
Jak skuć tynk ze ścian?
Skuwanie tynku polega na całkowitym usunięciu powłoki wykończeniowej i odsłonięciu materiałów murarskich. To trudny etap prac, dlatego należy przeprowadzić go tylko w konieczności. Sprawdź, jak usunąć tynk ze ściany.
Nie zawsze nałożenie gładzi i malowanie jest wystarczające do tego, żeby uzyskać efektowny wygląd powierzchni. Przy zniszczonych powłokach tynkarskich niezbędnym etapem będzie kucie ściany. To prace uznawane za trudne i ciężkie do samodzielnego przeprowadzenia, dlatego zdecyduj się na nie tylko w ostateczności. Nie zapominaj wówczas o dobrej jakości sprzęcie i elektronarzędziach.
Kucie ściany - kiedy warto?
Skuwanie betonu i zdejmowanie z niego powłoki tynku nie należy do przyjemnych prac remontowych. Powłoka raczej nie odchodzi równomiernie i szybko, a jedynie miejscami się kruszy. Do pracy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a nawet mocne elektronarzędzia nie gwarantują przyspieszenia pracy. Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak usunąć tynk strukturalny, przemyśl, czy faktycznie musisz zabierać się do tego zadania.
Zacznij od określenia powodu, dla którego chcesz zabrać się za skuwanie tynku. Często przyczyną jest nieudany eksperyment z tynkiem strukturalnym, którego chcesz się pozbyć. Jednak tego rodzaju tynki w wielu przypadkach można usunąć poprzez namoczenie i zdjęcie tylko wierzchniej warstwy. Z kolei, jeśli powodem jest niedbale i nierówno nałożony tynk, także porzuć pomysł ze stosowaniem młota. Nie ma takiej nierówności, której nie udałoby się wyprowadzić za pomocą kolejnej warstwy tynku.
Ważnym powodem do skuwania betonu i cegły z tynku jest jego słaba nośność. Pęknięcia i wyraźne odpadanie powłoki są już wyraźnymi sygnałami do jej usuwania. Kolejnym poważnym powodem jest zawilgocenie tynku i widoczne ślady pleśni. W tym przypadku również nie musisz się zastanawiać, tylko sięgnij po odpowiednie młotki.
Pamiętaj!
Jeśli planujesz skuwanie tynku w celu odkrycia cegieł i sworznia stylistyki industrialnej, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Nawet dysponując profesjonalnym sprzętem, nie jesteś w stanie odkryć struktury cegieł bez ich uszkodzenia.
Skuwanie tynku - jakie narzędzia i maszyny?
Praca ze skuwaniem tynku jest bardzo wymagająca i trudna, dlatego lepiej nie skąpić na zakupie profesjonalnych narzędzi. W zależności od warunków technicznych stosuje się konkretną metodę, a w każdej z nich sięgniesz po nieco inne narzędzia.
Ręczne narzędzia do skuwania tynku
Ręczne skuwanie tynku jest metodą bardzo pracochłonną, jednak niezwykle precyzyjną. Prace w ten sposób możesz przeprowadzić w sytuacjach, kiedy ściana ma wiele szczegółów i nierówności. Ręcznie usuwa się także niektóre tynki dekoracyjne. Jak usunąć tynk strukturalny i mozaikowy ręcznie? Użyj do tego młotka i przecinaka z osłoną. Uderzając młotkiem w trzon przecinaka, stopniowo będziesz wykruszał warstwę tynku.
Maszyny i narzędzia mechaniczne
Przy tynkach gruboziarnistych i silikonowych, które bardzo dobrze trzymają się podłoża, lepiej zastosować metody mechaniczne. To znacznie szybszy sposób i zalecany do dużych powierzchni, jednak znacznie mniej precyzyjny. W tym przypadku do skuwania tynku przydadzą się wiertarki udarowe lub młotek wyburzeniowy. To elektronarzędzia pracujące w trybie udaru, a zatem wykonujące szybkie uderzenia o niewielkim skoku. Jako osprzęt będzie Ci potrzebne dłuto płaskie o szerokiej końcówce.
Przy bardziej uciążliwych podłożach, niezbędne okaże się zastosowanie frezarek i szlifierek do betonu. Właśnie szlifierki będą konieczne przy usuwaniu tynków strukturalnych z dużych powierzchni. Podczas szlifowania powłoki powstają ogromne ilości lekkiego pyłu, który może dostawać się do wszystkich pomieszczeń. Warto sięgnąć po szlifierki, które można połączyć z odkurzaczem i tym samym ograniczyć nieco poziom zabrudzenia obiektu.
Pamiętaj!
Przy kuciu ściany i usuwaniu z niej tynku koniecznie zastosuj środki ochrony bezpośredniej. Zadbaj nie tylko o rękawice i okulary, ale także maskę przeciwpyłową i odpowiednie obuwie robocze.
Jak usunąć tynk strukturalny?
Przy ścianach pokrytych tynkiem strukturalnym największym problemem bywa właśnie jego struktura. Nierówne i nieregularne kształty pokryte farbą mogą tworzyć efektowną dekorację, jednak sprawiają trudności w czasie wprowadzania zmian. Jak usunąć tynk mozaikowy ze ściany? Co zrobić z barankiem?
Jak usunąć baranka ze ściany?
W przypadku tynku strukturalnego baranka nie zawsze konieczne będzie całkowite zdejmowanie tej powłoki. Jak usunąć baranka ze ściany? Jeśli nie jest uszkodzony i dobrze trzyma się podłoża, wystarczy jego wyszlifowanie i wyrównanie za pomocą szlifierki do betonu. Dzięki temu wygładzisz powierzchnię, a następnie będziesz mógł łatwo pokryć ją nową warstwą tynku. W przypadku uszkodzonej i wyraźnie odchodzącej powłoki, do kucia ściany zastosuj wiertarkę udarową z dłutem.
Jak usunąć tynk mozaikowy ze ścian?
Sposób na skuwanie tynku mozaikowego zależy od jego składu chemicznego. Jeśli zawiera duży procent żywicy syntetycznej, konieczne będzie skuwanie powierzchni. Jednak czasem stosuje się tynki, w których żywice syntetyczne stanowią jedynie niewielki procent składu. Jak usunąć tynk mozaikowy ze ściany w takiej sytuacji? Wystarczy namoczyć go dużą ilością wody, a po kilku minutach zetrzeć szpachelką.
Jeśli zdecydowałeś się na skuwanie tynku, nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć odsłoniętej powierzchni. Najpierw usuń z niej wszystkie drobinki starej powłoki i dokładnie wyczyść. Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzasz wykończyć ścianę, koniecznie ją zagruntuj. W ten sposób zwiążesz drobinki pyłu i piasku, a ponadto ustabilizujesz chłonność muru.
Może zainteresuje Cię też







