
Jak i czym ciąć blachę trapezową i blachodachówkę?
Jednym z najbardziej popularnych typów pokryć dachowych są elementy z blachy. Narzędzia do cięcia blachy przydadzą się nie tylko przy pracach dekarskich, ale także innych czynnościach wykończeniowych. Sprawdź, czym ciąć blachę trapezową i dlaczego nie może to być przypadkowe narzędzie.
Skuteczne cięcie blachodachówki i blachy trapezowej to jeden z etapów prac dekarskich. Pozornie zadanie wydaje się łatwe, ale żeby okazało się skuteczne, trzeba postępować według określonych zasad. Potrzebne są też właściwe narzędzia do cięcia blachy. W jaki sposób przygotować się do tego typu prac? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Jakie narzędzia do cięcia blachy?
Pokrycia dachowe wykonane z blachy Chętnie wybierane są przez projektantów i inwestorów. Charakteryzują się sporą trwałością, przyzwoitą estetyką i bardzo przystępną ceną. Zarówno blachodachówki, jak i połacie z blachy trapezowej są stosunkowo łatwe w montażu, a prace przebiegają dość szybko. Jednym z etapów prac zawsze jest cięcie blachodachówki, co okazuje się konieczne szczególnie na krawędziach połaci. Nie da się tego skutecznie wykonać, używając przypadkowych narzędzi. W takim razie czego użyć?
Żeby łatwiej było Ci zrozumieć istotę cięcia blachy dachowej i zastosowanych narzędzi, warto wyjaśnić budowę tego materiału. Każda blachodachówka jest wykonana z cienkiego arkusza stali. Żeby zabezpieczyć go przed korozją i nadać odpowiedniej estetyki, blachę pokrywa się warstwą cynku nakładanego galwanicznie. Dodatkowo całość pokrywana jest warstwą farby nakładanej proszkowo.
Warstwa cynku, a w pewnym stopniu także farba, mają zabezpieczyć stal przed kontaktem z wilgocią i zapobiec powstawaniu ognisk korozji. Dlatego cięcie blachy trapezowej trzeba wykonać narzędziami, które przetną blachę, jednocześnie nie niszcząc struktury ocynku. Nie sprawdzają się tu szlifierki kątowe, które czasem wykorzystują amatorzy do przyśpieszenia prac. Przy cięciu taką tarczą powstaje bardzo wysoka temperatura, która niszczy ocynk, a odpryski mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki w innych miejscach. W związku z tym powierzchnia blachodachówki może bardzo szybko korodować.
Powiedzieliśmy czego nie używać do pracy, to teraz pora na wskazanie, czym ciąć blachę trapezową i blachodachówkę. Przede wszystkim wybierz narzędzia ostre, dobrej jakości i z równymi gładkimi ostrzami. Tylko takie będą w stanie maksymalnie naciągnąć warstwę ocynku i pozostawić równą krawędź. Najlepsze będą narzędzia ręczne w postaci nożyc o unikalnie uformowanej głowicy. Przy pracach o większym zakresie, możesz sięgnąć po automatyczne nożyce do cięcia blachy trapezowej zasilane prądem sieciowym. Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
Czy wiesz, że… ?
Połacie dachowe z blachy należą do najlżejszych i jednocześnie najtrwalszych. Ich wadą jest jednak duży hałas, jaki powstaje w czasie deszczu i gradu, dlatego nie zaleca się ich przy budynkach z zagospodarowanym poddaszem.
Jakie nożyce do blachy?
Najczęściej spotykanym narzędziem wykorzystywanym przy wszystkich pracach dekarskich, są ręczne nożyce do cięcia blachy trapezowej. To akcesoria, które budową przypominają klasyczne nożyce lub sekatory, jednak mają bardzo masywne i wzmocnione szczęki tnące. Dzięki temu szybko i sprawnie radzą sobie z rozdzielaniem arkuszy blachy o grubości ponad 1 milimetr.
Narzędzia ręczne, takie jak Nożyce do blachy 250 mm, prawe NEO mają różne długości i kształty głowicy. Różnią się także kierunkiem ułożenia szczęk, dlatego możesz natknąć się na nożyce dla osób prawo i leworęcznych. Są stosunkowo lekkie i od użytkownika nie wymagają żadnego doświadczenia, dlatego powszechnie znajdują zastosowanie w rękach amatorów. Musisz jednak pamiętać, żeby cięcie blachy trapezowej wykonywać nożycami, które poradzą sobie z konkretną grubością blachy.
Czym ciąć blachę trapezową? Testujemy elektronarzędzia
Ręczne cięcie blachy trapezowej jest bardzo precyzyjne i pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, jednak wymaga czasu. Dlatego przy zaawansowanych pracach dekarskich nożyce wykorzystywane są raczej do dodatkowych prac wykończeniowych i tworzenia opierzenia dachu. Standardowym narzędziem są elektryczne nożyce do cięcia blachy trapezowej, takie jak Nożyce do blachy - elektryczne 500 W GRAPHITE.
Czym się kierować, wybierając te narzędzia do cięcia blachy? Przede wszystkim zwróć uwagę na skok roboczy, a im wyższy parametr, tym szybciej będziesz wykonywał cięcie. Elektronarzędzia do cięcia blachodachówki wykonują kilka tysięcy skoków na minutę, dlatego praca nimi jest bardzo szybka i nie męczy. Cięcie przebiega w taki sposób, że materiał nie nagrzewa się i warstwa cynku jest bezpieczna.
Poszczególne produkty mogą być zasilane prądem sieciowym lub akumulatorem. W tym drugim przypadku narzędzia i akcesoria dają ogromną swobodę, co docenisz zwłaszcza przy pracy na połaci dachowej. W ofercie sklepów budowlanych znajdują się nożyce o różnych kształtach końcówki tnącej, dlatego sposób cięcia dobierz do własnych upodobań.
Cięcie blachodachówki - jak to robić?
Masz już dobrane odpowiednie akcesoria potrzebne do cięcia blachy trapezowej? Pora zabrać się do pracy. Zacznij od wyznaczenia linii, po której będzie prowadziło cięcie. Możesz wykorzystać do tego marker lub ołówek, ale unikaj rysika, który mógłby uszkodzić powierzchnię blachy. Jeśli tniesz ręcznie, nie wykorzystuj do tego dużej siły. Odpowiednio dobrane ręczne nożyce do cięcia blachy trapezowej powinny płynnie i równo ciąć materiał. Korzystając z elektronarzędzi, zacznij od krawędzi w miejscu mało widocznym i na możliwie najniższych obrotach. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu możesz przyspieszyć prace.
Pamiętaj o tym, że nawet bardzo precyzyjne i dokładne cięcie blachodachówki pozostawia odkrytą strukturę stali. W związku z tym musisz zabezpieczyć powierzchnię cięcia za pomocą farby, a nawet cynku w sprayu.
Po przeczytaniu poradnika z pewnością łatwiej będzie Ci określić, czym ciąć blachę trapezową i blachodachówkę. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzesz, nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Zabezpiecz się przed skaleczeniem opiłkami blachy i ubierz się w odpowiedni kombinezon oraz okulary ochronne. Koniecznie załóż grube rękawice, a jeśli pracujesz na dachu, nie zapominaj też o zabezpieczeniu przed upadkiem z wysokości.
Może zainteresuje Cię też







