Szpadle i łopaty ogrodnicze
Długość trzonka | 87 cm |
Marka | Pawłowski |
Typ | szpadel |
Długość trzonka | 87 cm |
Marka | Pawłowski |
Typ | szpadel |
Długość trzonka | 96 cm |
Marka | Pawłowski |
Typ | szpadel |
Wiele prac w ogrodzie i przy domu można wykonać, mając odpowiednie narzędzia. Łopaty to jeden z podstawowych sprzętów, którzy przydaje się w takim przypadku. Zazwyczaj są one wykonane z mniej trwałych materiałów niż szpadle ogrodnicze, jako że nie służą - wbrew obiegowej opinii - do kopania, tylko do nabierania i przenoszenia na powierzchni roboczej różnych materiałów. Świetnie sprawdzają się na przykład do odśnieżania, przesypywania piasku, ziemi albo innych produktów z jednego miejsca w drugie. Mogą mieć różne rozmiary i pojemność, zależnie od tego, do czego są użytkowane.
Drugim niezbędnym wyposażeniem każdego posiadacza ogrodu są szpadle ogrodnicze. Służą one do kopania, jako że zwykle mają ostre zakończenie powierzchni roboczej. Dodatkowo są również trwałe, bo wykonane z metalu odpornego na uszkodzenia mechaniczne czy wyginanie w trakcie pracy. Zarówno szpadle, jak i łopaty dostępne w ofercie przygotowano w różnych wersjach rozmiarowych. Zostały wykonane z trwałych materiałów odpornych na rdzewienie. Dzięki temu te narzędzia ogrodowe można długo użytkować.
Szpadle i łopaty ogrodowe - jakie sprawdzą się najlepiej?
Chociaż łopaty i szpadle nie są skomplikowanymi przyrządami, a ich budowa jest prosta jak budowa cepa, to mają wiele zastosowań w przydomowych pracach, są pomocne na działkach i w ogródkach. Wbrew pozorom szpadle i łopaty różnią się od siebie i sprawdzają się przy innych zadaniach. Jeśli szukasz akurat jednego z nich - świetnie trafiłeś. W naszym sklepie zgromadziliśmy wiele modeli od topowych producentów, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie.
Co to są szpadle i jak wykorzystać ich potencjał?
Szpadle to jedne z przyrządów służących do pracy z ziemią, które składają się z trzonu oraz wyprofilowanego, lekko zagiętego sztychu, który może być wykonany z różnych materiałów i przyjmować rozmaite kształty. Najbardziej popularne szpadle mają kształt szpiczasty, co przyczynia się do łatwiejszego wbijania ich nawet w ubite podłoże. Tego typu produkty są wygodne, jeśli w grę wchodzi konieczność przekopania terenu. Im ostrzej zakończony szpadel, tym łatwiej będzie wykorzystać go do przebicia się przez warstwę ziemi. Wśród dostępnych szpadli znaleźć można również modele proste, które przede wszystkim mają większą powierzchnię niż produkty szpiczaste, dlatego doskonale nadają się do przenoszenia nadmiaru ziemi lub nawozu. Można je z powodzeniem wykorzystać podczas przygotowywania rabatek, sadzenia drzewek owocowych, czy przygotowywania klombów pod kwiaty. W ofercie można napotkać również produkty o wąskim kształcie, które powstały z myślą o sprawnym wydrążeniu, niezbędnym np. w trakcie realizacji drenażu.
Szpadle są dostępne w różnych rozmiarach. Wybierając ten jedyny, warto zastanowić się nad zakresem planowanych zadań, aby móc jak najlepiej dopasować go do aktualnych potrzeb, co przyczyni się do szybszej i efektywniejszej pracy. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na trzonek - z jednej strony nie powinien być zbyt ciężki, z drugie zaś musi być niesamowicie wytrzymały i niepodatny na uszkodzenia. Świetnie sprawdzają się na przykład trzonki z włókna węglowego, czy wzmocnionego aluminium, jednak największą trwałość zagwarantują te stalowe oraz wykonane z drewna. Oprócz samego tworzyw trzonek powinien być dopasowany pod względem długości do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Dostosowany rozmiar wpływa na wygodę oraz zmniejszenie siły, jaką trzeba włożyć w pracę. Ze względu na charakter i zakres działań konieczne jest, aby szpadle w całości były wykonane z trwałych i twardych materiałów. Stal malowana proszkowo jest więc tworzywem, z którego może być wykonany nie tylko sztych, ale czasem również i trzonek, który sprawi, że nawet twarda gleba, nie będzie stawiać większego oporu.
Kluczowy dla wygody pracy jest także uchwyt. Powinien być antypoślizgowy, solidny, ale niezbyt ciężki. Ważne, by był wyprofilowany w taki sposób, by optymalnie leżał w dłoni. Dobrze dopasowany uchwyt sprawia, że korzystanie ze szpadla jest znacznie wygodniejsze, przez co również może trwać znacznie dłużej.
Łopaty ogrodowe w różnych odsłonach
Tym, co wyróżnia łopaty od szpadli, jest przede wszystkim sztych. O ile w przypadku tych ostatnich jest on delikatnie wyprofilowany, to łopaty ogrodowe są całkowicie proste, wręcz płaskie. Są one dostępne w różnych wariantach, nie tylko pod względem wymiarów, czy tworzyw, ale także przeznaczenia. Oprócz tradycyjnych modeli zwanych potocznie piaskowymi można znaleźć również narzędzia węglowe. Wśród łopat można spotkać zarówno te kwadratowe o płaskich krawędziach, jak i również z ostro zakończonym sztychem. Pierwsze z nich pozwolą sprawnie załadować ziemię lub liście na taczki, z kolei drugie będą lepiej wchodzić w ziemię, gdy zechcesz przekopać grządkę.
Wśród grupy łopat znajdziesz także kilka innych propozycji, które powstały z myślą o konkretnych zadaniach. W naszym sklepie dostaniesz bowiem zdecydowanie większe produkty przeznaczone głównie do odgarniania śniegu, ale także łopaty służące do rozsypywania soli drogowej zimą, czy niewielkie produkty pomocne w trakcie zbierania popiołu z kominka.
Oprócz pełnowymiarowych łopat dobrym pomysłem jest wyposażenie się w ich wersje mini, które doskonale nadają się do rozmaitych drobnych prac. Jeśli chcesz szybko przygotować otwór pod nasiona lub cebulki kwiatów, mniejsza wersja łopaty będzie w zupełności wystarczająca.
Szpadle Fiskars dobre na wszystko
Jakość narzędzi wpływa na komfort pracy. Pośród wielu wartych uwagi sprzętów, dobrze jest poświęcić chwilę na szpadle Fiskars, które śmiało można określić mianem wysokiej klasy produktów. W ich przypadku producent zadbał bowiem o każdy, nawet najmniejszy detal, dzięki czemu powstały produkty użyteczne, a przy okazji niezwykle trwałe. Szpadle Fiskars wyróżniają się na tle innych marek hartowaną stalą i pozbawioną łączeń budową oraz wzmacniającą podporą, dzięki której można jeszcze efektywniej pracować. Wykonany z trwałego tworzywa sztucznego uchwyt sprawia, że dobrze leżą w ręce, nie tylko w trakcie kopania, ale również wtedy, gdy dojdzie do kontaktu z twardym kamieniem lub korzeniem. Pomimo wszystkich zalet szpadle Fiskars są stosunkowo lekkie, bo ważą nie więcej niż 2 kg, dzięki czemu nie obciążają rąk.
Kilka pomysłów na zastosowanie szpadla i łopaty
Jeśli marzy Ci się piękny ogród, musisz go odpowiednio zaaranżować. Z pomocą szpadli jesteś w stanie wiele zdziałać w tym kierunku - dzięki nim wykopiesz dziury pod drzewka, przygotujesz miejsce dla żywopłotu wzdłuż ogrodzenia, a nawet wykonasz rabatę z ulubionymi kwiatami. Szpadel będzie przydatny do realizacji ogródka warzywnego, dzięki któremu wyhodujesz własne, ekologiczne plony, ale sprawdzi się również do przygotowania otworów pod huśtawkę, dziur pod zbrojenia, czy wykopania dołu pod wakacyjny basen dla dzieci.
Szpadle sprawdzą się jednak nie tylko w pracach ogrodniczych. Będą niesamowicie przydatne, gdy przed Twoim domem nagromadzi się nadmiar błota po opadach lub gdy trzeba będzie załadować skoszoną trawę na kompostownik. Jesienne liście nie powinny leżeć rozrzucone po całej posesji - z pomocą szerokiego szpadla sprawnie załadujesz je na taczki, raz-dwa oczyszczając teren. Budujesz coś z betonu? Do jego załadowania najlepiej nada się płaska łopata, którą szybko przełożysz produkt z betoniarki na konkretne miejsce.
Powiadom o dostępności