porady_z_pasja

Czym i jak osadzać puszki elektryczne?

Drukuj
Jak osadzić puszki elektryczne?

Podczas zmiany lub budowy nowej instalacji elektrycznej należy ją odpowiednio zakończyć. Niezbędnym etapem jest montaż puszek elektrycznych. Ich rozmieszczenie warto wcześniej zaplanować, aby odpowiednio wykonać otwory na kable. Weź pod uwagę wystrój wnętrza oraz rozmieszczenie biurek czy lamp stojących. Jak jednak osadzić puszkę elektryczną w ścianie wykonanej z muru czy płyt gipsowo-kartonowych?


Jak przygotować otwór pod puszki elektryczne?

Jak przygotować otwór pod puszki elektryczne?


Puszki instalacyjne wykonane są z tworzywa sztucznego, które idealnie izolują kable elektryczne od wilgoci i pyłu przedostającego się ze ściany. Aby zapewnić sobie bezpieczną i bezawaryjną instalację elektryczną, konieczny jest montaż puszek elektrycznych w każdym miejscu, w którym chcesz założyć gniazdo elektryczne lub rozdzielić kable i poprowadzić je do różnych pomieszczeń lub urządzeń elektrycznych.

Przed wykonaniem otworu dobierz odpowiednie puszki. Masz do wyboru puszki głębokie, pojedyncze, podwójne do gniazd elektrycznych. Nieco inne przeznaczone są do zabezpieczania rozgałęzienia kabli elektrycznych. Te wyposażone są w wieko, ponieważ kable zostają całkowicie zamurowane w ścianie.

Kiedy masz już wybraną puszkę, zmierz jej otwór i dobierz odpowiednią otwornicę. W przypadku wykonywania otworu w ścianie murowanej będziesz potrzebował wiertarki. Do ścian wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych wystarczy wkrętarka z podłączoną otwornicą.

Osadzanie puszek elektrycznych za pomocą otwornicy jest o wiele prostsze i szybsze. Wykonujesz otwór dokładnie na średnicę puszki. Nie musisz więc wypełniać go dodatkowo dużą ilością gipsu.


Osadzanie puszek elektrycznych w murze

osadzanie puszek elektrycznych


Kiedy masz już wywiercony otwór, następnie oczyść go z pyłu za pomocą pędzelka i zagruntuj. Do murowanych ścian możesz użyć zwykłych puszek bez dodatkowych zaczepów. Dobrym przykładem jest puszka końcowa Duwi czy puszka podwójna Duwi, kiedy chcesz umieścić dwa kontakty obok siebie.

Do osadzenia puszki przydadzą Ci się gipsy i szpachle. Umieść w otworze odrobinę materiału tak, aby pokrył on wszystkie ścianki otworu, uważając na kable elektryczne, a następnie przepuść kable przez puszkę i dociśnij ją do ściany. Dzięki temu zaprawa zastygając, unieruchomi puszkę w ścianie. Na sam koniec brzeg otworu i puszki wyrównaj gipsówką i zamontuj kontakt elektryczny. 


Montaż puszek elektrycznych w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych


Montaż puszek elektrycznych w ścianach gipsowych lub wykonanych z płyt gipsowo kartonowych jest znacznie prostszy, jednak wymaga zakupu odpowiednich puszek. W tym przypadku wybierz puszki z dodatkowymi zaczepami. Dobrym przykładem jest puszka końcowa podwójna do płyt gipsowych Duwi. Aby ją osadzić, najpierw odrysuj jej dno na ścianie, a następnie nożykiem wytnij otwór. Dzięki temu brzeg puszki, który jest nieco szerszy, zatrzyma się na powierzchni płyty. Następnie śrubokrętem dokręć zaczepy tak, aby z tyłu mocno zaprały się o płytę. To zabezpieczenie wystarczy, aby mocno osadzić puszkę w ścianie i zabezpieczyć ją przed wyrwaniem.

Na sam koniec przepuść kable przez puszkę i zamontuj gniazdo elektryczne.


 Osadzanie puszek elektrycznych wcale nie jest trudne. Bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Wystarczy wybrać odpowiednią puszkę do rodzaju ściany i odpowiednio przygotować otwór. Do osadzania puszek w murze będziesz potrzebował jeszcze zaprawy gipsowej.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też