porady_z_pasja

Jakie zastosowanie w ogrodzie ma soda oczyszczona?

Drukuj
jakie zastosowanie w ogrodzie ma soda oczyszczona?

Z pewnością każdy ma w swoim domu sodę oczyszczoną. Ten biały proszek znajduje szereg zastosowań zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Nie wiesz, jak pozbyć się chwastów wyrastających pomiędzy płytami chodnikowymi? Rozwiązaniem może być soda oczyszczona. Zastosowanie w ogrodzie tego środka jest jednak znacznie szersze. Sprawdź, do czego przyda Ci się soda oczyszczona.


Soda oczyszczona – środek uniwersalny do domu i ogrodu


Soda oczyszczona jest popularnym składnikiem wielu wypieków. Dzięki niej pyszne bułeczki czy ciasto jest miękkie i puszyste. Ten biały proszek jednak możesz wykorzystać w kuchni i łazience także na inny sposób.

W każdym domu znajdą się środki czyszczące do konkretnych powierzchni. Wszystkie je może zastąpić uniwersalna i ekologiczna soda oczyszczona. Zarówno w postaci czystej, jak i wymieszana z octem stanowi skuteczny środek do czyszczenia zacieków z mydła i kamienia w łazience, uporczywych zabrudzeń na kuchence.

Soda oczyszczona nie tylko przywraca blask zabrudzonym powierzchnią, ale także dzięki swoim właściwościom odkażającym niszczy na nich wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje. Warto zatem mieć w domu większy zapas sody oczyszczonej gospodarczej. Sprawdź, jak wykorzystać sodę w ogrodzie.


Soda oczyszczona – zastosowanie w ogrodzie

soda oczyszczona chwasty


Czyszczące i odkażające właściwości sody wykorzystasz także w ogrodzie np. do czyszczenia narzędzi ogrodniczych czy doniczek po kwiatach. W ten sposób nie tylko przywrócisz im blask, ale także zmniejszysz ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się szkodników i wirusów czy grzybów na inne rośliny. Na tym jednak zastosowanie sody w ogrodzie się nie kończy.


Soda na chwasty w ogrodzie


Masz problemy z wiecznie odradzającymi się chwastami? Do ich usunięcia wykorzystaj sodę oczyszczoną. To doskonały sposób na pozbycie się chwastów wyrastających spomiędzy kostki brukowej na ścieżce w ogrodzie, przy krawężnikach czy na skalniaku. Soda na chwasty skutecznie hamuje ich rozwój i zapobiega ich odradzaniu. Jak jednak zastosować sodę na chwasty?

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest zmoczenie powierzchni, na której wyrastają chwasty, a następnie posypanie jej sodą oczyszczoną. Chwasty możesz także polać wrzątkiem, zanim posypiesz je sodą.


Soda na mrówki w ogrodzie


Mrówki są organizmami pożytecznymi, jednak w pewnych sytuacjach mogą zamienić się w uciążliwe szkodniki. Ich mrowiska mogą uniemożliwiać zasadzenie roślin lub szpecić rabaty. Mrówki bardzo często wchodzą do domu z ogrodu. Jak się ich pozbyć?

soda na mrówki


Wystarczy połączyć sodę z cukrem i rozsypać ją na ścieżkach, po których poruszają się mrówki. Możesz wykorzystać do tego także oprysk na mrówki w ogrodzie. Jak się go przygotowuje? Wówczas wystarczy wymieszać sodę z wodą i opryskać mrówki bezpośrednio wraz z miejscami, w których przebywają.


Soda oczyszczona na mączniaka


Mączniak jest popularną chorobą grzybową, która atakuje wiele drzew owocowych i krzewów. Objawia się białym nalotem na liściach i powoduje dość szybkie obumieranie rośliny. Kiedy zauważysz pierwsze objawy tej choroby, możesz zastosować oprysk sodą oczyszczoną.

Jedną łyżeczkę wody wymieszaj z dwoma litrami miękkiej wody z dodatkiem mydła szarego. Uzyskaną mieszaninę wlej do opryskiwacza i pokryj nią dokładnie gałązki i liście zaatakowanej rośliny. Oprysk sodą oczyszczoną może być także stosowany profilaktycznie w okresie wiosennym.

Soda oczyszczona na mączniaka jest bardzo skuteczna. Podobnie działa na inne choroby roślin takie jak np. równie popularna plamistość liści. Soda oczyszczona na mączniaka jest częstym sposobem wykorzystywanym także przez profesjonalnych ogrodników, ponieważ jest w pełni bezpieczna dla środowiska w przeciwieństwie do środków ochrony roślin, które choć są skuteczne, zawierają silną chemię.


Soda na mszyce – przepis


Jeśli zauważysz na swoich roślinach w ogrodzie mszyce – do ich usunięcia wykorzystaj sodę. Wystarczy, że połączysz jedną łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki mydła potasowego i szklanką wody. W ten sposób uzyskasz roztwór, którym możesz opryskiwać zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. W razie konieczności zabieg możesz powtarzać co 3–4 dni   

 Jak widzisz, soda oczyszczona przyda Ci się nie tylko w kuchni i łazience, ale także w ogrodzie. Jest to skuteczny środek na chwasty, szkodniki i liczne choroby grzybowe. Warto skorzystać z jej właściwości, szczególnie że jest to środek w pełni bezpieczny dla środowiska.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też