Jak myć okna w zimie? Poznaj sprawdzone sposoby

Drukuj

kobieta myjąca okno

Mycie okien zimą nie należy do najlepszych pomysłów, jednak istnieją takie sytuacje, które do tego zmuszają. Brudne, zachlapane i ubłocone okna znacznie ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do domu czy mieszkania. Jak się jednak przygotować do tego zadania? Czym myć okna, aby były błyszczące i pozbawione smug?


Czy warto myć okna zimą?

Okna najtrudniej myć podczas silnego mrozu. Szybko zamarzająca woda może poważnie uszkodzić taflę szkła czy uszczelki. Dziś zimy nie są już takie srogie. Średnia temperatura z roku na rok jest coraz wyższa i najczęściej utrzymuje się na plusie. Zima jednak jest także porą roku dość nieprzewidywalną. Po okresie deszczów i wiatru może w końcu przyjść kilka dni naprawdę mocnego mrozu. Co wówczas zrobić z zachlapanymi oknami? Szczególnie narażone na brud są np. okna dachowe. Czy można myć okna zimą?


Przy jakiej pogodzie myć okna? Dobre warunki do mycia okien zimą

Jeśli musisz już umyć okna zimą, najlepiej wybrać do tego dzień, w którym temperatura utrzymuje się powyżej 0°C. Unikniesz w ten sposób problemu zamarzającej na oknie wody. Ponadto najlepiej myć okna w dzień ciepły i zachmurzony, pozbawiony wiatru, który zmniejszy przede wszystkim Twój komfort podczas mycia okna.


Warto wiedzieć…
Zbyt mocne słońce rozgrzeje szybę i spowoduje szybsze parowanie wody na jej powierzchni. To z kolei prowadzi do powstania mało estetycznych smug, które zmuszają do ponownego mycia okien.


Jakiej wody używać do mycia okien zimą?

Choć nie będzie to z pewnością zbyt komfortowe dla Ciebie, to jednak zimą należy myć okna wodą zimną lub letnią. Nie używaj do tego wody ciepłej lub nawet gorącej, która zamarza znacznie szybciej niż zimna.


Ciekawostka…
Zjawisko szybszego zamarzania wody gorącej niż zimnej nazywane jest efektem Mpemby. Wpływ na to zjawisko mają odmienne wiązania pomiędzy atomami tlenu i wodoru w wodzie ciepłej i zimnej. Podgrzana woda znacznie szybciej traci ciepło niż zimna.


Zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku, gdy na zewnątrz jest mróz. Aby uniknąć zamarzania wody na tafli szkła, warto do wody dodać także kilka łyżek spirytusu, którego temperatura zamarzania wynosi ok. -114°C.


Czym myć okna zimą?

kobieta z wiadrem i sprzętem do mycia okien

Aby cieszyć się czystymi i lśniącymi szybami nie wystarczy użyć zimnej wody, nawet ze spirytusem. Koniecznie wybierz odpowiednie środki czyszczące do mycia okien. Zimą przy niskiej temperaturze najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie alkoholu. Przed zakupem odpowiedniego środka sprawdź jego skład, aby upewnić się, czy go zawiera.


Możesz wybrać także zimowy płyn do spryskiwaczy, który w warunkach zimowych sprawdzi się doskonale. Dostępny jest w większości sklepów z chemią gospodarczą i na stacjach benzynowych.


Czego potrzebujesz do czyszczenia okien zimą?

Oprócz dobrze dobranego płynu do szyb przyda Ci się także kilka akcesoriów. Przed przystąpieniem do mycia okien koniecznie wyposaż się w szmatki z mikrofibry. Doskonale chłoną wodę i detergenty. Pomogą Ci równomiernie rozprowadzić środki czyszczące i zmyć brud oraz pył z okien. Ściereczki do mycia okien doskonale sprawdzają się w pierwszym etapie mycia okien, kiedy musisz przede wszystkim zetrzeć nagromadzony na ich brud.


Niezbędne podczas mycia okien są także miski do sprzątania. W nich możesz przenieść wodę wraz z wymieszanym detergentem pod okno, które właśnie myjesz. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, którego wymagałoby nieustanne płukanie szmatek pod kranem w zlewie czy umywalce.


Do zbierania nagromadzonej na szybie wody użyj ściągaczki do mycia okien. Dzięki gumowej końcówce doskonale zbiera każdą kroplę wody. Po przejechaniu nią szyby, okno pozostaje suche i bez smug.


Jakie jeszcze urządzenie do mycia okien można wykorzystać? Jeśli w swoim domu masz dużą powierzchnię okien, z pewnością przyda Ci się myjka ciśnieniowa. Za jej pomocą znacznie szybciej i sprawniej wyczyścisz swoje okna i nie tylko. Karcher do mycia okien często wyposażony jest w szereg końcówek, które umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni w domu.


Domowe sposoby na okna bez smug

myjka do okien

Jak myć okna zimą za pomocą domowych sposobów? Jeśli jesteś entuzjastą rozwiązań przyjaznych środowisku, do mycia okien możesz wykorzystać sok z cytrynu lub ocet. Oba składniki pozwolą Ci szybko usunąć zaschnięty brud i pozostawią szyby lśniące oraz wolne od smug. Wystarczy, że do zimnej wody dodasz kilka łyżek octu lub cytryny.


Jeśli po myciu wstępnym i zasadniczym okien dalej widzisz smugi, należy je wypolerować. Co do tego wykorzystać? Najlepiej sprawdzają się ręczniki papierowe lub szmatki z mikrofibry. Doskonałym produktem do mycia i polerowania okien jest także ściereczka okienna Actifibre Vileda nowej generacji do okien. Produkt ten doskonale chłonie wodę i sprawdzi się do mycia okien w każdych warunkach pogodowych.


Mycie okien w zimie może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jesteś zmuszony umyć je podczas minusowej temperatury, pamiętaj, aby użyć do tego zimnej wody ze spirytusem lub płynów na bazie alkoholu. Dzięki temu unikniesz zamarzania wody na powierzchni szyby. Wszelkie płyny i akcesoria do mycia okien znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché. Przygotuj się do mycia okien!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też