porady_z_pasja

Jak i kiedy kłaść agrowłókninę?

Drukuj
jak i kiedy kłaść agrowłókninę?

Agrowłóknina jest coraz częściej stosowana zarówno w dużych gospodarstwach, jak i w przydomowych ogródkach czy na działkach rekreacyjnych. Na rynku możesz znaleźć wiele jej rodzajów, które różnią się kolorem i gramaturą. To od tych cech zależy głównie zastosowanie agrowłókniny. Sprawdź, do czego przyda Ci się agrowłóknina, jak kłaść ją na rośliny i glebą oraz kiedy to właściwie robić.


Agrowłóknina – co to właściwie jest?


 Agrowłóknina wykonana jest z poliestru. Jednak w przeciwieństwie do zwykłej folii przepuszcza wodę i promienie słoneczne. Dzięki temu przykryte nią rośliny mogą kontynuować swoje procesy wegetatywne. O zastosowaniu danej agrowłókniny świadczy m.in. jej gęstość. Agrowłóknina biała może mieć gęstość od 40 do 50 g/m2. Do okrywania roślin na zimę wybieraj produkty o większej gęstości. Agrowłóknina wiosenna cechuje się zazwyczaj mniejszą gęstością, co widać na jej półprzeźroczystej strukturze.

zastosowanie agrowłókniny


W naszym sklepie znajdziesz folie i agrowłókniny zimowe, wiosenne i czarne. Niezależnie od rodzaju agrowłóknina jest taka sama po obu stronach. Zatem jeśli zastanawiasz się którą stroną kłaść agrowłókninę – nie ma to większego znaczenia. Zwróć jednak uwagę na sposób okrywania roślin. Pamiętaj, aby za bardzo nie ściskać roślin i ich nie deformować. W przypadku przykrywania długich grządek warzywnych, warto najpierw wykonać stelaż, który pokryjesz agrowłókniną. Zabezpiecz koniecznie jej końce, wbijając w ziemię kołki. Do okrycia pojedynczych krzewów również przyda Ci się agrowłóknina. Jak kłaść ją na krzewy? To bardzo proste! Wystarczy owinąć nią roślinę i stworzyć z niej szczelny kaptur.


Agrowłóknina biała – kiedy i gdzie stosować?


Agrowłóknina biała stosowana jest w celu ochrony rośliny przed mrozem. Okrywa się zazwyczaj rośliny wrażliwe na niskie temperatury i te zasadzone w miejscach o dużej ekspozycji na mroźny wiatr. Szczególnie polecana jest wówczas, gdy zimą nie spada dużo śniegu i rośliny pozbawione są jego ochronnej warstwy. Do gatunków, które należy zabezpieczyć podczas zimowania, należą krzewy róż, rododendrony, iglaki, winorośle czy wrzośce. Przykładem agrowłókniny, która przyda się do okrywania roślin na zimę, jest agrowłóknina zimowa Horti Line.

Agrowłóknina o mniejszej gęstości, czyli tzw. wiosenna zazwyczaj stosowana jest do okrywania warzyw sadzonych wczesną wiosną. Wówczas chroni się młode sadzonki przed przymrozkami. Stosowanie agrowłókniny pozwala także uzyskać obfitsze i wcześniejsze plony. Najczęściej okrywa się nią kapustę, sałatę, kalafior, rzodkiewkę, marchew czy truskawki. Do okrywania warzyw świetnie nadaje się agrowłóknina biała zimowa mini rolka.


Agrowłóknina czarna – idealna do ściółkowania


Jeśli zastanawiasz się, co pod tujami zapewni im najlepsze warunki do wzrostu – odpowiedzią jest agrowłóknina czarna. Stosowanie tego produktu ma wiele zalet. Przede wszystkim chroni przed rozwojem chwastów, ale także zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody z gleby, zapewniając roślinom odpowiednią wilgotność.

agrowłóknina czarna


Agrowłóknina czarna dobrze przepuszcza wodę, dzięki czemu Twoje rośliny będą dobrze nawodnione wodą deszczową lub ze spryskiwaczem. Często wykorzystywana jest do ściółkowania. Możesz z powodzeniem przykryć ją naturalną korą, dzięki czemu zwiększysz estetykę rabat. W naszym sklepie dostępna jest między innymi agrowłóknina antychwastowa horti line czarna.


 Agrowłóknina ma wiele zastosowań, a wraz z coraz mniejszymi opadami śniegu zimą, jest chętnie wykorzystywana zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów w przydomowych ogródkach. Możesz nią skutecznie zabezpieczyć rośliny na zimę lub wykorzystać ją do ściółkowania, ograniczając rozwój chwastów.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też