
Karma sucha czy mokra dla psa - którą wybrać?
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jeśli się o niego dobrze dba, odwdzięcza się bezgraniczną miłością, którą uwielbia okazywać swoim właścicielom. Dziś psy są przez wiele osób traktowane jak dodatkowi członkowie rodziny. Właśnie dlatego do opieki nad psem należy podejść w odpowiedzialny sposób. Nie chodzi wyłącznie o to, aby karmić psa regularnie, ale również o to, aby podawane mu posiłki były odpowiednio zbilansowane i zawierały wszystko, czego potrzebuje pies, aby mógł cieszyć się energią, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Najpopularniejszymi rodzajami karm dla psów dostępnymi na rynku są karmy suche oraz karmy mokre. Na którą z nich lepiej się zdecydować? Czy dla psa lepsza będzie karma sucha, czy mokra i od czego to zależy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest tak ważne?
Odpowiednie żywienie psa jest istotne z kilku powodów:
zdrowie ogólne i dobre samopoczucie - dzięki zbilansowanej diecie można zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze - białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Odpowiednia ilość i jakość tych składników ma znaczenie dla zdrowia, energii, siły mięśni, zdrowej skóry i sierści, a także dobrego funkcjonowania układu immunologicznego;
długie życie - psy, które są dobrze odżywione, mają większą szansę na dłuższe życie. Dobrze dobrana dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca czy problemy ze stawami;
waga i kondycja - duża część zdrowia psa zależy od tego, czy jego waga jest prawidłowa. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dobrze zbilansowana dieta pozwala kontrolować masę ciała i sprawia, że pies jest w lepszej kondycji fizycznej;
zapobieganie chorobom - nieodpowiednia dieta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych lub nadmiaru pewnych substancji, a to z kolei może zwiększać ryzyko chorób. Dieta uboga w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 niekiedy doprowadza do powstawania problemów skórnych, a nadmiar tłuszczów może skończyć się otyłością i problemami z sercem;
energia i aktywność - psy potrzebują energii do codziennej aktywności, zabawy, ćwiczeń, a także do regeneracji po wysiłku. Dieta dostosowana do poziomu aktywności psa zapewnia mu odpowiednią ilość energii i pomaga utrzymać jego zdolności fizyczne na dobrym poziomie.

Jaka karma dla psa: sucha, czy mokra?
Zalety karmy mokrej
Gdyby psy mogły same decydować o tym, jaka karma lepsza - sucha, czy mokra, większość z nich prawdopodobnie wybrałaby właśnie karmę mokrą. Dlaczego? Karmy mokre dla psów zwykle mają intensywniejszy smak i zapach, dzięki czemu są zwyczajnie bardziej aromatyczne dla czworonogów. Mokra karma może zatem lepiej sprawdzić się w przypadku psów wybrednych lub tych, które mają zmniejszony apetyt. Dzięki miękkiej konsystencji mokra karma jest także znacznie łatwiejsza do żucia i połykania - to przydaje się w przypadku starszych psów, które mają problemy z zębami, dziąsłami lub ogólną sprawnością jamy ustnej. Dużą zaletą karmy mokrej jest również wysoka zawartość wody - dzięki jedzeniu mokrej karmy pies może łatwiej utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia. Jest to przydatne, jeśli dane zwierzę nie przepada za piciem wody z miski i szczególnie korzystne dla psów, które mają problemy z nerkami czy drogami moczowymi. Mokra karma często zawiera także mniej węglowodanów w porównaniu do suchej karmy - ten składnik odżywczy nie jest niezbędny w psiej diecie, a jego częste spożywanie może przyczyniać się do nadwagi lub zwiększonego poziomu cukru we krwi. W karmie mokrej zazwyczaj znajdują się większe ilości mięsa i mniej wypełniaczy niż w suchej. Takie karmy mogą również być mniej przetworzone, dzięki czemu znajdują się w nich większe ilości naturalnych składników odżywczych. Dieta oparta na mokrej karmie jest bardziej zbliżona do naturalnej diety psa.
Wady karmy mokrej
Mimo wielu zalet karma mokra ma również wady, które trzeba wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Jedną z najważniejszych stanowią z pewnością ograniczone możliwości przechowywania. Mokra karma ma znacznie krótszy okres przydatności do spożycia po otwarciu w porównaniu do suchej karmy. Wymaga przechowywania w lodówce i należy ją spożyć w ciągu maksymalnie kilku dni, co może być uciążliwe dla właścicieli. Mokra karma jest również zwykle mniej ekonomicznym wyborem niż karma sucha. Kosztuje więcej w przeliczeniu na kilogram, a ponadto jest mniej kaloryczna, w związku z czym trzeba podawać jej więcej. Dlatego z karmy mokrej najchętniej korzystają raczej właściciele mniejszych psów, których zapotrzebowanie na kalorie jest niższe. Dla wielu osób mokra karma jest także po prostu niewygodna, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie - trzeba bowiem otwierać puszki lub saszetki, porcjować i przechowywać resztki w lodówce. Może być też bardziej kłopotliwa w podróży czy podczas dłuższych wyjść.
Zalety karmy suchej
Sucha karma dla psów jest bardzo chętnie wybierana przez właścicieli czworonogów. Nic dziwnego - ma w końcu naprawdę wiele zalet. Cechuje się znacznie dłuższym okresem przydatności do spożycia niż mokra karma i nie wymaga przechowywania w lodówce po otwarciu. Można ją łatwo trzymać w szczelnym pojemniku, a to jest bardzo wygodna opcja dla właścicieli. Odmierzanie suchej karmy jest również znacznie łatwiejsze, niż w przypadku karmy mokrej - dzięki temu można precyzyjnie kontrolować ilość podawanego psu jedzenia. Karma sucha to także wybór ekonomiczny. Kosztuje mniej w przeliczeniu na kilogram niż karmy mokre, a ze względu na jej wysoką kaloryczność, pies potrzebuje mniejszych ilości takiej karmy. Świetnie sprawdza się również podczas podróży, nie trzeba bowiem otwierać puszek, a później szukać miejsca do ich przechowywania. Karma sucha może dłużej wytrzymać w misce - jeśli pies nie chce na razie jeść całego posiłku, może to zrobić w każdej chwili. Nie ma ryzyka, że karma, która pozostanie w misce, zdąży się zepsuć w ciągu dnia. Zaletą dla właścicieli może być również mniej intensywny zapach niż w przypadku karmy mokrej. Niektórzy uważają również, że karma sucha wspiera zdrowie zębów i dziąseł psa, gdyż jej chrupiąca konsystencja pomaga w mechanicznej redukcji kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej podczas jedzenia, nie ma jednak jednoznacznej zgody co do prawdziwości tej informacji.
Wady karmy suchej
Chociaż karma sucha jest bardzo wygodna dla właścicieli czworonogów, należy jednak wziąć pod uwagę również jej wady. Sucha karma zawiera zaledwie 7-10% wody, przez co pies może nie przyjmować odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza jeśli nie przepada za piciem wody z miski. Psy, które nie piją wystarczająco dużo wody, są narażone na odwodnienie, a w dłuższej perspektywie nawet na problemy z nerkami i układem moczowym. Sucha karma jest także mniej aromatyczna niż karma mokra - niektóre psy, zwłaszcza te wybredne, mogą ją po prostu odrzucać. Niektóre karmy suche zawierają również stanowczo zbyt duże ilości węglowodanów, które nie są korzystne dla psów, potrzebujących w swojej diecie przede wszystkim białek i tłuszczów. Karmy suche mogą także zawierać mniej świeżych składników, a więcej wypełniaczy, konserwantów i produktów ubocznych, dlatego należy dokładnie czytać składy przed dokonaniem zakupu.
Lepsza karma sucha czy mokra - porównanie
Zarówno karmy suche, jak i mokre, mają swoje wady i zalety. Jak w takiej sytuacji dokonać wyboru? Czy można jednoznacznie ocenić, czy lepsza karma sucha, czy mokra dla psa?
Zarówno karmy suche, jak i te mokre mogą być podstawą zdrowego żywienia czworonoga i dostarczać mu wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje. Można przyjąć, że karmy suche są wygodniejsze dla właścicieli, a karmy mokre dla samych zwierząt, ale nie jest to regułą. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa. Sucha karma może być lepsza dla psów, które nie mają problemów z nawodnieniem i dla właścicieli, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego rozwiązania, a także dla dużych psów, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Z kolei mokra karma może okazać się świetnym wyborem dla psów z problemami z żuciem, które potrzebują większego nawodnienia lub są wybredne pod względem smaku spożywanego jedzenia. Może być także lepszą opcją dla psów, które potrzebują diety o bardzo dużej zawartości białka - szczeniąt, psich seniorów lub psów sportowych i pracujących.
Czy lepsza karma sucha, czy mokra? Dobrym rozwiązaniem jest łączenie obu tych sposobów żywienia - podawanie psu zarówno karmy suchej, jak i mokrej, w zależności od sytuacji. Należy wtedy pamiętać jednak o różnicach pod względem kaloryczności oraz tym, że wielkość porcji musi się różnić w zależności od rodzaju karmy.
Czy karma półwilgotna jest dobrym kompromisem?
Karma półwilgotna może być dobrym wyborem dla wszystkich właścicieli czworonogów, którzy szukają optymalnych rozwiązań w zakresie karmienia psów. Jest zazwyczaj bardziej atrakcyjna smakowo niż sucha karma, a jej miękka konsystencja może być łatwiejsza do żucia - nadaje się dla psich seniorów. Ma mniej wilgoci niż karma mokra, dzięki czemu dostarcza zwierzęciu więcej kalorii. Karma półwilgotna ma także dłuższy okres przydatności do spożycia niż mokra karma. Jednak aby mogła zachować swoją teksturę, karma półwilgotna może w niektórych przypadkach zawierać konserwanty i sztuczne dodatki. Należy zwracać szczególną uwagę na to, czy zawartość takiej karmy została odpowiednio zbilansowana.
Niezależnie od tego, czy właściciele czworonogów decydują się na karmę suchą, czy mokrą, powinni zwrócić uwagę na ich składy i dostosować swój wybór do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
Może zainteresuje Cię też







