porady_z_pasja

Jak odnowić wannę?

Drukuj
Jak odnowić wannę?


W przypadku drobnych uszkodzeń powierzchni wanny nie musisz od razu wymieniać jej na nowy model. O wiele mniejszymi kosztami możesz naprawić wannę i przez kolejne lata z powodzeniem się w niej kąpać. Tym sposobem zaoszczędzisz znaczną ilość pieniędzy, a także nie będziesz generował niepotrzebnych śmieci obciążających środowisko. Jak to zrobić i co będziesz potrzebował do naprawy wanny?


Renowacja wanny akrylowej


Obecnie bardzo popularne są wanny akrylowe. Są o wiele lżejsze od starych żeliwnych modeli, a także przyjemniejsze w dotyku. Niestety akryl jest dość miękkim materiałem, przez co ulega ona znacznie częściej zarysowaniom i uszkodzeniom. Na szczęście renowacja wanny akrylowej jest bardzo prosta i z powodzeniem poradzisz sobie z nią samodzielnie.

Na początek należy dobrze odtłuścić powierzchnię wanny preparatem bez alkoholu. Następnie osuszyć powierzchnię wanny i zakręcić dobrze dopływ wody. Na wszelkie rysy i pęknięcia należy nałożyć płynny akryl zmieszany z utwardzaczem i pozostawić go do wyschnięcia. Po określonym czasie należy zeszlifować nadmiar akrylu i oczyścić miejsce miękkim pędzlem. Na sam koniec użyj pasty polerskiej białej i wypoleruj miękką ściereczką naprawiane miejsce. 


Renowacja wanny żeliwnej emaliowanej

wanna żeliwna renowacja


Wanny żeliwne uważane są za najbardziej wytrzymałe. Odpowiednio pielęgnowane mogą służyć przez naprawdę długi czas. Wanny żeliwne najczęściej pokryte są białą emalią, która chroni żeliwo przed wodą i nadaje jej estetyczny wygląd. Emalia ta jednak z czasem może pękać pod wpływem uderzenia. Wówczas tworzą odpryski przypominające ciemne plamy.

W naszym sklepie znajdziesz emalie i farby specjalistyczne, które posłużą Ci do naprawy wanny żeliwnej. Najpierw należy przygotować powierzchnię wanny do malowania. Do tego użyj papieru ściernego o dużej gradacji i zeszlifuj okolice, w której odprysnęła emalia. Następnie szlifuj papierami ściernymi o coraz większej gradacji, aby uzyskać gładką powierzchnię wanny. Na sam koniec oczyść miejsce, które chcesz pomalować. Emalia do wanny powinna być dopasowana kolorem do wanny, aby nowa jej warstwa nie odznaczała się na jej powierzchni. Jaka emalia do wanny będzie najlepsza? Bardzo dobrym wyborem jest emalia ceramiczna renowacyjna Nuance, która skutecznie zabezpieczy naprawiane miejsce i przywróci estetyczny wygląd wanny.


Czy malowanie wanny jest dobrym pomysłem?

malowanie wanny


Wiele osób zastanawia się, czy malowanie wanny jest na pewno dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy na powierzchni wanny jest wiele pęknięć i odprysków, może okazać się jedynym możliwym sposobem na przywrócenie jej estetycznego wyglądu. Malowanie wanny jest także świetnym pomysłem na odnowę aranżacji. Możesz bowiem wybrać farbę o dowolnym kolorze i w prosty sposób odświeżyć wnętrze łazienki.


Do malowania wanny najlepiej nadaje się farba poliuretanowa do wanny. Nakładaj ją zgodnie z zaleceniami producenta. Przed położeniem pierwszej warstwy przygotuj odpowiednio podłoże i wypełnij wszelkie ubytki. Farba poliuretanowa do wanny zazwyczaj wymaga dość długiego czasu na całkowite utwardzenie. W tym czasie nie można nalewać wody do wanny.

 W przypadku drobnych pęknięć i rys nie musisz od razu wymieniać wanny na nową. W prosty sposób możesz odnowić jej powierzchnię za pomocą specjalnych farb renowacyjnych i emalii. W ten sposób niskim kosztem przywrócić dawny blask i wydłużysz żywotność swojej wanny.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też