porady_z_pasja

Najczęstsze choroby dracen – jak je leczyć?

Drukuj
Najczęstsze choroby dracen – jak je leczyć?

Dracena jest popularnym kwiatem doniczkowym. W obrębie gatunku znajdziemy mnóstwo roślin o szerszych lub węższych liściach, zielonych lub z jasnym bądź czerwonym wybarwieniem. Wszystkie jednak charakteryzują się cienkim, czasami powyginanym pniem, który upodabnia je do palm. To powoduje, że są częstym wyborem do nowoczesnych wnętrz. Co zrobić, kiedy dracena zaczyna gubić liście? Jak ją uratować i jakie czynności należy podjąć?


Co zrobić, gdy dracena gubi liście?


Szukasz kwiatu łatwego w uprawie? Dobrym wyborem będzie dracena. Choroby, które dotykają ten gatunek, często wynikają ze złej pielęgnacji lub stanowiska. Dlaczego dracena gubi liście, które najpierw żółkną lub brązowieją? Przyczyn może być wiele, a im szybciej zostanie to zjawisko zauważone, tym lepiej.

dracena gubi liście


Warto wiedzieć, że dracena gubi liście także z naturalnych przyczyn. Dotyczy to tych najstarszych liści u podstawy kwiatu. Jest to etap formowania się pnia. Na miejsce zgubionych liści wyrastają nowe na samej górze.

Zarówno zbyt suche podłoże i powietrze, jak i zbyt mokre nie są warunkami, w których dobrze rozwija się dracena. Liście opadają z powodu wysuszonego lub przelanego podłoża. W przypadku przesuszenia rośliny najpierw brązowieją końcówki liści. Z kolei, jeśli podłoże jest przelane, liście żółkną, brązowieją i opadają.

Podobne objawy możesz zauważyć zimą, kiedy dracenie liście opadają z powodu zbyt niskiej temperatury. Wówczas należy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia.


Dracenę należy podlewać 1–2 w tygodniu małą ilością wody, najlepiej wówczas, gdy wierzchnia warstwa przeschnie. Latem należy zadbać, aby roślina miała stale wilgotne podłoże, zimą z kolei podlewanie należy ograniczyć. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze – warto zastosować opryski z odstanej wody.

Zbyt mocne promienie słońca, mogą także poparzyć liście. Wówczas na ich powierzchni zauważysz żółto-brązowe plamy.


Dracena – żółkną liście i opadają, słów kilka o chorobach grzybowych i wirusowych


Złe warunki uprawy, to nie jedyne zagrożenia, na które wystawiona jest dracena. Choroby, na które najczęściej zapada, mogą mieć także podłoże bakteryjne lub grzybowe. Co wówczas powinno zaniepokoić w wyglądzie draceny?

choroby draceny


Plamy na liściach są z pewnością jedną z najbardziej niepokojących oznak. Może to wskazywać na bakteryjną plamistość liści. Wówczas pojawiają się brązowe plamy u nasady liści, które szybko zaczynają się powiększać. Można zauważyć także czerniejącą łodygę. Przy niewielkiej ilości porażonych liści, należy je usunąć, a roślinę spryskać środkiem do ochrony roślin przeciwko plamistości liści.

Plamistość liści może mieć także podłoże grzybicze. Wówczas na plamach na dolnych liściach zauważysz czerwone obwódki. Zauważalne są także czarne zarodniki grzyba. Należy wówczas usunąć zainfekowane liście i opryskać roślinę odpowiednimi środkami grzybobójczymi.


Rośliny wewnętrzne są jednymi z najpiękniejszych elementów wystroju domu. Świetnym wyborem wśród nich jest dracena. Plamy na liściach i ich opadanie mogą świadczyć o złych warunkach uprawy rośliny, złym nawodnieniu, stanowisku lub nawożeniu. Mogą mieć także przyczynę bakteryjną lub grzybiczą. Im szybciej zareagujesz na niepokojące objawy rośliny, tym masz większą szansę na jej uratowanie.

dracena


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też