocą nośnika, jak w przypadku kotłów. Jest ono magazynowane, a następnie uwalniane bezpośrednio do otoczenia. To sprawia, że w pomieszczeniu, w którym jest on zamontowany, jest bardzo ciepło, natomiast w innych pomieszczeniach już nie. W trakcie pracy pieca różnica temperatur pomiędzy nimi wynosi przynajmniej kilka stopni. W rezultacie tego typu urządzenia nie nadają się do efektywnego ogrzewania całego domu.


Kotły grzewcze pracują na odpowiednim rodzaju paliwa

Kotły do ogrzewania to urządzenia, dzięki którym paliwo można zamienić w ciepło. Odbywa się to w procesie spalania. W zależności od rodzaju paliwa, do którego są przeznaczone wyróżnia się kotły:


  • na paliwo stałe,
  • na paliwo ciekłe,
  • na paliwo gazowe.


W większości domów jednorodzinnych instaluje się kotły na paliwa stałe. Są one też nazywane kotłami stałopalnymi. Paliwem wykorzystywanym do ogrzewania budynku w przypadku tego typu urządzeń mogą być węgiel kamienny, koks, miał, ekogroszek, drewno, pelet, brykiet, a także biomasa (to np. słoma i wierzba energetyczna).


Z reguły kotły są przeznaczone do konkretnego rodzaju paliwa. Inne modele nadają się do palenia węglem czy miałem, a inne do palenia ekogroszkiem. Na jaki typ kotła do ogrzewania centralnego powinieneś się zdecydować? To zależy od tego, jaki chcesz stosować opał.


Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kotły na ekogroszek. Przede wszystkim ze względu na to, że są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Odpowiednio ustawiony kocioł jest w stanie zapewnić optymalną temperaturę w całym domu właściwie przez cały czas. Wszystko to odbywa się automatycznie. W naszej ofercie znajdziesz ich kilka modeli.


Oprócz tego, że kotły na ekogroszek są bardzo wygodne, są też ekologiczne i ekonomiczne. Nie emitują do atmosfery tak dużej ilości zanieczyszczeń (dwutlenku węgla, związków siatki i azotu), jak ma to miejsce w przypadku kotłów przeznaczonych do opalania zwykłym węglem. Przewagą ekogroszku jest też to, że nie pozostaje po nim zbyt wiele popiołu. Pod tym i wieloma innymi względami to rodzaj paliwa, który spełnia normy europejskie i jest zgodny z obowiązującymi wymogami dotyczącymi walki z zanieczyszczeniem powietrza.


Ogrzewanie domu ekogroszkiem pozwala na sporą oszczędność. Chociaż samo paliwo jest dość drogie, zużywa się go znacznie mniej. Tego typu kotły są bardziej wydajne, co w efekcie sprawia, że ich eksploatacja jest dość tania. Ważne jest tu pełne wykorzystanie nominalnej mocy kotła.


Co powinno przekonać się do zakupu kotła na ekogroszek? Sprawność cieplna. Kotły tego typu są w stanie odzyskać wysoki procent wytwarzanej energii w postaci ciepła. W przypadku wielu pieców sprawność cieplna wynosi poniżej 80%. W przypadku wysokiej jakości kotłów na ekogroszek ta może wynosić znacznie więcej – nawet do 90%. Taką efektywność zapewniają modele dostępne w Bricomarche. To oznacza w praktyce, że podczas pracy centralnego systemu ogrzewania, dochodzi od odzyskiwania około 90% energii.


Dlaczego warto zdecydować się na kocioł retortowy?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kotła na ekogroszek, koniecznie zdecyduj się na zakup kotła retortowego. To urządzenia znacznie nowszej generacji. Posiadają tak zwany zasobnik, dzięki któremu opał jest podawany automatycznie. Wszystko to odbywa się za pomocą układu mikroprocesorowego.


Kotły retortowe zapewniają niemalże bezobsługową pracę. Jednocześnie są przy tym bardzo wydajne. Piece tego typu mogą działać nieprzerwanie przez długi czas – bez wygaszania. To oznacza, że nie będziesz musiał codziennie go rozpalać, co pozwoli zaoszczędzić Ci mnóstwo czasu. Jak to wszystko jest możliwe?


Kotły tego typu posiadają wbudowany podajnik. Raz na kilka dni użytkownik musi go napełnić paliwem, którym w tym przypadku jest ekogroszek. Podczas pracy to jest automatycznie podawane do paleniska za pomocą układu sterowania. Proces spalania jest podtrzymywany dzięki działaniu wentylatorów nadmuchowych. Te dostarczają powietrze, które, jak wiadomo, jest niezbędne do tego, żeby paliwo mogło się spalać.


Zapewne przyznasz, że użytkowanie tego typu kotłów wydaje się być niezwykle wygodne. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego modelu, z czasem przekonasz się, że rzeczywiście tak jest. Na pewno docenisz to, że nie będziesz musiał codziennie w nim rozpalać i ciągle dokładać opału. Jeśli dotychczas korzystałeś z tradycyjnego pieca, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że to potrafi być uciążliwe.


Jak wybrać odpowiedni model kotłów do ogrzewania?

Kotły grzewcze są dostępne w różnych wersjach. Mogą różnić się nie tylko przeznaczeniem i rodzajem spalanego paliwa, ale również:


  • klasą,
  • mocą grzewczą,
  • pojemnością wodną,
  • sprawnością cieplną,
  • maksymalnym ciśnieniem,
  • średnicą wylotu spalin,
  • jakością,
  • wagą i rozmiarem.


Stojąc przed zakupem kotła, na pewno zależy Ci na tym, żeby wybrać jak najlepiej. Jest to bowiem spory koszt. Ceny kotłów wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sporo trzeba zapłacić również za ich montaż. Wysokiej jakości kocioł może posłużyć Ci długie lata. Średnia żywotność urządzeń grzewczych to 10 lat, natomiast te najwyższej jakości przy odpowiedniej eksploatacji mogą posłużyć nawet dwa razy tyle. Bez wątpienia jest to inwestycja na lata.


W naszej ofercie znajdziesz kotły, które łączą w sobie niewygórowaną cenę z wysoką jakością wykonania. Idealnie nadają się one do zasilania instalacji c.o. nie tylko domów jednorodzinnych, ale i innych obiektów budownictwa mieszkaniowego. Są również pierwszorzędnym wyborem do ogrzewania budynków gospodarczych, garaży i pawilonów handlowych.


Przy wyborze konkretnego modelu powinieneś przede wszystkim skupić się na tym, czego tak naprawdę potrzebujesz. Inne kotły sprawdzają się do ogrzewania niewielkich, parterowych domów jednorodzinnych, a inne do zasilania instalacji c.o. nieruchomości wielkopowierzchniowych.


Najlepszym wyborem będzie kocioł grzewczy 5 klasy

Bez względu na to czy potrzebujesz urządzenia grzewczego do ogrzewania domu jednorodzinnego, czy innego obiektu, zdecyduj się na zakup kotła 5 klasy. Jest to najwyższa i najlepsza klasa kotłów c.o. Zapewnia wysoką sprawność urządzenia i spełnia wszystkie wymagania dotyczące emisji spalin i innych niebezpiecznych związków do atmosfery.


Zakup kotła 5 klasy sprawi, że centralny system ogrzewania w Twoim domu, będzie w stanie odzyskiwać znaczną ilość energii (jeszcze raz warto wspomnieć, że w przypadku kotłów wysokiej jakości, sprawność cieplna może wynosić aż 90%). To przełoży się z kolei na tańszą eksploatację – kocioł będzie spalał mniejszą ilość paliwa, a budynek jednocześnie będzie skutecznie ogrzany.


Już od wielu lat mówi się o tym, że należy ograniczać emisję szkodliwych związków do atmosfery. Z tego względu od 2018 roku producenci nie mogą sprzedawać kotłów o niższej klasie niż 5. Tym samym nie mogą sprzedawać tak zwanych kotłów zasypowych, które nie spełniają żadnej z klas. Wprowadzenie takich wymogów oznacza, że zakup kotła to dużo większa inwestycja, ale pamiętaj, że ta szybko się zwróci.


Dostosuj moc grzewczą do powierzchni

Kluczową kwestią przy wyborze kotła jest dostosowanie jego mocy grzewczej do tego jak dużą ma ogrzewać powierzchnię. Zupełnie inna moc będzie potrzebna do skutecznego ogrzania domu z kuchnią, łazienką i czterema sypialniami, aniżeli do ogrzania domu, który ma więcej łazienek, a do tego kilka sypialni, duży salon z aneksem, biuro i garderobę.


Moc grzewczą należy przeliczać na podstawie ilość i wielkość pomieszczeń. Liczy się ją w kilowatach i oznacza symbolem kW. Niektórzy producenci podają ją również w watach i oznaczają symbolem W. Jednostki te łatwo przeliczać. Przypominamy, że 1 kW to 1000 W.


Niewielkie kotły mogą mieć zaledwie 10 kW. Nadają się one jednak do ogrzania naprawdę małych budynków (najczęściej gospodarczych). Do zasilania instalacji c.o. w domach jednorodzinnych o wiele lepiej sprawdzają się kotły o mocy grzewczej 15 kW i więcej. Jak dokładniej się to liczy?


Przyjmując, że budynek ma 2,5 metra wysokości i posiada dobrą izolacją, wystarczy podzielić jego powierzchnię przez 10. Tym samym dla domu o powierzchni 200 m2 wystarczający będzie kocioł o mocy grzewczej 20 kW.


Nieco bardziej skomplikowane obliczenia dotyczą budynków, które są wyższe, a także tych starszego budownictwa. W takim przypadku warto skonsultować zakup z profesjonalistą. Ten postara się określić wskaźnik powierzchniowy z uwzględnieniem wszystkich koniecznych parametrów.


Niektórzy producenci ułatwiają użytkownikom dobór urządzeń grzewczych od razu określając wielkość pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że ten parametr zależy od wielu czynników. Inna moc grzewcza kotła będzie wystarczająca do ogrzania 150-metrowego domu, który posiada nowe okna, ocieplenie, a inna do ogrzania takiej samej wielkości domu ze starymi, nieszczelnymi oknami, który w dodatku nie posiada żadnej izolacji.


Ważnym parametrem jest też pojemność wodna

Porównując ze sobą różne kotły stalowe możesz zauważyć, że różnią się one nie tylko mocą grzewczą, ale również pojemnością wodną. Parametry te są ze sobą powiązane. Im większa moc kotła, tym większa jest też jego pojemność. Co to oznacza?


Pojemność wodna kotła określa, ile ten jest w stanie jej pomieścić. Wyraża się ją w litrach. Duża pojemność wodna sprawia, że kocioł pozwala na odbieranie większej ilości ciepła. Mała umożliwia z kolei szybki przyrost temperatury. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej wartości tego parametru tak, żeby system był jak najbardziej efektywny.


Decydując się na zakup kotła powinieneś wiedzieć, że od pojemności wodnej zależy też to jak często będzie musiał załączać się sterownik. W przypadku, kiedy ta jest mała, urządzenie będzie załączało się częściej. Intensywna eksploatacja może prowadzić do szybszego zużycia, dlatego też niekiedy za lepsze rozwiązanie uznaje się zakup kotła o większej pojemności mimo tego, że jego cena może być wyższa.


Zwróć uwagę na grubość blachy kotła stalowego

Na rynku dostępne są kotły stalowe i kotły żeliwne. Większość użytkowników decyduje się zakup tych pierwszych, co wynika przede wszystkim z niższej ceny, ale nie tylko. Kotły ze stali mają lżejszą konstrukcję i nie są tak wrażliwe na zmiany temperatury. Przy odpowiedniej grubości blachy, są też odporne na uderzenia, a w przypadku pojawienia się już jakiegoś uszkodzenia, bez problemu można je naprawić.


Z reguły są one zbudowane z płyt i rur, połączonych ze sobą spawami. Produkuje się je ze specjalnej stali kotłowej. Posiada ona nieco inne proporcje żelaza do węgla, a do tego domieszkę chromu i molibdenu, co znacznie wpływa na jej właściwości. Jest ona o wiele bardziej odporna na wysokie temperatury, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku elementów składających się na palenisko.


Jeśli kocioł jest zbudowany z grubej blachy, będzie bardziej odporny na korodowanie. Z drugiej strony będzie też więcej ważył. Optymalnym wyborem będzie zakup urządzenia, które w miejscach mających bezpośredni kontakt z ogniem jest zbudowane z blachy o grubości 6 mm, natomiast w przypadku pozostałych elementów nieco cieńszej (np. 4 mm).


Taka budowa urządzenia grzewczego gwarantuje wysoką jakość przy możliwie jak najniższej wadze. Ma też pozytywny wpływ na wydajność. Na rynku są dostępne kotły produkowane z grubszej stali, natomiast nie dość, że są one niebywale ciężkie, to jeszcze o wiele droższe. Tutaj najlepiej kierować się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Pamiętaj, żeby upewnić się, czy kocioł ma długą gwarancję. Najlepiej, żeby było to więcej niż 3 lata. W Bricomarche kupisz urządzenia, na które producent daje aż 5 lat gwarancji.


Co z samym rozmiarem?

Kotły do ogrzewania centralnego z podajnikiem są urządzeniami o dość dużych gabarytach. Często mają sporo ponad metr wysokości i szerokości. Mogą być też podobnie głębokie. Idealnie byłoby gdybyś najpierw wybrał odpowiedni model, a dopiero potem uzgodnił z architektem gdzie go zainstalować. Jeśli jednak masz już projekt kotłowni czy też innego pomieszczenia przeznaczonego na montaż kotła albo jest już ono gotowe, to do niego musisz dostosować rozmiar urządzenia, a nie odwrotnie.


Na pewno zadbaj o to, żeby kocioł miał jak największy podajnik. W ten sposób będziesz musiał uzupełniać go rzadziej. Dobrze byłoby też, żeby był on dość wysoki. Wtedy też dużo łatwiej będzie Ci go czyścić – nie będziesz musiał albo musiała się tak bardzo schylać.


Z reguły wielkość kotła zależy od jego mocy grzewczej. Im ta jest wyższa, tym większe są też jego gabaryty. Tym samym w małym domu jednorodzinnym, gdzie do ogrzewania potrzebny jest kocioł o niewielkiej mocy grzewczej, urządzenie będzie zajmować o wiele mniej miejsca niż w takim o dużej powierzchni, gdzie do skutecznego ogrzania wszystkich pomieszczeń niezbędny jest kocioł o dużo większej mocy.


Jeśli masz niewielką kotłownię, a potrzebne jest Ci urządzenie grzewcze o stosunkowo dużej mocy, zdecyduj się na jeden z modeli w wersji Slim. Znajdziesz je w naszej ofercie. Te są bardzo wydajne, a przy tym mają nieco zmniejszone wymiary. Oprócz nich w asortymencie posiadamy również akcesoria do pieców i kotłów, a wśród nich pompy cyrkulacyjne, naczynia zbiorcze czy obejmy.

Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.