
Jak przygotować dom na Wielkanoc? Rady na zabieganych
Wielkanoc już niebawem, a Ty masz poczucie, że Twój dom w ogóle nie jest przygotowany na ten wyjątkowy moment? Nie wiesz, jak zaplanować pracę, aby zdążyć ze wszystkim i nie obciążyć się za bardzo? Mamy dla Ciebie kompletny plan działania, który pomoże Ci zorganizować wymarzone święta!
Przygotowanie domu do świąt Wielkanocnych - harmonogram działania
Chcesz przygotować się do Wielkanocy sprawnie i bez większych komplikacji? Musisz ułożyć sobie plan działania, który sprawdzi się w Twojej sytuacji życiowej i nie przytłoczy Cię nadmiernie. Zupełnie inaczej będzie wyglądał bowiem terminarz młodej mamy, która przez większość czasu opiekuje się maluchami, zupełnie inaczej kobiety prowadzącej własną firmę, a jeszcze inaczej mężczyzny, pracującego na etacie. Pamiętaj więc, aby nie nakładać sobie zbyt wiele obowiązków na jeden dzień, ponieważ szybko zniechęcisz się do odhaczania zadań punkt po punkcie. Jak więc przygotować taki plan? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością Ci pomogą!
Planowanie to podstawa
Tak jak wspomnieliśmy, odpowiednie planowanie to podstawa skutecznego działania. Przelicz więc, ile czasu zostało do świąt, a także spisz dokładną listę obowiązków. Im bardziej konkretna, tym lepiej dla Ciebie. Nie zapisuj więc ogólników, takich jak „posprzątać mieszkanie”, a raczej skup się na poszczególnych drobnych zadaniach. Umieść na liście, np. takie pozycje jak:
- umyć okna,
- przejrzeć szafkę z przyprawami,
- zetrzeć kurze,
- zmienić pościel,
- zrobić zakupy,
- przygotować gry dla gości,
- wyczyścić meble kuchenne z tłustych plam.
Możesz nawet podzielić swój dom na pomieszczenia i wypisać wszystkie prace, które musisz w nich wykonać. Później zastanów się nad tym, co możesz zrobić, aby faktycznie nie odkładać wszystkiego na ten sam czas. Np. odkurzanie to obowiązek, który trzeba zwykle wykonać tuż przed Wielkanocą, aby w dni świąteczne widzieć jego efekt. Natomiast okna możesz umyć tydzień wcześniej i nie będzie to wielkim problemem. Na koniec spisz całość na kartce i powieś w widocznym miejscu. Jeśli nie przepadasz za tak skrupulatnym planowaniem, możesz rozpisać sobie przynajmniej harmonogram sprzątania przed świętami, co będzie sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o codzienne wykonywanie obowiązków lub rozdzielanie zadań między domownikami.
Nic na ostatnią chwilę!
Najgorszym, co możesz zrobić sobie i swoim bliskim, jest zostawienie przygotowania domu na Wielkanoc na ostatnią chwilę. Gwarantujemy, że tych kilka chwil lenistwa, które złapiesz, zanim zabierzesz się do pracy, nie jest warte stresu i frustracji, które nadejdą. Oczywiście są obowiązki, takie jak gotowanie czy pieczenie, których nie możesz wykonać na trzy tygodnie wcześniej, ale jest to tylko kropla w morzu wszystkich zadań, które Cię czekają. Przykładowo sprzątanie przed świętami wielkanocnymi, zakupy czy wybór prezentów od zajączka, możesz zaplanować dużo wcześniej i wykonać te czynności, zanim zacznie się gorący okres.
Sprzątanie domu przed Wielkanocą - od ogółu do szczegółu
Zastanawiasz się, jak zaplanować sprzątanie w domu przed świętami, aby uzyskany efekt był zadowalający, ale ilość pracy na raz Cię nie przytłoczyła? Świetną metodą, jeśli chodzi o planowanie wiosennych porządków, jest przechodzenie od ogółu do szczegółu, czyli wykonywanie na początku tych zadań, które zazwyczaj powtarza się raz na kilka miesięcy, a potem przechodzenie do tych comiesięcznych, cotygodniowych i codziennych. Takie rozplanowywanie sprawdza się nie tylko przed świętami, ale ogólnie, więc warto wdrożyć je do swojego życia.
Pranie firan i dywanów
Pranie firan i dywanów na święta w wielu domach jest obowiązkiem, którego nie można pominąć. Jeśli tak samo jest u Ciebie, zadbaj, aby wykonać to na kilka tygodni przed świętami. Takie elementy wystroju nie zabrudzą się w tym czasie, a Ty odhaczysz sobie to zadanie i zrobisz przestrzeń na inne, które trzeba wykonać bliżej Wielkanocy.
Porządki w szafkach
Wielkanocne porządki w szafkach potraktuj podobnie jak pranie dywanów. Śmiało możesz zająć się nimi znacznie wcześniej, a później tylko utrzymywać ten stan. Jeśli chcesz sobie to ułatwić, podczas sprzątania posegreguj wszystko w osobne pojemniki, słoiki i organizery. Dlaczego jest to przydatne? W przypadku wysypania się czegoś czy rozlania w szafce, po prostu podniesiesz konkretną część, a później umieścisz ją z powrotem bez konieczności układania kilkunastu małych elementów.
Mycie okien i wymiana zasłon
Świąteczne porządki wielkanocne nie mogą obyć się u Ciebie bez mycia okien? Pamiętaj, że ten obowiązek możesz wykonać nawet na tydzień przed godziną zero. Zdecydowanie nie jest to zadanie, które warto zostawić sobie na przeddzień Wielkanocy, ponieważ wtedy będziesz mieć ważniejsze sprawy na głowie. Przez 7 dni Twoje okna nie zabrudzą się nadmiernie, więc nie musisz się o to martwić. Zasłony okienne warto zawiesić tuż po myciu szyb, aby także jak najszybciej odznaczyć to zadanie jako wykonane.
Wymiana pościeli
Sprzątanie przed świętami to także dla wielu z nas przygotowanie miejsca swojego wypoczynku. Jest to oczywiście bardzo ważne, ale pamiętaj, że wymiana pościeli, również nie musi następować na dzień przed świętami. Śmiało możesz zrobić to kilka dni przed nimi, aby mieć pewność, że śpisz w świeżym posłaniu, ale nie obciążać się kolejną drobnostką na długiej liście „to do”. Wieczór przed Wielkanocą zostaw sobie na pieczenie mazurka lub po prostu odpoczynek.
Zakupy świąteczne - co i kiedy warto kupić na Wielkanoc?
Zakupy świąteczne bywają frustrujące, szczególnie jeśli zostawisz je na ostatnią chwilę. Kolejki w sklepach, braki na półkach i godziny spędzone na szukaniu miejsca parkingowego, mogą znacząco wpłynąć na Twój nastrój. Dlatego właśnie warto podzielić sobie ten proces na dwie części. Zrób listę zakupów i posegreguj produkty tak, aby powstały dwie grupy: do kupienia wcześniej i do kupienia tuż przed Wielkanocą. W tej pierwszej grupie znaleźć się powinny wszystkie rzeczy, które nie zepsują się po kilku dniach ani nie będą nieświeże. Są to więc produkty takie jak np. majonez, jaja, słodycze, proszek do pieczenia, mąka, cukier itp. Do tej części warto też dopisać różne produkty chemiczne, np. środki odświeżające, mleczka do czyszczenia czy kostki do toalety. Będą Ci one niezbędne przy porządkach, więc lepiej jest mieć je u siebie wcześniej. W drugiej grupie należy umieścić tylko to, co szybko może stracić swoje walory, czyli pieczywo, owoce i warzywa.
Pamiętaj!
Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania jest taka usługa, możesz też zamówić produkty przez Internet z dostawą do domu. To ogromne ułatwienie, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Jak udekorować dom na Wielkanoc?
Dekorowanie domu na Wielkanoc nie powinno być traktowane jako obowiązek, a jak przyjemność. Warto więc zaplanować sobie wystrój i zgromadzić wszystkie ozdoby wcześniej, aby później tylko umieścić je na swoim miejscu. To kiedy ostatecznie ustroisz dom, zależy od Twoich preferencji. Część osób robi to na miesiąc przed Wielkanocą, aby nacieszyć się tym świątecznym klimatem, a inni zostawiają to na chwilę przed. Najważniejsze jednak to mieć plan i wszystkie niezbędne elementy wystroju. To jedyna słuszna odpowiedź na to, jak udekorować dom sprawnie i z oczekiwanym efektem. Jeśli więc np. spodoba Ci się figurka ceramiczna zając z jajkiem 22 cm, kup ją od razu, gdy tylko ją zobaczysz, bo późniejsze poszukiwania zajmą Ci tylko niepotrzebnie głowę i czas.
Ozdoby wielkanocne do domu
Zastanawiasz się, jak więc przygotować się wcześniej i mieć pewność, że niczego Ci nie zabraknie? Oto 7 rzeczy, które warto zrobić z wyprzedzeniem.
- Wypierz i wyprasuj obrusy na stół.
- Posiej rzeżuchę, aby zdążyła wyrosnąć do Wielkanocy.
- Przygotuj stroiki na stół lub wybierz kwiaty, które je zastąpią.
- Nie zapomnij o kupieniu serwetek.
- Przejrzyj wszystkie ozdoby, które posiadasz i dokup to, czego Ci brakuje.
- Zaopatrz się w elementy do wykonania pisanek (np. barwniki, farby czy flamastry).
- Wyczyść zastawę stołową oraz komplety sztućców.
Wielkanocne dekoracje na zewnątrz
Jeśli masz taką możliwość, warto także zastanowić się nad zewnętrznymi dekoracjami wielkanocnymi. Szczególnie przydatne jest to wtedy, jeśli w Twojej rodzinie praktykuje się zabawę w szukanie czekoladowych jajeczek ukrytych w ogrodzie. Jakie ozdoby wykorzystać? Z pewnością świetnie sprawdzą się duże figurki zajączków i kurczaków, które są symbolami tych świąt. To jednak nie wszystko. Jeśli masz na swoim podwórku średniej wielkości drzewa lub krzewy, możesz ustroić je plastikowymi pisankami i stworzyć w mgnieniu oka idealną dekorację.
Malowanie jajek i pisanek
Malowanie jajek to tradycja, której przed Wielkanocą nie może zabraknąć. Warto na ten proces przeznaczyć sobie trochę czasu, który spędzicie w miłej, rodzinnej atmosferze. Wybierzcie ulubiony rodzaj zdobienia, a potem w grupie wszystkich domowników przeprowadźcie konkurs na najpiękniejszą pisankę. Nie przejmuj się w tym czasie innymi obowiązkami. To ma być zabawa! Jeśli jednak zapomnisz o tym zwyczaju i będziesz potrzebować zdobienia jajek last minute, wykorzystaj naturalne sposoby, takie jak wywar z cebuli czy kapusty, w zależności od tego, co masz pod ręką. Wystarczy chwila w takiej roślinnej kąpieli, aby pisanki wyglądały przepięknie!
Wspólne gotowanie i pieczenie na Wielkanoc
Oddelegowywanie zadań podczas przygotowań do świąt jest tak samo ważne, jak ich planowanie. Warto więc szukać przestrzeni, w których ktoś z domowników może Ci pomóc lub nawet Cię zastąpić. Jeśli masz w domu dzieci, zaangażuj je do wspólnego gotowania. Zapewne nie będą w stanie wykonać pełnego posiłku samodzielnie, ale wyłożenie blachy do pieczenia papierem czy wymieszanie składników na ciasto to zadania, z którymi poradzi sobie nawet kilkulatek. Wspólne działanie w kuchni zbliża, a przecież o to chodzi w świętach! Najważniejszy jest czas, który poświęcamy sobie wzajemnie. Zatem jeśli masz możliwość, koniecznie zaangażuj w cały proces przygotowań bliskie Ci osoby.
Kwiaty na świątecznym stole
Kwiaty to jedna z najlepszych dekoracji na każdą okazję. Jeśli więc nie przepadasz za klasycznymi stroikami, świątecznymi króliczkami czy kompozycjami z pisanek, śmiało możesz ustroić swój dom właśnie za pomocą roślin. Dobrze sprawdzą się zarówno kwiaty sztuczne, jak i żywe. Jak udekorować dom na Wielkanoc kwiatami? Idealną opcją na ten czas w roku są tulipany oraz żonkile, które wręcz proszą o postawienie ich w minimalistycznym wazonie na środku stołu. Ciekawą opcją są także hiacynty i szafirki, mogące ozdobić np. konsolę w przedpokoju lub zostać wykorzystane do przystrojenia nakryć. Lubisz nietuzinkowe propozycje? Z pewnością zakochasz się w zantedeschii w osłonce wielkanocnej, która może być idealną ozdobą nie tylko stołu, ale też np. parapetów czy komód.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci stworzyć idealny plan przygotowań do świąt, dzięki któremu będzie to przyjemny moment pełen uśmiechu i dobrej zabawy. Życzymy, aby czysty dom na Wielkanoc był tylko przyjemnym efektem ubocznym wspólnie spędzonego czasu!
Może zainteresuje Cię też







