Jak pomalować boazerię?

Drukuj

Jak pomalować boazerię?

Nowa powłoka lakiernicza jest znakomitym sposobem na odnowienie boazerii. Do przeprowadzenia pracy nie potrzeba wiele czasu, a większość narzędzi z pewnością zajdziesz w domowym warsztacie. Czym i jak pomalować boazerię?

 

Stara boazeria z łuszczącą się farbą może szpecić mieszkanie. Zanim zdecydujesz się na jej zerwanie i gruntowny remont, weź pod uwagę malowanie boazerii na szaro lub biało. To szybki i skuteczny sposób na poprawę estetyki wnętrza przy minimalnych nakładach czasu i środków finansowych. Jak to zrobić i czy możliwe jest malowanie boazerii bez szlifowania?

 

Malowanie boazerii - kiedy warto i czy ma to sens?

Boazeria na ścianach jest techniką wykończeniową powszechnie stosowaną w okresie PRL. To wówczas, wobec braku odpowiednich materiałów budowlanych, zasłaniano niedociągnięcia za pomocą okładziny drewnianej. Jeśli boazeria w Twoim mieszkaniu pamięta jeszcze tamten okres, jej demontaż jest ryzykowny. Może się okazać, że ściana pod spodem nie nadaje się do malowania i konieczny będzie gruntowny remont całego pomieszczenia.

 

Jeśli nie chcesz ryzykować prowadzenia zaawansowanych prac murarskich, a brzydki wygląd spędza Ci sen z powiek, weź pod uwagę odnowienie tej powierzchni. Malowanie boazerii na biało lub inny kolor odpowiednimi farbami to najlepszy sposób i zajmujący najmniej czasu. Zmienisz starą zniszczoną powierzchnię w nowoczesną okładzinę.

 

Nie zawsze malowanie boazerii przyniesie zadowalające efekty. Zanim zdecydujesz się na ten krok, sprawdź dokładnie stan techniczny okładziny. Brakujące i połamane deski, a także zniszczona konstrukcja nośna to cechy, które wykluczają malowanie. Pomalowana boazeria w kiepskim stanie technicznym wcale nie będzie wyglądała dobrze, a podczas pracy jej stan może się jeszcze pogorszyć.

jak pomalować boazerię

Malowanie ma sens tylko w sytuacji, kiedy masz dobry pomysł na taką aranżację. Jeśli planujesz minimalistyczną industrialną aranżację, boazeria nie będzie do niej pasowała. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz, czasopism tematycznych i portali internetowych, które mogą przynieść pomysł aranżacyjny. Farba do boazerii jest stosunkowo tania, a sama praca nie zajmie wiele czasu. Jeśli zatem wynajmujesz mieszkanie, planujesz jego sprzedaż i nie chcesz wiele inwestować w remont, w dalszej części tekstu znajdziesz porady, jak pomalować boazerię.

 

Czym pomalować boazerię?

Jeszcze zanim zdecydujesz, czy zabierać się do pracy, musisz zastanowić się, czym pomalować boazerię? Analiza materiałów i metod dostępnych w tym zadaniu może być również inspiracją. Stare okładziny z reguły były wykańczane lakierem bezbarwnym. Z pewnością obecnie jest pożółkły i trudno mówić o jego estetyce. Jeśli jednak drewno zachowało się w dobrym stanie i nie ma zniszczonej powierzchni, możesz uwypuklić jego strukturę. Po zebraniu starej powłoki możesz nasączyć materiał preparatami, które podkreślą jego naturalny wzór. Pomalowanie lakierem zabezpieczy drewno i nada mu połysku.

 

Istnieje też inny sposób na odnowienie, w którym struktura drewna nie będzie widoczna. Chodzi o farby kryjące. Czym malować boazerie? Wybierz kolorowe farby, które pokryją stare powłoki. Najpopularniejsze jest malowanie boazerii na szaro i biało, jednak farby do drewna i boazerii oferowane są w różnych kolorach. Sam zdecydujesz, jaka barwa będzie odpowiednia i najlepiej dopasowana do pozostałych dekoracji.

 

Malowanie boazerii na biało i szaro

Pozostańmy na chwilę jeszcze przy kolorystyce wykończenia. Jaka farba do boazerii uznawana jest za najpopularniejszą? Dominują tu barwy uniwersalne, a w pismach branżowych najczęściej można zauważyć malowanie boazerii na biało i szaro.

 

Zacznijmy od najbardziej uniwersalnego koloru. Malowanie boazerii na biało to metoda stosowana powszechnie w korytarzach i przedpokojach. Z reguły chcemy, żeby te niewielkie pomieszczenia wizualnie wydawały się nieco większe. Biały kolor pozwala na swobodne rozchodzenie się promieni słonecznych. W zestawieniu z jasnymi płytkami i pozostałymi elementami dekoracji przyniesie to ciekawy efekt.

 

Malowanie boazerii na szaro to z kolei charakterystyczna cecha stylistyki skandynawskiej. Deski świetnie wpisują się w naturalny charakter tej stylizacji, a uniwersalna barwa pasuje niemal do każdego innego koloru. Malowanie boazerii na szaro w pomieszczeniach o zwiększonym ruchu ma jeszcze jedną zaletę. Nie będzie na niej widać niewielkich zabrudzeń i zarysowań, jakie powstają przy częstym użytkowaniu.

 

Farba do boazerii - jaką wybrać?

Masz już zamysł i wizję pomalowanej boazerii? Pora na wybór chemii budowlanej, która pomoże uzyskać zadowalający efekt. Jaka farba do boazerii będzie odpowiednia? Jeśli zdecydowałeś się na to, żeby nadać powierzchni konkretny kolor i zamalować strukturę drewna, wybierz dowolną farbę do drewna. Najlepszą farbą do boazerii będzie emalia akrylowa, którą można rozcieńczyć z wodą. Charakteryzuje się dobrym kryciem, trwałością, odpornością na szorowanie, a dodatkowo nie emituje nieprzyjemnego zapachu w czasie aplikacji.

jaka farba do boazerii

Czym pomalować boazerię, jeśli chcesz zatrzymać naturalny wygląd drewna? Tu także wybór jest duży. Najczęściej do malowania boazerii stosowany jest lakier bezbarwny. Możesz też zdecydować się na nasączenie drewna olejem lub woskiem. To metody mniej popularne, a jednak dające interesujący efekt i równie skutecznie zabezpieczające drewno.

 

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czym malować boazerie, nie zapomnij dokładnie dobrać produktu do charakteru pracy, a także pożądanego efektu. Niektóre preparaty wymagają całkowitego zebrania starej powłoki lakierniczej, z kolei w innych nie jest to wymagane. Duże znaczenie dla efektu może mieć to, czy konieczna jest wcześniejsza impregnacja, a także jaki rodzaj rozpuszczalnika wybrać.

 

Jak pomalować boazerię bez szlifowania?

Przy stosowaniu wszystkich lakierów i farb do boazerii powierzchnia musi być wcześniej odpowiednio przygotowana. Konieczne okazuje się zdjęcie starej powłoki lub choćby jej zmatowienie. Jest to dosyć uciążliwe zajęcie i mocno brudzi całe mieszkanie. Sporo osób szuka zatem sposobu na to, jak pomalować boazerię bez szlifowania. Czy jest to możliwe?

 

Wbrew pozorom często stosowane jest malowanie boazerii bez szlifowania, a rozwiązanie daje dobór odpowiedniego preparatu. Najczęściej wykorzystuje się do tego farbę kredową, która ma znakomite właściwości i świetnie nadaje się do tego zadania. Znakomicie kryje, szybko schnie i nie sprawia problemu w czasie nakładania. Jak pomalować boazerię bez szlifowania, wykorzystując farbę kredową? Wystarczy nałożyć ją na suchą i odtłuczoną powierzchnię. Jedyną wadą malowania boazerii bez szlifowania jest dosyć wysoka cena samej farby.

 

Jak pomalować boazerię?

Masz już pomysł, wiesz czym pomalować boazerię i jaki efekt chcesz uzyskać? Pora przejść do pracy. Malowanie boazerii w przedpokoju przeważnie zajmuje jedno popołudnie. Jeśli planujesz pomalowanie większej powierzchni, dwa dni powinny w zupełności wystarczyć na wszystkie prace. Jak pomalować boazerię bez szlifowania i z wcześniejszym szlifowaniem starej powierzchni? Wymieniamy konieczne do wykonania prace krok po kroku.

 

Prace przygotowawcze

Każda praca remontowa powinna zacząć się od oceny stanu technicznego obiektu. Zacznij zatem od odpowiedzi na pytania o to, jaka farba do boazerii będzie potrzebna, ile musisz jej kupić, a także, w jaki sposób będziesz malował. Ilość potrzebnej farby będziesz mógł policzyć po analizie jej wydajności. Czym malować boazerię? Do nakładania farby przydadzą Ci się pędzle i wałek. Z reguły przy tak małej powierzchni nie stosuje się malowania agregatem i natryskiem. Musisz sięgnąć też po odpowiednie szlifierki do zebrania starej powłoki.

malowanie boazerii

Przed przystąpieniem do sprawdź jakość powierzchni. Niektóre ubytki można zalepić za pomocą preparatów żywicznych. Zanim nałożysz farbę do boazerii, nie zapomnij o dokładnym umyciu powierzchni. Usuń z niej stare naklejki, tłuste plamy, a także sprawdź mocowania poszczególnych elementów. To też ostatnia okazja na wymianę pojedynczych desek.

 

Zdjęcie starego lakieru

Jeśli wybrałeś farbę kredową i zdecydowałeś się na malowanie boazerii bez szlifowania, w zasadzie możesz pominąć ten etap pracy. Szlifowanie może polegać na zmatowaniu powierzchni, a zatem tylko na pobieżnym szlifowaniu, które ma na celu poprawę przyczepności dla farby. Jeśli jednak chcesz, żeby pomalowana boazeria odsłaniała strukturę drewna, musisz zebrać cały lakier i odsłonić surowe drewno.

 

Do szlifowania najlepiej wybrać odpowiednie szlifierki. Jeśli chcesz zebrać lakier z całej powierzchni, wybierz szlifierki oscylacyjne. Z kolei przy szlifowaniu szczegółów, zagłębień i nierównych powierzchni, najlepsze będą szlifierki kątowe wyposażone w tarcze listkowe. Żeby pomalowana boazeria nie miała widocznych zarysowań, najlepiej zacznij pracę papierami o wysokiej gradacji, czyli P300.

 

Pamiętaj!

Podczas szlifowania lakieru powstaje wiele pyłu, który nie tylko brudzi pomieszczenie, ale także szkodzi zdrowiu. Wybierz szlifierki oscylacyjne z odciągiem i nie zapominaj o ochronie dróg oddechowych.

 

Malowanie boazerii

Malowanie boazerii na biało, szaro i lakierem bezbarwnym to ostatni etap pracy. Przed nałożeniem farby upewnij się, że powierzchnia jest gładka, sucha, pozbawiona luźnych elementów i zaimpregnowana. Malowanie najlepiej rozpocznij od przygotowania farby, rozmieszania jej i dopasowania konsystencji. Większe powierzchnie maluj wałkiem, a pędzel przyda się do poprawek i nakładania farby w miejscach trudnodostępnych. Nie zapomnij zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi ilości warstw, wydajności i czasu schnięcia.

 

Jak pomalować boazerię? Sam widzisz, że praca nie jest trudna i z łatwością można wykonać ją samemu. Wystarczy odpowiednio się przygotować i zakupić właściwe preparaty. Zarówno farby, jak i akcesoria do malowania znajdziesz w ofercie marketów Bricomarche.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też