wiesiek_regal

Jak i z czego można własnoręcznie wykonać regał? [z pasji do...]

Drukuj
jak zrobić regał?

Własnoręcznie wykonany regał początkowo jest wyzwaniem, aby potem stać się powodem do dumy. Do jego wykonania potrzebujesz jedynie podstawowych materiałów, takich jak płyta meblowa, kantówki czy profile, łączników, czyli wkrętów i kołków, oraz narzędzi. Jeżeli tylko masz możliwość, zachęcamy do wypróbowania któregoś z zaproponowanych przez nas sposobów na regał DIY.


Jak zrobić regał z drewna?


Prostą i efektowną konstrukcją jest budżetowy regał wykonany z kantówek i płyt meblowych. Heblowane kantówki posłużą za stelaż. Należy je dociąć do odpowiednich długości i połączyć poprzeczkami, by stworzyć stabilną konstrukcję. Do łączenia można zastosować kołki lub wkręty. Jeżeli regał z kantówek ma przypominać klasyczny prostokątny mebel, trzeba pamiętać o zachowaniu kątów prostych. Jeżeli jednak ma być bardziej designerski, np. trapezowy, z różnymi szerokościami półek, przycinanie nóżek i poprzeczek będzie odbywać się pod kątem. Pamiętaj, aby najpierw dokładnie określić i przeczytać projekt. Półki wykonane z płyty meblowej oklejamy okleiną i dokręcamy za pomocą śrub do drewna. Miejsca łączeń można zamaskować. W zależności od konstrukcji, taka półka będzie mieć udźwig od kilku do kilkunastu kilogramów. Tego typu regał może stanąć w pokoju dziecięcym i być miejscem przechowywania zabawek lub w sypialni, gdzie ustawimy na nim kosmetyki czy wazon z kwiatami.

robimy sami regał


Jak zrobić regał ze sklejki?


Regał ze sklejki idealnie nadaje się np. na książki lub wszelkie rzeczy i dekoracje w pokoju. Po wykonaniu powinien być stabilny i móc utrzymać nawet kilkanaście kilogramów rozłożonego ciężaru. Deski ze sklejki trzeba dociąć na wymiar uprzednio rozrysowanego projektu i przygotować wkręty do drewna i wiertła do drewna, aby móc połączyć elementy. Pamiętać należy, aby starannie i równo skręcić zewnętrzną konstrukcję, pilnując zachowania kątów 90 stopni (ułatwi to na pewno zacisk kątowy). To samo dotyczy półek – najpierw należy wyznaczyć dla nich wysokość, a potem przymocować je do konstrukcji także za pomocą wkrętów. Dla lepszego wzmocnienia większych konstrukcji warto zastosować kątowniki. Tak powstały regał wymaga już tylko prac wykończeniowych. Dobrze jest użyć szpachli do drewna, by zamaskować wkręty i wyrównać powierzchnię. Regał szlifujemy papierem ściernym, oczyszczamy i malujemy farbą do drewna, bejcą lub lakierem. Na końcu można przybić małymi gwoździami płytę HDF, jako plecy regału, ale nie jest to konieczne. Jeżeli chcesz doinstalować nóżki, możesz skręcić je z kantówki, oszlifować, pomalować i przykręcić do mebla.


Industrialny regał ze stalowych profili

Modny industrialny regał wykonasz, używając stalowych profili. Docięte profile należy ze sobą zespawać. Jest to więc opcja dla tych, którzy dysponują zarówno spawarką, jak i miejscem, w którym mogą bezpiecznie tę czynność wykonać. Najlepiej jest zacząć od konstrukcji ścianek bocznych, gdyż w koncepcjach industrialnych to one stanowią główne filary mebli. Plecy i ścianki nie będą zabudowane, więc kluczowe jest wykonanie stabilnej ramy. Wysoki regał potrzebuje wzmocnienia przez poprzeczki w co najmniej trzech miejscach lub po skosie. Półki można wykonać z oheblowanych desek lub płyty meblowej i przymocować je do regału. Metalowa konstrukcja nadaje się do pomalowania, a do loftu najbardziej pasuje czerń lub kolor miedzi. Taki stalowy regał ma dość duży udźwig. Odpowiedni jest np. na książki, ale także na buty w garderobie czy przetwory w spiżarni.

materiał na regał


Regał DIY z odzysku


Aby samodzielnie wykonać regał, nie trzeba kupować wszystkich elementów. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, pójść na strych lub zajrzeć do schowka, czy nawet na śmietnik z wielkimi gabarytami na osiedlu. Stare meble w łatwy sposób można przerobić na nowe regały. Wykorzystanie już istniejącej konstrukcji lub docięcie starych ścianek i drzwiczek na potrzeby półek znacznie obniża koszty stworzenia mebla. Warto jedynie zwracać uwagę na stan materiałów, by drewno czy sklejka nie były zawilgocone, spleśniałe czy spróchniałe.


Regał z drabiny – najprostszy upcycling


Rozkładana drabina jest świetnym stelażem dla regału DIY. Wystarczy ją porządnie wyczyścić, pomalować farbą lub lakierem i rozstawić na odpowiednią szerokość. Aby konstrukcja nie rozjeżdżała się, trzeba ustabilizować ją poprzez dodanie poprzeczek z tyłu drabiny. Półki łatwo wykonasz z drewna, płyty meblowej, desek, blatu lub innych materiałów, które znajdziesz do domu. Ułóż je na szczeblach, a dla większej stabilności możesz je przymocować. Atutem takiego regału są ciekawa konstrukcja, duża łatwość wykonania i niewielkie nakłady finansowe.

Samodzielne wykonanie regału nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawą jest dobrze rozrysowany projekt, uwzględniający funkcje, które mebel będzie spełniać. Materiały też trzeba odpowiednio dobrać, by finalnie regał był w stanie utrzymać pożądane przedmioty. A po wszystkie niezbędne materiały zapraszamy do Bricomarche! Zbudujmy coś razem!
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też