Siekiery, piły i kosy ogrodnicze
Długość | 60 cm |
Materiał | FibreComp, włókno szkalne |
Waga w kg | 1,548 kg |
Jedną z częstych czynności wykonywanych podczas prac ogrodniczych czy sadowniczych jest przycinanie oraz dzielenie materiałów na mniejsze części, a także ich skracanie. W tych wszystkich zadaniach pomóc mogą odpowiednio dopasowane siekiery i piły. Przydają się one przede wszystkim podczas przygotowywania drewna opałowego. Jednakże mogą być użytkowane również w innych sytuacjach, na przykład przy przycinaniu gałęzi na drzewach owocowych, w ramach ich regularnej pielęgnacji. Co więcej, siekiery i piły mogą też służyć do wykonywania drobnych prac, na przykład przygotowania drewnianych tyczek podporowych dla warzyw uprawianych w ogrodzie.
Przy dbaniu o niewielkie trawniki albo nieużytki przydają się natomiast kosy ogrodowe. Te ręczne od lat nie zmieniły swojej formy, a umożliwiają przygotowanie obszaru pod uprawy albo po prostu ograniczenie ilości gryzoni albo gadów, które występują na łące, poprzez skrócenie trawy w miejscu ich bytowania. Kosy ogrodowe, podobnie jak inne narzędzia ogrodowe zostały wykonane z trwałych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne.
Siekiery, piły, kosy, czyli narzędzia niezbędne w ogrodzie
Gdy pojawia się potrzeba przycięcia krzewu, skrócenia gałęzi, czy usunięcia schorowanego drzewa, dobrze jest mieć pod ręką narzędzie tnące. Chociaż nie korzysta się z nich każdego dnia, to bywają takie, kiedy ich obecność w schowku jest nieoceniona. W naszym sklepie zgromadziliśmy więc sprawdzone narzędzia ogrodowe, które znajdują zastosowanie w wielu przydomowych pracach.
Zalety posiadania siekiery w ogrodzie
Tam, gdzie znajduje się drewno, jest też bez wątpienia miejsce dla siekiery. To jeden ze sprzętów, w który powinien wyposażyć się każdy, kto ma przy domu ogród. Wykorzystuje się je bowiem do wycinania pniaków, czy usuwania samowysiewających się drzew, choć to nie wszystko. Siekiery są bowiem szczególnie przydatne podczas rozłupywania pieńków, które następnie wykorzystywane są jako wkład do kominka, ogniska lub grilla.
Trwałe siekiery rozłupujące i siekiery ciesielskie
Siekiery rozłupujące to narzędzia składające się z trzonka i głowicy, która zakończona jest ostrzem i - zgodnie z nazwą - służą głównie rozłupywaniu. Żaden drwal, ani posiadacz kominka nie może się bez nich obejść. Do wyboru są modele w kilku rozmiarach i nieco zróżnicowanych kształtach. Do produkcji głowicy wykorzystuje się wysokiej klasy stal, z kolei trzonek wykonywany jest z drewna, włókna szklanego lub różnych tworzyw sztucznych o podwyższonej wytrzymałości.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu siekiery? Oprócz zastosowanych materiałów liczy się głowica - jej rozmiar, waga i kształt. Z im większą mamy do czynienia, tym dłuższy trzonek zostanie do niej dopasowany. Wśród narzędzi służących do cięcia i rozłupywania znaleźć można grupę produktów profesjonalnych, takich jak siekiery ciesielskie. Czasem różnią się one kształtem, który został wypracowany przez profesjonalistów takich jak drwale, stolarze, czy cieśle, którzy na przestrzeni lat wypracowali najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązania. Bez względu na to, czy kupujemy siekiery ciesielskie, czy rozłupujące, należy zwrócić uwagę na ich wagę. Zbyt ciężki model nie będzie wygodny w użytkowaniu - wręcz przeciwnie - znacznie utrudni proces cięcia.
Maczety i tasaki do zadań specjalnych
Mocno zaniedbany teren wymaga często sporego nakładu pracy, by zacząć wyglądać reprezentacyjnie. Długa po kolana trawa i twarde zarośla to bardzo trudne warunki, z którymi urządzenia takie jak kosiarki zwyczajnie mogą sobie nie poradzić. Wtedy najlepiej jest sięgnąć po maczety, które przywędrowały do Europy z amerykańskich dżungli, więc trudno o lepszą rekomendację. Ich ostrze jest długie, szerokie i niemiłosiernie ostre, dlatego, chociaż jest urządzeniem ręcznym, może bez trudu konkurować z elektronarzędziami.
Podobnie działają tasaki, które obok maczet są uważane za najlepsze przyrządy służące do karczowania. One również składają się głównie z ostrza o lekko zaokrąglonym kształcie, który ma za zadanie dotarcie nawet do trudno dostępnych gałęzi, konarów i pieńków. Tasaki z długą rączką mają tę zaletę, że nadają się do pracy oburącz, dzięki czemu można nimi pracować stosunkowo długo, nawet z dość twardymi lub wyschniętymi roślinami.
Wybierając zarówno maczety, jak i tasaki dla siebie, należy sprawdzić materiał wykonania. Oprócz solidnej stali znaczenie ma tworzywo wykorzystane do wykonania uchwytu, który powinien mieć ergonomiczny kształt i nie ślizgać się w dłoni. Istotne jest również zastosowanie powłok uniemożliwiających rdzewienie i niewchodzących w kontakt z wodą.
Kosy ręczne - skuteczność, czy przeżytek?
Trzeba powiedzieć to jasno: kosy ręczne choć wydają się nieco archaiczne, są czasem najskuteczniejszą formą usunięcia przerośniętej trawy. Długie, czasem na ponad metr źdźbła bywają nie do ścięcia w inny, niż tradycyjne metody sposób. Podobnie jest, gdy w zaroślach zaplątały się twarde chwasty - podkaszarki nie dadzą in rady, a kosy z ostrzem będą się tępić, a nawet może dojść do uszkodzenia ich silnika.
Jeśli jednak teren na to pozwala, warto sprawdzić zautomatyzowane kosy do trawy. Można wśród nich znaleźć opcje elektryczne, czyli zasilane prądem - idealne do niedużych ogrodów, praktyczne warianty akumulatorowe, które można ładować oraz najbardziej funkcjonalne modele spalinowe. Te ostatnie to doskonałe propozycje do regularnej pielęgnacji terenu, a przy okazji świetne rozwiązanie do miejsc z trudnym dostępem.
Inne narzędzia do cięcia, które warto mieć w ogrodzie
Poza cięciem trawy i przygotowywaniem drewna na opał, przycinanie dotyczy również roślin. Aby pięknie rosły konieczne jest usuwanie przerośniętych elementów - gałęzi, zeschłych łodyżek i nadmiaru liści. Pielęgnacja kwiatów, krzewów i drzewek owocowych wymaga systematycznego podcinania, w czym pomocne bywają nożyce ogrodowe. Są one dostępne w różnych wariantach rozmiarów - te niewielkie sprawdzają się świetnie przy ogrodowych rabatach, z kolei modele z długim trzonkiem umożliwią dotarcie nawet do dość wysoko ulokowanych gałązek. Podcinanie nie tylko wpływa na wygląd roślin, ale przyczynia się do lepszego wzrostu, a nawet wydajniejszych plonów.
Pośród rzeczy, które naprawdę przydają się w ogrodzie, wysokie miejsce zajmują szpadle i łopaty. Zarówno jedne, jak i drugie składają się z długiego trzonka zwieńczonego poręcznym uchwytem, jednak jest kilka rzeczy, które je różni. Pierwsze z nich charakteryzują się bowiem zaostrzoną końcówką, która doskonale nadaje się do precyzyjnego wykonywania zagłębień, z kolei drugie dzięki płaskiej, szerokiej budowie doskonale sprawdzają się w przypadku zakopywania szczelin, przenoszenia spadających jesienią liści, czy też skoszonej trawy na kompostownik. Dzięki nim można przygotować miejsce pod drzewka, czy też wykonać otwory pod sadzonki. Z pomocą szpadli i łopat można nie tylko kopać, ale także zbierać zgrabione wcześniej liście, rozprowadzać nawóz, czy przenosić ziemię lub torf.
Kupując szpadle i łopaty, dobrze jest z bliska przyjrzeć się tym, jak zostały wykonane. Jedynie wysokiej klasy hartowana stal oraz uchwyty zrobione z mocnego drewna lub wzmocnionych włókien szklanych są w stanie zagwarantować prawdziwie trwałą konstrukcję, której niestraszne będą naciski i obciążenia. Ogromny wybór narzędzi ogrodowej sprawdzonych producentów dostaniesz w naszym sklepie - zapraszamy.
Powiadom o dostępności