
Jak naprawić parkiet?

Drewniany parkiet jest wykończeniem podłogi, które nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, będzie Ci służył bardzo długo. Jednak także na parkiecie mogą zdarzyć się drobne plamy i zarysowania. Co wówczas? Jak odnowić parkiet, aby dalej cieszył oko?
Naprawa drewnianej podłogi – najważniejsza pielęgnacja!
Drewniana podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dobrze zabezpieczona będzie spełniała swoje funkcje i estetycznie się prezentowała przez wiele lat. Późniejsza naprawa drewnianej podłogi w dużej mierze zależy właśnie od użytego preparatu ochronnego.

Czym zabezpieczyć drewniany parkiet? Olej do parkietu jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów zabezpieczania drewnianej podłogi. Wnika on w pory drewna i odżywia je od środka. Nie tworzy warstwy zewnętrznej, dzięki czemu parkiet zachowuje swój piękny naturalny wygląd. Olej koniecznie dobierz do drewna, z którego wykonana jest podłoga. Świetnym produktem jest np. olej do podłóg Palisander brazylijski Colorit Drewno.
Oleje i woski są naturalnymi produktami, ale nie jedynymi sposobami na zabezpieczenie drewna. Możesz wykorzystać do tego także lakier do podłogi np. lakier do podłóg twardy jak diament bielony półmat Altax. Tworzy on warstwę ochronną i zabezpiecza przed wilgocią. Jednak drewno pod lakierem lubi wysychać. Wytarty lakier na parkiecie również trudniej jest uzupełnić.
Pastowanie parkietu w pierwszym okresie po jego założeniu za pomocą oleju czy wosku powinno wykonywać się dość często. Z czasem parkiet będzie wymagał mniej pracy. Z kolei wymiana lakieru jest o wiele bardziej pracochłonna, ale robi się ją znacznie rzadziej. Warto wiedzieć, że pastowanie parkietu lakierowanego nie ma sensu, ponieważ używany preparat nie przedostanie się do drewna.
Jak odnowić parkiet olejowany?
Porysowany parkiet pokryty olejem bardzo często najlepiej zostawić. Drobne rysy mogą szybko zabliźnić się same. Czasami wystarczy przetrzeć rysy nową warstwą oleju, aby stały się całkowicie niewidoczne. Z kolei głębsze rysy należy zeszlifować.

Dobrze oczyść i osusz powierzchnię parkietu. Do szlifowania możesz użyć szlifierki kątowej lub papieru ściernego o większej gradacji. Po zeszlifowaniu rysy i odpyleniu powierzchni należy pokryć parkiet nową warstwą oleju. Wykorzystaj do tego olej do podłóg naprawczy. Po jego wyschnięciu wypoleruj podłogę.
Naprawa drewnianej podłogi lakierowanej
Wytarty lakier na parkiecie należy zastąpić nową warstwą. Najpierw jednak trzeba pozbyć się starej warstwy lakieru, co zrobisz za pomocą szlifierki kątowej. Po odpyleniu możesz malować ponownie drewno. W przypadku rys postępuj podobnie jak w przy podłodze olejowanej. Na sam koniec nałóż jednak nowy lakier do podłogi.
W przypadku odprysków znajdujących się na pojedynczych deskach warto je zastąpić nowymi. A jak odnowić parkiet lakierowany, który na dużej powierzchni pokryty jest głębokimi rysami, przypaleniami lub plamami po zalaniu? Wówczas jednymi rozwiązaniem jest cyklinowanie, czyli zdarcie wierzchniej warstwy drewna na całej powierzchni parkietu. Następnie należy wykonać lakierowanie parkietu.
Naprawa parkietu zależy od metody jego zabezpieczenia. Nieco inaczej będzie wyglądała naprawa olejowanej podłogi, a inaczej należy naprawić wytarty lakier na parkiecie. Wybierając jednak to wykończenie podłogi, warto odpowiednio zadbać o swój parkiet, aby służyło jak najdłużej.
Może zainteresuje Cię też







