porady_z_pasja

Jak zamontować panele ścienne tapicerowane?

Drukuj
Jak zamontować panele ścienne tapicerowane?

Panele tapicerowane to jeden z ciekawych sposób na wykończenie powierzchni ścian. Montaż paneli tapicerowanych przypomina nieco klejenie tapet lub wieszanie obrazków. Sprawdź, jak zamontować panele tapicerowane i uzyskać ciekawy efekt.


Przestrzeń w salonie i sypialni często wymaga wizualnego ocieplenia za pomocą dodatkowych dekoracji. W wielu miejscach taką funkcję spełnią panele tapicerowane. Montaż tego rodzaju wykończenia nie tylko wpłynie na wygląd, ale też poprawi funkcjonalność konkretnej strefy. Dekoracja stanowi bowiem dodatkową izolację cieplną i akustyczną. Poznaj sposoby na mocowanie paneli tapicerowanych do ścian.

 

Co to są panele tapicerowane?


Zanim zabierzesz się za montaż paneli tapicerowanych, warto poznać lepiej ten rodzaj dekoracji. Panele to elementy dekoracyjne wykonywane zazwyczaj z pianki poliuretanowej dodatkowo powlekanej tkaniną. Pianka gwarantuje sztywność panelu, nadaje mu kształt i jednocześnie zapewnia sprężystość. Z kolei tkanina podkreśla wygląd i nadaje elementom bardziej przytulnego charakteru.

 Tego rodzaju dekoracje ścienne mają szereg zalet, które wpływają na ich rosnącą popularność. Przede wszystkim stanowią interesującą dekorację całej ściany, jej fragmentu, a nawet takich części wyposażenia, jak meble. Pianka zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną, dlatego często montaż paneli tapicerowanych planuje się w okolicach węzgłowia łóżka w sypialni.

panele tapicerowane na ścianie w sypialni


Niewątpliwą zaletą tej dekoracji jest różnorodność modeli dostępnych na rynku. Poszczególne panele różnią się nie tylko kolorem tkaniny, ale także kształtem. Można wybrać pojedyncze moduły w kształcie kwadratu, takie jak Panel tapicerowany Melange PK butelkowa zieleń. Innym popularnym kształtem jest prostokąt, taki jak Panel tapicerowany Melange PP szary. Produkty kwadratowe i prostokątne z jednej serii mają tak dopasowane wymiary, żeby można było z łatwością układać je naprzemiennie. Dzięki temu panele można łączyć ze sobą i wykonać z nich dowolny wzór na ścianie.


Sposoby montażu paneli tapicerowanych


 Jeszcze jedną zaletą tego rodzaju dekoracji wnętrz jest bardzo łatwy montaż paneli tapicerowanych. Poza podstawowymi narzędziami i pomysłem aranżacyjnym nie są tu potrzebne nawet bardzo wysokie umiejętności. W związku z tym większość inwestorów wykonuje wszystkie prace samodzielnie.

montaż paneli tapicerowanych


Przygotowanie do montażu paneli tapicerowanych


Jak przymocować panele tapicerowane do ściany? Zacznij od przygotowania powierzchni i wszystkich narzędzi potrzebnych do wykonania tego zadania. Paneli nie można montować na ścianach pokrytych betonem strukturalnym, a ściana powinna być czysta, gładka i sucha. Na jej powierzchni za pomocą poziomnicy i ołówka musisz wyrysować linie pionowe i poziome, które wyznaczą miejsca mocowania paneli. Kiedy skończysz, możesz przejść do prac montażowych.


Montaż paneli tapicerowanych na klej


Najczęściej wybieraną metodą jest klejenie paneli do podłoża. Czym przykleić panele tapicerowane do ściany? Wybierz klej oferowany przez producenta paneli albo uniwersalny środek do tego rodzaju dekoracji. Klej do paneli tapicerowanych nałóż punktowo po wewnętrznej stronie na krawędziach elementu i w kilku miejscach w środku. Przygotowany panel przyłóż do ściany i mocno dociśnij. Klej przez pewien czas pozostaje elastyczny, dlatego łatwo możesz skorygować ustawienie.


Montaż paneli tapicerowanych na rzepy


Alternatywnym sposobem do klejenia jest montaż paneli tapicerowanych na rzep. W tym wypadku możesz użyć taśmy rzepowej, która jest wykończona dwustronną taśmą samoprzylepną. Kawałki rzepa trzeba przymocować w podobnych miejscach, co klej, a zatem w okolicach narożników i w kilku miejscach w środku panela. Montaż ogranicza się do dociśnięcia panela do podłoża.

Skoro wiesz już, jak przykleić panele tapicerowane, możesz śmiało rozpocząć prace montażowe. Wszystkie akcesoria do pracy i same panele znajdziesz w ofercie Bricomarche.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też