porady_z_pasja

Jak zadbać o trawnik jesienią?

Drukuj
jak zadbać o trawnik jesienią?


Odpowiednie przygotowanie trawnika przed nadchodzącą zimą to jeden z najważniejszych aspektów dbania o ogród. Jeśli chcesz, abyś już wczesną wiosną mógł cieszyć się jego szybkim powrotem do formy, powinieneś zadbać o to zawczasu. Oto jesienna pielęgnacja trawnika w kilku prostych krokach!


Najlepszy termin siania trawy


Jedną z podstawowych ogrodniczych zagwozdek dotyczących trawnika, jest to, do kiedy można siać trawę jesienią. Odpowiedź jest prosta – w polskich warunkach atmosferycznych najlepszym okresem na wysiew trawy jest koniec sierpnia / początek września, aż do pierwszej połowy października (czyli przełom lata i jesieni). Jeśli zaczniesz zbyt późno, rośliny nie ukorzenią się odpowiednio i mogą nie przetrwać nadchodzących mrozów.

kiedy siać trawę?


Ostatnie koszenie trawy – zasady


Chociaż jesienią źdźbła trawy rosną znacznie wolniej niż podczas cieplejszych miesięcy, nie oznacza to wcale, że powinniśmy rezygnować z ich koszenia. Ostatnie koszenie trawy należy przeprowadzić tuż przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Do tego czasu należy robić to regularnie – choć nie tak często, jak latem czy wiosną. Warto pamiętać, że pozostawienie zbyt długiej trawy pod warstwą śniegu, może spowodować powstanie pleśni. Podobnie wygląda kwestia grabienia opadłych jesienią liści. Systematyczne grabienie to zabieg nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim pielęgnacyjny. 


koszenie trawy jesienią


Jaki nawóz do trawy jesienią?


Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, jaki nawóz do trawy najlepiej przygotuje trawnik na nadchodzącą zimę. Wybór nawozów jesiennych do trawy jest całkiem szeroki i zależeć będzie od konkretnego gatunku trawy. Należy jednak pamiętać, żeby sięgać wyłącznie po te środki do uprawy roślin, które są dedykowane do użytku jesienią. Mają one w składzie mniejszą zawartość azotu (który pobudza wzrost liści – a tego zimą nie chcemy), za to zwiększoną ilość fosforu (stymuluje wzrost systemu korzeniowego) i potasu (zwiększa odporność trawy na niską temperaturę). Wśród polecanych przez nas nawozów jesiennych do trawy są chociażby ten nawóz jesienny marki Target czy nawóz na trawnik od Ogród Start. Optymalnym czasem rozsiewania nawozów jest przełom sierpnia i września.


Kiedy wapnować trawnik?


Wapnowanie trawnika to proces, którego zadaniem jest odkwaszenie gleby. Powszechnie wiadomo bowiem, że im kwaśniejsza gleba, tym trawa słabiej i wolniej rośnie. Zalecane pH gleby dla trawnika wynosi od 6,0 do 7,0. Jak rozpoznać, że pH jest niższe? Zwykle objawia się to miejscowym pojawianiem mchu czy skrzypu. Do zmierzenia poziomu pH można też posłużyć się specjalnym kwasomierzem. Kiedy wapnować trawnik, aby efekty były najkorzystniejsze? Najlepszym momentem jest właśnie jesień – okres od października do listopada. Pamiętaj tylko, że podczas wapnowania nie można stosować innych nawozów do trawnika.


Podstawowa wiedza na temat zasad jesiennej pielęgnacji trawnika sprawi, że kiedy nadejdzie wiosna, będziesz mógł cieszyć się doskonale zieloną i gęstą murawą. Powodzenia!
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też