
Jak odnowić stare krzesło? Renowacja krzesła drewnianego krok po kroku

Wiele popularnych stylów aranżacyjnych czerpie nie tylko inspiracje z minionych epok, ale także chętnie przyjmuje stare meble, które można zdobyć na pchlim targu. Jak jednak tego rodzaju krzesło przywrócić do stanu użyteczności i zabezpieczyć, aby dalej spełniało swoje funkcje oraz cieszyło oko? Dziś podpowiadamy, jak odnowić stare krzesło.
Jak odnowić stare krzesło – przygotowanie i potrzebne narzędzia
Renowacja starych krzeseł nie jest trudnym zadaniem i coraz więcej osób zajmuje się tym hobbystycznie. To także świetny sposób na zarobienie paru groszy. Stare zalegające na strychu krzesła można niskim kosztem odnowić i sprzedać. Miłośnicy PRL-owskiego designu chętnie zakupią odnowione krzesło i włączą je do swoich aranżacji retro. Zatem jak odnowić stare krzesła drewniane?
Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie niezbędnych napraw. Sprawdź, czy oparcie krzesła lub siedzisko nie są poluzowane. Skontroluj także nogi krzesła i upewnij się, że siedzenie na krześle nie zagrozi wypadkiem. Po niezbędnych naprawach przychodzi czas na szlifowanie.
Kolejnym krokiem jest zdjęcie starej powłoki farby lub lakieru, którą pokryte jest krzesło. Do tego niezbędne są: papier ścierny, tarcze, gąbki. Dany produkt wybieraj w zależności od tego, czy masz zamiar ścierać powierzchnię ręcznie czy za pomocą szlifierki. Renowacja krzeseł wymaga często precyzyjnych ruchów, więc szlifierka elektryczna nie zawsze jest dobrym wyborem. Na początek będziesz potrzebować papier ścierny P80 Condor. Jest to papier gruboziarnisty, którym najszybciej zedrzesz starą powłokę i wyrównasz rysy na drewnie.
Następnie sprawdź ubytki w drewnie i w razie potrzeby zaszpachluj je. Użyj do tego np. masy szpachlowej do drewna Dragon. Dzięki temu wyrównasz powierzchnię drewna i zabezpieczysz je przed dalszym pękaniem.
Na sam koniec przejdź do szlifowania powierzchni. Do tego najlepiej nadaje się papier ścierny P180 Condor, czyli drobnoziarnisty. Za jego pomocą uzyskasz idealnie gładką powierzchnię drewna. Oczyść ją z pyłu, dzięki czemu będzie gotowa do malowania.
Jak odnowić stare krzesło tapicerowane?

Z krzesłem tapicerowanym jest nieco trudniej, choć renowacja drewnianej konstrukcji przebiega dokładnie w ten sam sposób. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie zdejmij obicie i wypełnienie siedziska. Samo wyczyszczenie tapicerki nie wystarczy. Warto to zrobić także ze względów higienicznych.
Ostatnim etapem renowacji tapicerowanego krzesła jest dopasowanie gąbki tapicerskiej i obicie krzesła nowym materiałem. Użyj do tego specjalnego dużego zszywacza tapicerskiego - takera, możesz również wspomóc się małymi gwoździkami i młotkiem Jeśli nie wiesz jak to zrobić, możesz zanieść siedzisko do zakładu tapicerskiego.
Malowanie krzesła drewnianego – nadaj mu pożądany styl

Po wypolerowaniu krzesła nadszedł ostatni etap renowacji, czyli malowanie krzesła drewnianego. Warto dobrze dobrać odpowiednie emalie do drewna i metalu, aby zabezpieczyć drewno, odżywić je i nadać mu koloru. Jak pomalować stare krzesła? Najlepiej użyć do tego pędzli, małych wałków lub gąbeczki. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, najlepiej pokryć je woskiem. Lakier nada drewnu błyszczącej powierzchni, z kolei lakierobejca nie tylko zabezpieczy drewno, ale także zmieni jego kolor.
Korzystając z np. farby ftalowej do drewna i metalu nobiles nie zapomnij użyć najpierw podkładu, który zabezpieczy drewno przed wilgocią i grzybem.
Farba do krzeseł drewnianych może mieć różny kolor. Bardzo popularne jest stosowanie białej farby, dzięki czemu odnowiony mebel świetnie sprawdzi się w aranżacjach prowansalskich, rustykalnych i skandynawskich. Brązowa farba do krzeseł drewnianych przyda Ci się, jeśli chcesz wykorzystać je np. w aranżacjach retro.
Teraz już wiesz, jak odnowić stare krzesło. Jeśli na Twoim strychu zalegają krzesła pamiętające czasy PRL, nie wyrzucaj ich. Spróbuj dać im drugie życie.
Może zainteresuje Cię też







