Jak osuszyć ściany?

Drukuj

Jak osuszyć ściany?

Osuszanie ściany to szereg metod, mających na celu przywrócenie optymalnej wilgotności w pomieszczeniach. Różnego typu osuszacze ścian dobiera się w zależności od poziomu i przyczyny zawilgocenia. Podpowiadamy czym i jak osuszyć ścianę.

 

Zbyt wysoki poziom wilgoci w ścianach to bardzo niekorzystna sytuacja. Nie tylko pogarsza to warunki wewnątrz pomieszczenia, ale także naraża na uszkodzenie sam materiał. Dlatego w takich sytuacjach konieczne jest sumienne osuszanie mieszkania. Istnieje kilka skutecznych metod, przy których będziesz musiał skorzystać z odpowiednich urządzeń i środków chemii budowlanej. Jak osuszyć ściany i fundamenty w mieszkaniach?

 

Przyczyna zawilgocenia ścian i fundamentów

Zbyt duża wilgotność wewnątrz ścian, fundamentów i stropów jest niekorzystna dla całego obiektu. Pod wpływem wilgoci materiały budowlane szybciej ulegają uszkodzeniu i degradacji. Ponadto klimat w pomieszczeniu staje się niekorzystny dla ludzi, a sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Nadmierna wilgotność powietrza i temperatura pokojowa to najważniejsze przyczyny powstawania pleśni i grzybów. Nie ma zatem wątpliwości, że konieczne jest wyparcie wilgoci z murów.

 

Jednak walka z przemoczonymi ścianami i osuszanie fundamentów będą łatwiejsze, jeśli lepiej poznasz swojego przeciwnika. Wilgoć w ścianach pojawia się z reguły przez niewłaściwą wentylację pomieszczeń. Także w nieogrzewanych obiektach woda osadza się wewnątrz chłonnych materiałów murarskich. Przykładem mogą być nieogrzewane magazyny, obiekty przemysłowe i gospodarskie, w których utrzymuje się stale niska temperatura.

 

Inną przyczyną zawilgocenia są właściwości kapilarne materiałów budowlanych, a zatem podciąganie wód z gruntu przez fundamenty i ściany. Dzieje się tak w miejscach, które nie mają właściwej izolacji przeciwwilgociowej. Osuszanie ściany będzie konieczne w obiektach, gdzie izolacja przeciwwilgociowa została uszkodzona albo poprowadzona jest nieprawidłowo i z zastosowaniem niewłaściwych materiałów.

 

Kiedy należy osuszyć ściany?

Prace związane z osuszaniem budynków należy rozpocząć możliwe najwcześniej, a zatem natychmiast po zauważeniu problemu. Zanim wybierzesz jedną z poniżej przedstawionych metod, wstrzymaj się na moment. Osuszacze ścian będą skuteczne tylko wtedy, kiedy pozbędziesz się przyczyny wilgoci.

 

Może się okazać, że duża wilgotność powietrza jest związana z jakąś nieszczelnością w sieci wodnej lub przeciekiem. Zwiększona wilgotność może pojawiać się też sezonowo, na przykład w czasie wiosennych opadów i w wyniku suszenia dużych ilości wypranych tkanin. Jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu opisaliśmy już w naszym wcześniejszym poradniku.

 

Jednak przyczyny zawilgocenia pomieszczeń nie zawsze są tak prozaiczne. Osuszanie fundamentów będziesz musiał zacząć od poprawy ich izolacji przeciwwilgociowej. Może wystarczyć montaż izolacji ścian od wewnątrz. Przed wilgocią lepiej zabezpieczy jednak renowacja izolacji od zewnętrznej strony fundamentów i od spodu. W innych sytuacjach będziesz musiał zamontować lepszą wentylację i postawić na sezonowe ogrzewanie pomieszczeń. Dopiero po zakończeniu tych prac możesz zabrać się za osuszanie.

 

Przygotowanie do osuszania ścian

Zapleśniała i mokra ściana? Jak wysuszyć taką powierzchnię? Po usunięciu przyczyny, pora na walkę ze skutkami. Jeśli na ścianach widoczne są plamy pleśni i grzybów, musisz je usunąć. Przed osuszaniem budynków zbij nie tylko farbę, ale także tynk ze ścian zajętych przez drobnoustroje. W ten sposób unikniesz ponownego pojawiania się zmian na powierzchni.

 

Jeśli zdecydowałeś się na osuszanie fundamentów, przygotuj teren pod wykonanie tych prac. Konieczne będzie odsłonięcie podziemnych części murów. Musisz wykopać rów wokół budynku i określić miejsce przeciekania. Następnie podejmiesz decyzje, czy poza osuszaniem fundamentów będzie konieczne ułożenie na zewnątrz i od wewnątrz izolacji ścian. Przed wilgocią pochodzącą z wód gruntowych osłoni membrana i folia kubełkowa.

 

Kilka nieinwazyjnych metod - jak osuszyć ścianę?

Zauważyłeś plamy na tynku i zdecydowałeś się walczyć z mokrą ścianą? Jak wysuszyć powierzchnię nie uciekając się do poważnych remontów i napraw? Przedstawiamy kilka nieinwazyjnych metod na osuszanie mieszkania. Powinieneś zacząć od nich, zanim zdecydujesz się na bardziej kosztowny krok.

nagrzewnica do osuszania ściany

Podniesienie temperatury

Woda zaczyna parować już przy niewielkich temperaturach dodatnich, jednak ten proces zachodzi szybciej wraz ze wzrostem poziomu ciepła. Jak osuszyć ściany  wykorzystując ten naturalny proces? Wystarczy podnieść temperaturę wewnątrz obiektu o kilka stopni. Możesz wykorzystać do tego nagrzewnice elektryczne i gazowe. Przy osuszaniu ściany pamiętaj jednak o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji wewnątrz pomieszczenia, co ułatwia trwałe odprowadzanie pary wodnej.

 

Absorpcja wilgoci

Ta metoda polega na zmniejszeniu względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu wilgoć ze ścian będzie mogła odparować. Do absorpcji wykorzystuje się specjalne materiały chłonne, takie jak żel silikonowy. Powietrze jest pobierane z otoczenia, przepuszczane przez materiał, a następnie wypuszczane. Jest nie tylko suche, ale także nieco cieplejsze, co dodatkowo przyspiesza parowanie.

 

Kondensacja wody

To sposób na osuszanie ściany bardzo zbliżony do poprzedniego. W tej metodzie wykorzystuje się urządzenia, które pobierają powietrze z otoczenia, a następnie kierują je na skraplacz. W ten sposób wilgoć osadza się na zimnej instalacji, wytrąca się z powietrza i spływa do pojemnika. Suche powietrze jest podgrzewane i wypuszczane do otoczenia.

 

Osuszanie budynków - sposoby iniekcji

Nie zawsze przedstawiane osuszacze ścian wystarczą do skutecznego usunięcia wody. Szczególnie w obiektach długotrwale narażonych na nadmierną wilgotność i przy ścianach fundamentowych mogą pojawiać się problemy z całkowitym usunięciem nadmiaru wody. Jak osuszyć ściany w takiej sytuacji?

 

Tu rozwiązaniem mogą być nowoczesne metody polegające na iniekcji odpowiednich preparatów. Osuszanie mieszkania rozpoczyna się od wywiercenia nieprzelotowych otworów w ścianach. Do nich wprowadzone zostaną przewody urządzeń, które ogrzewają i wyciągają wilgoć z głęboko położonych części murów. Jest to skuteczniejsze, niż nieinwazyjne osuszanie budynków, ponieważ temperatura i wentylacja docierają natychmiast do wewnątrz ściany.

 

Po uzyskaniu odpowiedniego poziomu, pora na drugi etap iniekcji. Do otworów wprowadza się specjalne preparaty polimerowe, które wnikają w głąb materiałów. Dzięki temu tworzy się bardzo skuteczna izolacja ścian. Od wewnątrz przed wilgocią można dodatkowo zabezpieczyć pomieszczenia za pomocą membran i folii w płynie.

 

Osuszanie ścian i fundamentów jest zadaniem stosunkowo trudnym, a z pewnością też czasochłonnym. Wymaga zastosowania profesjonalnych maszyn, a w przypadku iniekcji nowoczesnych środków chemicznych. Warto zatem zastanowić się, jak osuszyć ścianę natychmiast po odkryciu tego problemu.Polecane artykuły