Maty grzewcze jako pomysł na ogrzewanie podłogowe lub sufitowe

Drukuj

instalacja mat grzewczych

Nowoczesne ogrzewanie domu, które jest niezwykle wydajne i efektywne to sposób na obniżenie rachunków i komfort termiczny wszystkich domowników. Skutecznym rozwiązaniem, które sprawia, że ciepło jest wszechobecne jest ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie sufitowe. Co warto o nim wiedzieć? Jak wykorzystać maty grzewcze do wykonania takich instalacji? Podpowiadamy!


W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od klasycznych wersji centralnego ogrzewania. Użytkownicy nie chcą już pieców na węgiel, a stosują alternatywne źródła energii cieplnej jak np. gaz, pompy ciepła czy prąd. Zamiast standardowych grzejników montowane są natomiast rury podłogowe czy panele sufitowe, które służą jako pełne ogrzewanie domu. O to, co warto o nich wiedzieć!


Co to jest ogrzewanie sufitowe i w jaki sposób działa?

Nowocześnie wykorzystywanym sposobem generowania energii cieplnej jest tzw. ogrzewanie sufitowe. Jak działa? Głównym nośnikiem ciepła w przypadku takiego rodzaju jest górna partia budynku, czyli strop, a dokładniej część sufitowa. Na jego powierzchni montowane są najczęściej maty grzewcze, specjalne panele albo innego rodzaju folie lub płyty.


Ogrzewanie w suficie działa najczęściej na bazie prądu. Ten rozgrzewa elementy emitujące ciepło i doprowadza je do określonej przez użytkownika temperatury. Mata grzewcza elektryczna lub inny rodzaj elementu grzewczego zaczyna oddawać nadmiar ciepła i tak podnosi temperaturę powietrza.


Co ważne, ogrzewanie sufitowe od dołu oddziela płyta kartonowo-gipsowa, która stanowi warstwę ochronną i estetyczną. Dzięki temu właściciel budynku może pomalować i wyrównać powierzchnię sufitu albo poprowadzić w jego pobliżu instalację elektryczną zasilającą lampy sufitowe.


Czy wiesz, że…?
Aktualnie ogrzewanie sufitowe oparte na matach grzewczych elektrycznych to jeden z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania nowego budownictwa, ale w Skandynawii. Jest on wydajny, stosunkowo niedrogi w utrzymaniu i tańszy od wielu alternatywnych rozwiązań grzewczych. W Polsce dopiero zaczynamy go stosować.


Ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe - rodzaje

Nie jest jednak tak, że system ogrzewania oparty na elementach montowanych na suficie jest wyłącznie na energii elektrycznej. Jakie są rodzaje ogrzewania sufitowego? Te dzielimy według sposobu grzania.


  • Ogrzewanie sufitowe wodne - cienkie rury (najczęściej rury polietylenowe) montowane na suficie, napełniane są wodą o określonej temperaturze, ogrzewając kolejne pomieszczenia. Ogrzewanie sufitowe wodne sterowane jest jak w przypadku zwykłego centralnego ogrzewania.
  • Ogrzewanie elektryczne sufitowe - do tego rodzaju ogrzewania wykorzystywana jest mata grzewcza elektryczna, która nagrzewa się pod wpływem prądu i zaczyna oddawać ciepło do atmosfery.
  • Ogrzewanie sufitowe na podczerwień - ogrzewanie sufitowe na podczerwień to typ elektrycznego systemu. Maty grzewcze na podczerwień nagrzewają się pod wpływem energii elektrycznej i zaczynają emisję ciepła, wysyłając promienie podczerwone. Co istotne, nie emituje ono ciepła do powietrza, a oddziałuje na zwierzęta, rośliny, ludzi, a nawet przedmioty.

lampa grzewcza na podczerwień

  • Ogrzewanie powietrzne - specjalny piec podgrzewa powietrze, które pompowane jest do instalacji i rozprowadzane po powierzchni domu. Specjalna wentylacja odpowiada z kolei za emisję ciepła na kolejne pomieszczenia.


Montaż ogrzewania sufitowego - na sucho czy na mokro?

Najczęściej montuje się ogrzewanie sufitowe na mokro. Maty grzewcze umieszcza się na wylewce lub warstwie kleju, który ma utrzymać ciepło i ograniczać ryzyko przemieszczania się elementów tego rodzaju podczas zakładania płyt kartonowo-gipsowych.


Jeżeli chodzi o ogrzewanie sufitowe na sucho to konieczne jest położenie specjalnej gumy izolującej (niekiedy wykorzystywana jest też folia ochronna do izolacji) i zakładanie bezpośrednio na to płyty k-g. Suche ogrzewanie często podparte jest warstwą styropianu.


W jakim domu sprawdzi się system ogrzewania sufitowego?

Ogrzewanie sufitowe wykorzystujące np. maty grzewcze to rozwiązanie dla osób, których projekt domu nie przewiduje instalacji klasycznych grzejników. Sprawdzi się, gdy chcemy zachować więcej przestrzeni w domu, nie tracąc jej na montaż kaloryferów.


Eksperci wskazują też, że montaż ogrzewania sufitowego to również idealny sposób na zabezpieczenie termiczne bardzo oszklonego budynku. W takim przypadku ciepło błyskawicznie uciekałoby szczelinami na szybach, a koszt ogrzania całej konstrukcji stałby się niezwykle wysoki.


Warto wiedzieć!
Ze względu na wydajność i możliwości system ogrzewania sufitowego (jako ogrzewanie sufitowe na podczerwień) montowane jest w halach wielkopowierzchniowych czy budynkach użyteczności publicznej (np. galeriach handlowych, sklepach, biurowcach).


Ogrzewanie podłogowe vs ogrzewanie sufitowe

instalacja pod ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania sufitowego jest tylko jednym ze sposobów wykorzystania powierzchni płaskiej do ocieplenia domu. Innym, równie skutecznym systemem cieplnym jest ogrzewanie podłogowe. Co to takiego?


Ogrzewanie podłogowe to instalacja elektryczna, powietrzna lub wodna montowana pod podłogą. Może ogrzewać płytki (np. gresy podłogowe) albo panele. Podłogówka do domu jednorodzinnego nadaje się też do wykorzystania przy drewnianych posadzkach czy parkietach.


Różnica w stosunku do ogrzewania sufitowego polega na umiejscowieniu systemu rozprowadzającego ciepło. W przypadku systemu sufitowego miejscem docelowym jest górna część pomieszczenia. Mata grzewcza pod płytki czy mata grzewcza pod panele montowana jest z kolei pod podłogą. Konieczna jest jednak specjalna wylewka betonowa pod ogrzewanie podłogowe, która zminimalizuje ryzyko ucieczki ciepła dołem!


Maty grzewcze i inne elementy instalacji ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być zasilane różnego rodzaju elementami. Często wykorzystywana jest mata grzewcza pod panele (np. do salonów czy pokojów użytkowych) albo mata grzewcza pod płytki (w przypadku łazienek czy kuchni). Koszt zakupu maty grzewczej to od 100 do 200 złotych za metr kwadratowy powierzchni.


Inne elementy instalacji ogrzewania podłogowego to instalacje PCV oparte na rurach przewodzących wodę albo powietrze. Do powietrznego ogrzewania podłogowego można podłączyć pompę ciepła. Warto jednak pamiętać, że rury dość znacznie podnoszą wysokość posadzki - w przeciwieństwie do wspomnianych mat.


Podłogówka czy ogrzewanie w suficie - który system jest bardziej wydajny?

W przypadku mniejszych powierzchni dużo lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. System ten jest mniej wydajny od sufitowego, ale jednocześnie tańszy w montażu oraz obsłudze. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Instalacja jednego metra kwadratowego takiego systemu to najczęściej około 200 - 600 złotych łącznie (w zależności od rodzaju zastosowanego ogrzewania).


Z kolei system sufitowy umożliwia skuteczniejsze ogrzanie większych powierzchni. Tu jednak musimy liczyć się z większym wydatkiem, bo najtańsza wersja takiego rodzaju kosztuje od 500 złotych za metr kwadratowy łącznie.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też