Jakie dekoracje świąteczne są bezpieczne dla zwierząt domowych, a jakich lepiej unikać?

Drukuj

pies york na tle choinki wyglądający za okno z domu

Choinki, girlandy, lampki i bombki — czy wiesz, że wszystkie tak uwielbiane ozdoby świąteczne mogą stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa i zdrowia Twojego czworonoga? Jak zatem udekorować dom na święta, jeśli mieszka z nami pies lub kot? Czy lepiej sprawdzą się bombki plastikowe, szklane, czy może papierowe? Sprawdź, jak przygotować dom na święta Bożego Narodzenia i jak w tym wyjątkowym okresie najlepiej zatroszczyć się o swojego pupila!


Jak wybrać bezpieczne ozdoby choinkowe i zniechęcić pupila do atakowania choinki?

Kolorowa, ozdobiona iskrzącymi się bombkami, łańcuchami i lampkami choinka to ponadczasowa ikona, bez której większość z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Niestety, jest ona również niezwykle niebezpieczna dla naszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ każda szklana ozdoba świąteczna tłukąc się, może stanowić realne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.


Czy oznacza to, że z ozdób i choinki będzie trzeba całkowicie zrezygnować? Na szczęście nie! Wybierając dekoracje świąteczne do domu, w którym mieszka pies lub kot warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. W pierwszej kolejności należy pozbyć się wszystkich elementów szklanych i takich, które mogą zniszczyć się podczas upadku. Zdecydowanie lepiej wybrać bombki plastikowe, które nie skaleczą zwierzaka i zrezygnować ze wszystkich niewielkich ozdób, które nasz czworonożny przyjaciel mógłby połknąć.


Ponieważ zwierzęta, a zwłaszcza koty zwracają szczególną uwagę na wszystkie szeleszczące i mieniące się dekoracje świąteczne do domu, najlepszym pomysłem będzie wybranie wariantów matowych, monochromatycznych, wykonanych z plastiku. Najlepiej unikać:


 • wstążek,
 • sznurków,
 • papierowych ozdób i bombek,
 • szklanych bombek,
 • brokatu,
 • jadalnych ozdób choinkowych.


Dobrym pomysłem z kolei będzie np. ozdoba świąteczna wykonana m.in. z cytrusów, których zapach skutecznie zniechęci zwierzaki do zabawy i harcy. Dekorując choinkę, warto zawiesić bombki nieco wyżej, omijając jej dolne partie, które mogą przyciągać spojrzenie ciekawskiego czworonoga. Ponadto wszystkie ozdoby świąteczne można też spryskać specjalnym preparatem odstraszającym, który powinien działać zarówno w przypadku psów, jak i kotów.


Aby oswoić małego szczeniaka z choinką, a kotka z takimi ozdobami jak girlandy świąteczne na schodach i oknach, należy zadbać o to, by zwierzaki znalazły się w pomieszczeniu dopiero po jego udekorowaniu. Należy także całkowicie ignorować i nie dotykać dekoracji. W ten sposób staną się one jedynie elementem otoczenia, które Twój pupil podobnie jak Ty zignoruje.


Pamiętaj!
W okresie przedświątecznych przygotowań nie możesz zaniedbywać swojego zwierzaka! Odpowiednia dawka atencji i zabawy sprawią, że nie będzie on szukał rozrywki, atakując choinkę. Aby zadbać o komfort psychiczny zwierząt konieczne będzie również zapewnienie im bezpiecznego i spokojnego miejsca do odpoczynku.


Jaką choinkę wybrać i co zrobić, by była stabilna?

kot przyglądający się srebrnej bombce na choince

Zdecydowanie najlepszym wyborem będą choinki sztuczne, które nie gubią igieł, mogących stanowić dla Twojego czworonoga zagrożenie. Ponadto drzewka wykonane z tworzyw sztucznych wyposażone są bardzo często w solidny i ciężki stojak do choinek, który skutecznie chroni je przed wywróceniem za sprawą ciekawskiego psa, czy kotka.


Miłośnicy żywych drzewek także mogą cieszyć się ich naturalnym pięknem i zapachem, jednak muszą sięgnąć po odpowiedni gatunek. Najlepiej sprawdzi się świerk lub jodła, które bardzo długo nie gubią igieł, mogących podrażnić ściany jelitowe zwierzaka. Zdecydowanie nie można z kolei postawić w domu cisu, który wydziela szkodliwe dla czworonogów toksyny.


Bez względu na to, czy wybrana przez nas ozdoba świąteczna będzie sztuczna, czy naturalna, konieczne jest jej właściwe zabezpieczenie. W przypadku choinki najlepiej sprawdzi się przymocowanie jej do ściany lub mebli za pomocą dodatkowych lin, a girlandy najlepiej przybić do ściany lub całkowicie z nich zrezygnować.


Gwiazda betlejemska, jemioła i grudnik – czy są niebezpieczne dla zwierząt?

Tradycyjne kwiaty bożonarodzeniowe, choć są niezwykle piękne i tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat, mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla Twojego pupila. Czy gwiazda betlejemska, cyprys i kula jemioła są trujące dla psa i kota?


Gwiazda betlejemska jest rośliną o niewielkiej toksyczności, jednak mimo to lepiej z niej zrezygnować. Jeśli nasz zwierzak będzie miał obniżoną odporność lub zmaga się z alergią, już samo otarcie się o kwiat może spowodować reakcję uczuleniową, a zjedzenie listka podrażnienie żołądka.


Inną, charakterystyczną dla Bożego Narodzenia rośliną jest jemioła, która z kolei jest bardzo trująca dla kota i psa. Najgroźniejsze efekty takie jak wymioty i spadek ciśnienia można zaobserwować, kiedy nasz zwierzak połknie jej owoce. Zatem jeśli chcesz efektownie ozdobić meble i okno na święta, lepszym wyborem okażą się kwiaty sztuczne, dodatkowo spryskane odstraszaczem do zwierząt.

czerwona gwiazda betlejemska kwiat na tle drewna i świeczek

Lampki i świece – jak je zabezpieczyć przed pupilem?

Spore zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych czworonożnych przyjaciół stanowią również lampki, zdobiące zarówno choinki sztuczne, jak i żywe. Należy uważać m.in. na wykorzystywane do zasilania baterie, które połknięte mogą spowodować oparzenia wewnątrz ciała Twojego pupila.


Sporym niebezpieczeństwem są też wszystkie kable, które niewłaściwie zabezpieczone mogą skończyć się porażeniem, oparzeniami, a nawet śmiercią. Rozkładając lampki na drzewku, powinno się zadbać o to, aby przykrywały je nieatrakcyjne z punktu widzenia zwierzaka bombki i zawieszki choinkowe jak wspomniane wcześniej cytrusy, czy matowe, wykonane z plastiku dekoracje. Luźno wiszące kable mogą zachęcać naszych milusińskich do zabawy, co może skończyć się nawet przewróceniem drzewka.


Zdecydowanie lepiej sięgnąć też po modele świecące jednostajnie. W przypadku przewodów leżących na podłodze najlepszym sposobem na zabezpieczenie ich przed psimi i kocimi ząbkami będą maskownice i oploty. Chcąc stworzyć w domu przytulną atmosferę, zdecydowanie lepiej niż klasyczne lampki, sprawdzą się np. świece, których migotliwe światło sprzyja wypoczynkowi, jednocześnie nie stanowiąc dla zwierzaków domowych zagrożenia.


Świąteczne zatrucia — jakich smakołyków powinny unikać zwierzęta domowe?

Przygotowania do świąt na samych ozdobach się jednak nie kończą! Psy i koty bywają bardzo łase na jedzenie ze stołu, jednak najczęściej jest ono dla nich w najlepszym razie ciężkostrawne, a w najgorszym może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nigdy nie zostawiać swojego pupila sam na sam ze świątecznym stołem. Wystarczy chwila nieuwagi, by skończyło się na niestrawności lub co gorsza, zatruciu pokarmowym.


Nie tylko połknięte tekstylia świąteczne, ale i kości, tłuste mięso oraz czekolada mogą zagrażać nie tylko bezpieczeństwo, ale nawet i życiu zwierząt, którym trudno będzie podczas świąt udzielić szybkiej pomocy weterynaryjnej.

pies z kotem jedzący karmę dla zwierząt z metalowych misek

Pamiętaj!
Nawet jeśli na sercu leży Ci jedynie dobro swojego czworonoga, nie warto karmić go świątecznym jedzeniem, większość pokarmów jest bowiem dla niego zdecydowanie za słona, ostra lub tłusta.


Pełną listę produktów mogących zaszkodzić Twojemu milusińskiemu znajdziesz na wielu stronach internetowych, a do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy:


 • czekoladę,
 • produkty mleczne,
 • bogate w cukier owoce,
 • rodzynki,
 • słone mięso,
 • ryby, zwłaszcza surowe i zawierające ości,
 • grzyby.


Sztuczne choinki, bombki plastikowe i nietoksyczne ozdoby świąteczne to zaledwie początek kryteriów, jakie musi spełniać bezpieczny dla czworonogów dom. Pamiętaj również, aby ich nie zaniedbywać, nawet przy natłoku obowiązków i zapewnić im bezpieczny azyl, w którym będą w stanie spokojnie odpocząć, mimo przedświątecznego zgiełku i hałasu.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też