porady_z_pasja

Jak dobrać wannę do małej łazienki?

Drukuj

Urządzenie małej łazienki stanowi spory problem szczególnie jeśli nie chcesz zrezygnować z wanny. W takim przypadku musisz podejść do urządzenia pomieszczenia nieszablonowo. Jak wkomponować wanny do małych łazienek i które produkty wybrać? Podpowiadamy.

 

Wanna jest jednym z synonimów łazienkowego komfortu. Pozwala się odprężyć po ciężkim dniu i poprawia wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Niestety zajmuje też sporo przestrzeni, której w małych łazienkach zawsze brakuje. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie łazienki bez małej wanny, nie jesteś na straconej pozycji. Dzięki naszym inspiracjom znajdziesz odpowiednie rozwiązanie.

 

Wymiary wanny do małej łazienki

Łazienka jest jednym z pomieszczeń w budynku, które zawsze będzie uznawane za zbyt małe. Szczególnie łazienki w budownictwie wielorodzinnym, czy w klasycznych blokach, charakteryzują się niewielkimi gabarytami. Każdy użytkownik chce maksymalnego komfortu i wygody, tymczasem brak miejsca wymusza kompromisy. Jednym z nich jest wybór kabiny prysznicowej zamiast wygodnej wanny. Wystarczy jednak trochę pomysłowości, żeby mała wanna zmieściła się do łazienki i poprawiła jej funkcjonalność.

 

Wymiary standardowych wanien rozpoczynają się od 140 cm i 70 cm szerokości. Takie wymiary wanny pozwalają już w miarę komfortowo położyć się, choć z pewnością wyższe osoby nie będą w stanie rozprostować nóg. Jednak nawet taka wanna okazuje się zbyt długa do wielu łazienek, a po wstawieniu jej zabraknie miejsca na inne akcesoria.

 

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów producenci rozszerzyli swoją ofertę o jeszcze mniejsze produkty. Wanny do małych łazienek mogą mieć długość zaledwie 120 cm, a na specjalne zamówienia przygotowywane są jeszcze krótsze. W ofertach od niektórych producentów znajdziesz także maleńkie wanny kształtem zbliżone do kwadratu, które najbardziej przypominają wysokie brodziki. Co prawda, nie uda Ci się w nich położyć i zażyć kąpieli, ale możesz zrobić szybkie pranie ręczne lub wymoczyć nogi.

 

Pamiętaj!
Jeśli zastanawiasz się, czy wymiary wanny będą wystarczające, zmierz szerokość w łazience pomiędzy ścianami. Jeśli robisz to w czasie remontu, nie zapomnij doliczyć kilku centymetrów na okładziny z płytek ceramicznych. Zmierz też dokładnie długość wanny w szczytowych miejscach.

 

Jaka wanna do małej łazienki?

Wybór produktów najmniejszych na rynku to tylko jeden ze sposobów wyjścia z trudnej sytuacji. Jeśli jednak cenisz komfort, tak mała wanna nie będzie wchodziła w grę. Dlatego będziesz musiał zastosować kilka sztuczek i prostych trików, aby wizualnie oszukać gabaryty pomieszczenia.

wymiary wanny do małej łazienki

Pierwszą z nich jest próba wybicia w ścianie otworu, który pozwoli na wkomponowanie w łazience małej wanny, jednak pochodzącej z nieco wyższej półki wymiarowej. Zbicie płytek ceramicznych i tynków z obu stron pozwoli na zyskanie kilku centymetrów. Dzięki takim zabiegom może się okazać, że będziesz mógł wybrać wannę z przedziału o 10 cm dłuższych. Wnęki powstałe po wstawieniu małej wanny do małej łazienki można podświetlić, a także dekorować w inny ciekawy sposób.

 

Nawet nieco większe wymiary wanny wstawionej do łazienki nie muszą oznaczać pogorszenia funkcjonalności pomieszczenia. Wybierz wannę wolnostojącą, którą ustawisz w jednym z narożników pomieszczenia. Wówczas pozostałą przestrzeń wokół niej można ciekawie zagospodarować. Miejsce, w którym mała wanna nie przylega do ściany, warto zabudować, tworząc tam półkę na kosmetyki. Do wykończenia możesz wykorzystać takie same płytki podłogowe i ścienne, którymi obłożona jest łazienka, co stworzy jednolitą aranżację.

 

Czy wiesz, że…?
Pierwszą bogato zdobioną wannę wybudowano około 1700 roku p.n.e. w pałacu w Knossos na wyspie Kreta. Tam stanowiła jeden z elementów wyposażenia łazienki z bieżącą wodą i kanalizacją, czyli zbliżonej funkcjonalnością do znanych współcześnie.

 

Mała wanna - prostokątna czy asymetryczna?

Dotychczas przyjmowaliśmy założenie, że wanna do małej łazienki będzie miała kształt prostokątny. Jednak obecnie producenci oferują także wanny w kształtach owalnych, a nawet konstrukcje asymetryczne. Jeśli szukasz małej wanny do małej łazienki, zwróć uwagę właśnie na te ostatnie. Ich kształty dają ogromne możliwości przy zagospodarowaniu przestrzeni całego pomieszczenia.

Jaka wanna do małej łazienki

Z reguły asymetryczna wanna do małej łazienki to konstrukcja narożna. Dwoma krawędziami przylega do ściany pomieszczenia, a jej szerokość może się równomiernie zwężać albo tworzyć owal. Oferowane są w wersji lewej i prawej, dlatego dostosowanie jej do warunków w łazience staje się łatwiejsze. Mała wanna narożna ułatwia wkomponowanie do pomieszczenia umywalki, misy WC i innych akcesoriów. Może być jedynym skutecznym rozwiązaniem, jeśli będziesz chciał wstawić do pomieszczenia pralkę lub suszarkę. Co ciekawe, konstrukcja asymetryczna może być bardziej pojemna i wygodniejsza dla użytkownika niż prostokątna mała wanna wolnostojąca.

 

Choć znalezienie odpowiedniej wanny do małych łazienek jest trudne, nie oznacza to wcale, że nie da się tego zrobić. Wymaga jedynie pewnych kompromisów i poszukiwania nietypowych rozwiązań. Jeśli nie wyobrażasz sobie wieczoru bez relaksującej kąpieli, z pewnością znajdziesz odpowiednie produkty i skuteczne rozwiązania techniczne.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też