porady_z_pasja

Jak oszczędzać prąd w domu?

Drukuj

Jak oszczędzać prąd w domu?

Umiejętne gospodarowanie energią elektryczną w domu nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale również pozwala sporo zaoszczędzić. Początkowo może być ciężko, jednak wystarczy wypracować odpowiednie nawyki, a następnie wprowadzić je w życie, aby nieco mniej odczuwać „szybującą” inflację wraz z rosnącymi cenami. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zaoszczędzić na prądzie. Przedstawimy także 7 sposobów na oszczędzanie energii, które sami praktykujemy. Miłej lektury!

 

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Jak oszczędzać prąd? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zresztą tak, samo jak metody na oszczędzanie energii elektrycznej, które każdy z nas zna, ale większość nie stosuje. W pierwszej kolejności rekomendujemy wykorzystywać naturalne promienie słoneczne i pamiętać o wyłączaniu światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Warto również wymienić żarówki na energooszczędne, wyłączać nieużywany sprzęt z kontaktu, a także uruchamiać tylko zapełnioną pralkę i zmywarkę. Nic trudnego, prawda?

 

Polecamy również zrezygnować z otwierania piekarnika podczas pieczenia w celu sprawdzenia, czy danie jest już gotowe (bo w 99% przypadków będzie gotowe, gdy minie odpowiedni czas). Warto także brać regularne prysznice (zamiast kąpieli) i zagotowywać w czajniku wyłącznie tyle wody, ile potrzebujemy. Ostatnia porada dotyczy ładowania smartfonów – gdy będą w pełni naładowane, powinniśmy je odłączyć. Zatem, jak oszczędzać prąd?

 

9 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej – jak to wygląda w praktyce?


1. Wykorzystuj naturalne promienie słoneczne

Sztuczne oświetlenie często okazuje się zbędne. W godzinach porannych i popołudniowych warto umiejętnie posługiwać się światłem dziennym. Zainwestuj w lekkie zasłony przepuszczające promienie słoneczne lub tzw. rolety rzymskie pozwalające kontrolować, ile światła przedostanie się do pomieszczeń w Twoim domu lub mieszkaniu.

 

Oszczędzanie prądu polega także na przemyślanej aranżacji wnętrz. Pracujesz zdalnie? Ustaw biurko przy oknie – wówczas nie będziesz musiał korzystać ze sztucznego naświetlenia, a jak już zajdzie taka potrzeba, możesz zainwestować w energooszczędne żarówki LED, na przykład taką żarówkę, którą możesz sterować przez aplikację: https://www.bricomarche.pl/zarowka-led-oro-e27-9-w-a60-wifi-drive-rgbw

 

2. Wyłączaj światło z pomieszczeń, z których wychodzisz

Naturalna sprawa. Niestety często tego nie robimy… bo zapominamy. Rekomendujemy w takim razie wyrobić sobie nawyk wyłączania światła. Redaktorzy z serwisu Focus.pl1 twierdzą, że jeśli przez 20-70 dni będziemy wykonywać regularnie dowolną czynność – przyzwyczaimy się do tego procesu i wystąpi duże prawdopodobieństwo, że będziemy go kontynuować. Może w Twoim przypadku okaże się to również możliwe? Musisz spróbować!

wyłączaj światło i oszczędzaj prąd

Warto wiedzieć!

Pomocny w oszczędzaniu energii jest system żarówek smart-home. Wystarczy zainwestować w żarówki, którymi można sterować z poziomu jednego panelu (wiszącego przykładowo w korytarzu). Dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia zgasimy światło w całym domu. Wybranymi żarówkami i taśmami LED możesz również sterować zdalnie za pomocą aplikacji, np. taśmą LED WI-Fi Smart. Testowaliśmy i polecamy!

 

3.Wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne są nieco droższe od klasycznych rozwiązań oferowanych przez producentów, jednak zużywają nawet do 40-60% mniej światła. Jest to dosyć kosztowna inwestycja w przypadku zmiany oświetlenia w całym w domu, dlatego warto zacząć od wymiany żarówek w miejscach użytkowanych najczęściej. Oprócz oszczędności możesz zyskać również dodatkowe funkcjonalności - na rynku pojawiły się żarówki i listwy energooszczędne sterowane bezpośrednio z aplikacji w telefonie.

oszczędzanie prądu i żarówki energooszczędne

4. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu

Oczywiste jest, że nieużywany sprzęt podłączony do kontaktu pobiera prąd i zagraża bezpieczeństwu domowników (np. w czasie burzy). Większość osób niestety nie odłącza nieużywanych urządzeń, działając wbrew ekologii, narażając się na wyższe wydatki za prąd i niebezpieczeństwo. Polecamy smart gniazda sterowane aplikacją Tuya umożliwiające wyłączanie i włączanie zdalne oraz mierzenie zużycia poboru prądu: https://www.bricomarche.pl/gniazdo-elektryczne-wewnetrzne-smart-wifi-tuya

 

5. Uruchamiaj tylko zapełnioną pralkę i zmywarkę

Absolutny must-have pozwalający nie tylko na oszczędzanie prądu, ale również wody. Rekomendujemy także dobrać sprzęt do liczby domowników. Dla przykładu – 45 litrowa zmywarka prawdopodobnie zapełni się po jednym posiłku 6-osobowej rodziny, co także wpłynie niekorzystnie na środowisko i zużycie energii oraz wody. W tym przypadku obowiązkowa jest minimum 60-litrowa zmywarka.

oszczędzanie prądu

6. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

Otwierając drzwi do piekarnika, wypuszczasz gorące powietrze, a w konsekwencji wymuszasz ponowne nagrzewanie się urządzenia do konkretnej temperatury. Pobiera przez to tzw. dodatkową porcję prądu, zwiększając comiesięczne koszty. Możesz tego uniknąć, stosując się do zaleceń przygotowywania posiłku dostępnych na opakowaniu przyrządzanego dania.

 

7. Bierz regularne prysznice (zamiast kąpieli)

Nie chodzi o to, żeby przez 365 dni w roku brać prysznic. Warto po prostu ograniczyć długie kąpiele do 3-4 w miesiącu. W ten sposób zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody, na czasie i na rachunkach za prąd.

 

8. Zagotowuj w czajniku wyłącznie tyle wody, ile potrzebujesz

Banał, ale nie wszystkim znany. Duża ilość wody gotuje się dłużej, co nie przekłada się na oszczędzanie energii. Warto zagotować tyle, ile potrzebujemy. Nic trudnego!

 

9. Odłącz smartfon, gdy jest w pełni naładowany

Podobną kwestię poruszyliśmy w punkcie czwartym dzisiejszego zestawienia, jednak smartfony traktujemy indywidualnie ze względu na kluczową rolę, jaką pełnią w naszym życiu. Pamiętaj, że ładujący się smartfon po pełnym naładowaniu nadal zużywa prąd, a jego bateria traci swoją żywotność. Telefony zazwyczaj ładują się 2-3 godziny, dlatego warto nastawić sobie po prostu budzik i wyłączyć naładowane urządzenia z kontaktu.

 

Podsumowanie

Reasumując, oszczędzanie prądu to kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków oraz umiejętnego zarządzania domowym asortymentem. Warto dodatkowo pamiętać, aby nie przegrzewać domu (wymusza to często otwieranie okien) – wówczas rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie większe, a wystarczy po prostu nastawić nieco mniejszą temperaturę (rekomendujemy około 21-23 stopnie Celsjusza w okresie grzewczym).


1 https://www.focus.pl/artykul/sredni-czas-ksztaltowania-sie-nawyku-to-20-70-dni-jak-wygrac-z-nawykami



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też