porady_z_pasja

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

Drukuj
Wymiana gniazdka to nic trudnego

Właśnie skończyłeś remont mieszkania i zauważyłeś, że gniazdka elektryczne nie wyglądają najlepiej? Są nieco stare, odrobinę pożółkłe i nadszedł najwyższy czas, aby je wymienić? Sprawdź, jak wymienić gniazdko elektryczne krok po kroku. Przekonasz się, że to zadanie wcale nie jest trudne!


Zadbaj o bezpieczeństwo


Każda styczność z prądem – czy to duża czy mała – wiąże się z pewnym ryzykiem porażenia. Doskonale wiedzą o tym elektrycy. Nie trzeba być jednak elektrykiem, żeby wymienić gniazdko w swoim domu! Gwarantujemy, że z naszą pomocą, okaże się to być zadaniem dziecinnie prostym. Żeby zacząć wymianę gniazdka, trzeba się najpierw odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest wyłączenie prądu w instalacji elektrycznej. W większości domów skrzynka z bezpiecznikami znajduje się wewnątrz mieszkania, na przykład na korytarzu. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem właściwego bezpiecznika - zazwyczaj są one dokładnie opisane. Jeśli jesteś posiadaczem nowoczesnej instalacji elektrycznej – wystarczy że przesuniesz dźwignię danego bezpiecznika z pozycji “on” na “off”. Po wyłączeniu bezpiecznika, musisz się upewnić, czy prąd został wyłączony. Możesz to zrobić za pomocą jednego z  narzędzi pomiarowych, to znaczy próbnika napięcia. Warto wiedzieć, że próbnik musi mieć zamknięty obwód tzn. metalowa końcówka wkrętaka powinna dotykać przewodów, a metalowa końcówka przy uchwycie w tym samym czasie musi być dotknięta palcem. Jeśli dioda w próbniku się nie zaświeci, to znaczy, że prąd jest wyłączony i możesz przystępować do działania.

wymiana gniazdka elektrycznego


Czego potrzebujesz?


Wymiana gniazdka elektrycznego jest naprawdę prosta i przyjemna. Zajmie Ci to tylko kilka minut. Musisz się jednak wcześniej odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w potrzebne narzędzia i przedmioty. Są to:

- nowe gniazdko elektryczne,

- próbnik napięcia,

- śrubokręt płaski.Wymiana gniazdka elektrycznego krok po kroku:


Kiedy masz już wszystkie potrzebne rzeczy i jesteś pewny, że prąd w instalacji elektrycznej jest wyłączony – możesz przystępować do wymiany gniazdka. Pierwszym krokiem jest odkręcenie śrubek na plastikowej obudowie i wyciągnięcie gniazdka. Następnie musisz odłączyć przewody elektryczne poprzez odkręcenie śrub mocujących lub zwolnienie zacisków (to zależy od typu gniazdka). Bardzo ważne jest to, żebyś zapamiętał, w jakiej konfiguracji, są poukładane przewody. Zazwyczaj są to trzy rodzaje przewodów: brązowy lub czarny (przewód napięciowy), niebieski (przewód neutralny) oraz żółto-zielony (przewód uziemiający). Następnie weź nowe gniazdko elektryczne do ręki i podłącz je w następujący sposób: przewód napięciowy i neutralny wepnij do zacisków, a uziemiający do bolca. Kolejnym krokiem jest włożenie gniazdka do puszki i przykręcenie obudowy. Brawo – to już wszystko – właśnie wymieniłeś gniazdko! Pamiętaj, żeby włączyć bezpiecznik i sprawdzić próbnikiem, czy w gniazdku jest prąd.

Wymiana gniazda


Wymiana gniazdka elektrycznego – podsumowanie


Jak widać wymiana gniazdka elektrycznego to zadanie naprawdę proste. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą czy mężczyzną i jakie masz doświadczenie w majsterkowaniu w domu, na pewno świetnie dasz sobie z tym radę. Pamiętaj – najważniejszą częścią jest wyłączenie prądu w instalacji elektrycznej – wtedy możesz mieć pewność, że wszystko będzie bezpieczne.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też