porady_z_pasja

Jesienne dekoracje przed domem i w ogrodzie

Drukuj
jesienne dekoracje przed domem i w ogrodzie


Jesień każdego roku rozpieszcza nas obfitością kolorów. Warto to wykorzystać w swoich sezonowych kompozycjach w ogrodzie czy przed drzwiami domu. Z czego powinna być wykonana jesienna dekoracja przed dom i w czym ją ustawić? Dziś podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać ozdoby jesienne, aby cieszyć się tą porą roku podczas ostatnich ciepłych dni w ogrodzie. 


W czym ułożyć jesienną dekorację do ogrodu?


Wszystkie barwy jesieni możesz zebrać w jednym miejscu, wystarczy, że wykorzystasz do tego charakterystyczne dla tej pory roku owoce i rośliny. Stworzona z nich jesienna dekoracja przed wejściem będzie najważniejszą ozdobą ogrodu. Jednak w czym ułożyć tę kompozycję, aby prezentowała się spójnie i okazale?

Jesienna dekoracja przed dom najlepiej wygląda, kiedy ułożona jest tak, jakby była integralną częścią ogrodu i skutkiem przemijających pór roku. Do jej stworzenia wykorzystaj więc to, co masz w ogrodzie. Jesienne kwiaty możesz posadzić w ziemi na taczce lub wykorzystać stare ocynkowane wiadro i drewnianą beczkę. Jeśli ich nie masz, wykorzystaj drewniane lub gliniane wazony. Dekoracja ogrodowa stworzona z kwiatów będzie miała wówczas odpowiednie oparcie. Świetnym wyborem są donice okrągłe dostępne w zestawie trzech sztuk. Za ich pomocą stworzysz okazałą jesienną kompozycję.

 Jesienna dekoracja przed wejściem będzie miała wówczas odpowiednią oprawę. Możesz wykorzystać do jej ułożenia także drewniane skrzynki na owoce położone na dnie lub boku – wówczas stworzą ciekawą ramkę dla kompozycji.


Baza kompozycji – jesienne kwiaty

jesienne ozdoby przed dom


Jesienna dekoracja przed drzwiami powinna być esencją tej pory roku. Z tego powodu jej bazę powinny tworzyć jesienne kwiaty. Nie tylko latem możesz cieszyć się kolorowym ogrodem. Niektóre gatunki roślin kwitną dopiero jesienią i zdobią ogrody do pierwszych przymrozków. Z kolei inne gatunki nawet po ususzeniu zachowują swój kształt i barwę. Dzięki nim dekoracja jesienna na zewnątrz może stać nawet do pierwszych śniegów. 

Wysoki, gliniany wazon możesz wypełnić hortensjami czy begonią bulwiastą i oczywiście wrzosami lub astrami. Gatunki te kwitną do pierwszych przymrozków, dzięki czemu Twoja jesienna dekoracja przed dom będzie składała się z żywych i świeżych kwiatów. Kompozycję uzupełnij dekoracyjną trawą np. rozplenicą japońską, która pięknie wygląda nawet zimą. Doskonale prezentują się także suszone elementy takie jak zioła np. wrotycz i dziurawiec czy owoce miechunki lub srebrniki Judasza. Elementy te świetnie uzupełnią Twoją kompozycję.


Dodatki – kolorowe ozdoby jesienne

Lampiony i latarenki przed dom na jesień


W każdej kompozycji ważne są również dodatki. To za pomocą tych elementów możesz dodać jeszcze trochę kolorów lub dopasować ją do stylu aranżacyjnego ogrodu. Przykładowo w ogrodzie rustykalnym pięknie będzie prezentowała się jesienna dekoracja przed drzwiami ułożona w skrzynce, a obok niej postawione lampiony i latarenki. Okazałym modelem jest np. latarnia metalowa o wysokości aż 55 cm.

Jakie inne dodatki dekoracyjne wykorzystać? Obok bukietu jesiennych kwiatów możesz położyć oczywiście ozdobne dynie, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli jesieni. Doskonale sprawdzą się także małe porcelanowe zwierzaki np. figurka jeż na muchomorze.

Dekoracja jesienna na zewnątrz ożywi się także dzięki zielonym szyszkom chmielu czy małym i czerwonym rajskim jabłuszkom. Kompozycję w wiklinowym koszu można uzupełnić orzechami, kasztanami czy żołędziami. Wykorzystaj także kolorowe, jesienne liście.

 Jesienna dekoracja przed drzwiami lub w centralnym miejscu ogrodu stanie się najważniejszą ozdobą. Za jej pomocą w jednym miejscu ułożysz wszystko to, co najpiękniejsze o tej porze roku. Do jej stworzenia wykorzystaj jesienne kwiaty, ozdobne donice, skrzynki czy beczki oraz sezonowe owoce i warzywa.

kolorowe ozdoby jesienne


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też