porady_z_pasja

Jak pozbyć się gniazda os?

Drukuj

Jak pozbyć się gniazda os?

Gniazdo os na balkonie, strychu czy w ogrodzie to nie tylko nieprzyjemny problem z owadami wlatującymi do domu, ale także zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Nie wiesz, jak pozbyć się niechcianych lokatorów? Mamy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci się z nimi pożegnać!

 

Osy – jak je rozpoznać?

Gniazdo os w elewacji budynku, na balkonie, tarasie, w piwnicy czy w ogrodzie to powszechny problem, z którym wiele osób musiało się zmierzyć. Zanim jednak rozpoczniesz swoją walkę, dobrze jest wiedzieć coś o samych owadach. Czy należy się ich obawiać? Lepiej na nie uważać, gdyż bywają agresywne, jednak tylko wtedy, gdy zostaną zaatakowane.

 

Jak rozróżnić osę od pszczoły?

Osy to niewielkie owady o wielkości około 20 mm. Ubarwione są w czarno-żółte paski, jednak to nie one je wyróżniają. Na środku odwłoka mają charakterystyczne przewężenie. To właśnie stąd wzięło się powiedzenie „talia osy”! Oprócz tego owady te mają dwie pary skrzydeł i czułki, a na odwłoku proste żądło, które może być używane wielokrotnie. Żądło jest jednak atrybutem wyłącznie samic.

 

Użądlenie osy – jak wygląda?

Jeżeli chodzi o użądlenie osy, to standardowo, pojawia się silny ból i pieczenie, a także zaczerwienienie oraz obrzęk. Nie ma jednak żądła, co odróżnia ślad po pszczole od tego po osie. Ukąszenie osy jest bolesne, ale niezbyt groźne. Istnieją jednak osoby, które są uczulone na ich jad i nawet drobna z nim styczność może zagrażać życiu.

 

Jak zabezpieczyć swoje ciało przed usuwaniem gniazda?

Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć gniazdo os, należy wspomnieć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym atakiem. Przede wszystkim należy ubrać się odpowiednio, otulając szczelnie nie tylko ręce i nogi, ale także twarz i szyję. Warto również zasłonić oczy, np. okularami oraz usta, np. maseczką. Może się to wydawać zabawne, jednak w momencie dużego wzburzenia, osy rozpoczynają zmasowany atak. Wiele osób w takiej sytuacji z przerażenia otwiera usta i przypadkowo połyka owada, co może być tragiczne w skutkach. Zrezygnuj także z kolorowej odzieży, która mogłaby rozdrażnić owady.  Proces usuwania warto też przeprowadzać spokojnie, bez żadnych gwałtownych ruchów, najlepiej podczas zmierzchu. Owady są wtedy wyciszone.

 

Jak usunąć gniazdo os?

Gniazda os można usunąć na wiele różnych sposobów. Pierwszą opcją jest użycie specjalnych preparatów owadobójczych dostępnych w naszym sklepie. Jaka ochrona przeciw owadom będzie najlepsza?

pozbywanie się gniazda os

Środki owadobójcze

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tzw. gaśnica na osy. Jak jej używać? Przede wszystkim zastosuj się do wszystkich zaleceń producenta. Najczęściej jednak należy spryskać obficie gniazdo os i wlot do niego z dość dużej odległości (około 5 metrów). Koszt takiego specyfiku to między 15 a 20 złotych. Istnieje też wiele innych preparatów, które mogą wesprzeć usuwanie gniazda os, np. spray na osy czy specjalistyczny płyn. Pamiętaj, aby po użyciu środka owadobójczego, gdy żadne osobniki nie wydostają się już na zewnątrz, wziąć duży worek na śmieci i ostrożnie zawinąć w niego gniazdo. Następnie musisz związać je szczelnie i wyrzucić do kubła.

 

Pułapka na osy – czy działa?

Warto także zaopatrzyć się w pułapkę na osy, którą umieścisz w domu lub na balkonie. W jej wnętrzu znajduje się płyn, który wabi owady swoim zapachem. Nie jest to produkt, który może zlikwidować cały rój, ale uchroni Cię przed wszystkimi osami, które nie zostaną usunięte przez inne specyfiki lub dostaną się do wnętrza Twojego mieszkania.

 

Pomoc fachowców

Oczywiście, jeśli gniazdo jest duże lub samodzielne jego usuwanie wydaje Ci się zbyt ryzykowne, możesz zatrudnić firmę, która zajmuje się tym profesjonalnie. Fachowcy doskonale wiedzą, jak usunąć gniazdo os, bez uszczerbku na zdrowiu swoim czy mieszkańców. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli jesteś osobą uczuloną na osy lub owady są bardzo agresywne.

 

Kiedy osy opuszczają gniazdo?

Dobrze jest także wiedzieć, że jeśli gniazdo jest daleko i nie przeszkadza Ci na co dzień, możesz je pozostawić bez żadnej interwencji. Kiedy osy opuszczą gniazdo, będziesz mógł usunąć je bez stresu. Najczęściej dzieje się to późną jesienią, gdy rój obumrze.

jak usunąć gniazdo osy?

Jak nie usuwać gniazd os?

Metod na usuwanie gniazda os, które możesz znaleźć w Internecie, jest mnóstwo. Nie wszystkie jednak rzeczywiście są skuteczne. Sporo z nich może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pamiętaj, że osy to agresywne stworzenia, które szybko atakują, jeśli poczują się zagrożone, dlatego wszystkie nieprzemyślane próby unicestwienia gniazda, mogą skończyć się tragicznie.

 

  • Najgorszym, co możesz zrobić, jest próba strącenia gniazda. To najbardziej niebezpieczna metoda, gdyż podczas tego procederu owady nie giną, ale niszczony jest ich dom. Kiedy osy opuszczą gniazdo, zrzucone przez człowieka, z pewnością będą zachowywać się gwałtownie i agresywnie.
  • W Internecie często można przeczytać, że gniazdo os należy spalić. Musisz mieć świadomość, że gniazda wykonane przez te owady, są niezwykle łatwopalne i często zaprószony w nich ogień przenosi się dalej na okolicę. Dodatkowo nie wszystkie osy zostaną zabite przez ogień. Te, które zostaną, z pewnością będą gotowe do ataku.
  • Nierzadko proponowane jest także użycie wody. Czasami słyszy się o wrzątku, a czasami o lodowatej wodzie. Musisz mieć jednak świadomość, że zalanie gniazda nie jest skuteczne, a wręcz przeciwnie może jeszcze bardziej rozdrażnić owady, które zaczną żądlić. Temperatura wody nie ma tu żadnego znaczenia.

 

Teraz już wiesz, jak odstraszyć osy z poddasza, balkonu czy strychu. Jesteś też przygotowany na to, aby uwolnić od nich swój ogród. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj o ostrożności, a w razie problemów poproś o pomoc specjalistów.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też