Jajko wielkanocne na wiele sposobów

Drukuj

kolorowe pisanki wielkanocne

Zdobienie jajek to jedna z tych tradycji wielkanocnych, która cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Istnieje wiele różnych sposobów na sprawienie, aby Twoje pisanki zachwyciły wszystkich zaproszonych na uroczyste śniadanie gości. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych pomysłów!


Tradycja malowania pisanek - co o niej wiemy?

Zastanawiasz się, dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc? To bardzo ciekawa historia, którą warto znać! Tradycja związana z barwieniem jaj w związku ze Zmartwychwstaniem Chrystusa sięga X w. n.e, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy ludzie używali jaj w celach kultu. Początkowo, jeszcze przed chrystianizacją, jajka traktowano jak obiekt magiczny. Stawiane były przed domami, aby odstraszać złe duchy. Kiedy kościół chrześcijański zaczął prężnie działać, duchowni planowali pozbyć się tego obrzędu, jednak ludzie byli zbyt do niego przywiązani. W związku z tym po bardzo długim czasie ogłoszono, że poświęcone pisanki mogą być spożywane podczas Świąt Wielkanocnych i być uznawane z symbol Zmartwychwstania Jezusa.


Jak ozdobić jajka na Wielkanoc?

Skoro wiesz już, skąd wziął się ten ciekawy zwyczaj, przejdźmy do różnych technik, które pozwolą Ci stworzyć najpiękniejsze jajko na Wielkanoc. To, którą z opcji wybierzesz, powinno zależeć od tego, jakie masz umiejętności plastyczne, preferencje estetyczne i oczywiście możliwości czasowe. Jesteśmy jednak pewni, że w tym zestawieniu znajdziesz najwygodniejszą opcję dla siebie.


Jajka farbowane barwnikami

Klasycznym sposobem dekorowania pisanek jest kraszenie, czyli barwienie na jeden kolor. Uzyskasz go poprzez zanurzenie jajka w gotowym barwniku spożywczym do jaj lub w wywarze z roślin. Takie mikstury uznawane są bowiem za naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc. Barwniki dostępne w sklepach są oczywiście w pełni bezpieczne i nie ma obaw, jeśli chodzi o ich używanie. Dlatego wybierając między naturalnymi sposobami a tymi gotowymi przede wszystkim zastanów się, na jakich kolorach Ci zależy. Łupiny cebuli czy kora dębu dadzą Ci stonowane, bardzo naturalne barwy. Używając roślinnych sposobów barwienia, trudno jest uzyskać np. wściekle różowe czy niebieskie pisanki. Warto więc mieć to na uwadze.


Jak zrobić naturalne barwniki do jajek?

farbowanie jajek na Wielkanoc sokiem z buraka

Zastanawiasz się, czym farbować jajka na Wielkanoc, korzystając z naturalnych składników, aby kolory rzeczywiście były piękne i intensywne? Możesz skorzystać m.in. z:


  • łupin cebuli
  • kory dębu
  • kwiatów malwy
  • kurkumy
  • soku z buraków
  • liści kapusty
  • pędów młodego żyta
  • kory młodej jabłoni
  • herbaty


Jajka warto wkładać do czystego wywaru, bez pływających w środku elementów, z których zaczerpnięto kolor. W tym celu przyda się lejek lub durszlak, który pomoże w odcedzaniu.


Paski i wzorki na jajkach

Jeśli chcesz, by na jajku były widoczne wzory, możesz przed zanurzeniem w barwiącym roztworze nałożyć na nie, cienkim narzędziem kuchennym, np. nożem, roztopiony wosk. Wosk powinien rozpuścić się w wywarze, a na jajku zostaną jasne wzory. Takie jajka malowane woskiem spotkać można było już za czasów naszych dziadków i pradziadków. Zamiast wosku możesz zastosować też papier samoprzylepny. Wytnij z niego dowolne kształty, a następnie naklej na jajko i zanurz w barwniku. Po wyjęciu z barwnika usuń papier, a na jajku zostaną widoczne, jasne wzory. Możesz też wykorzystać liście o różnych kształtach lub kwiaty, które, przyłożone do jajka i umocowane za pomocą pończochy, zostawią pusty ślad po zanurzeniu w roztworze barwiącym. Jeśli marzą Ci się pisanki w paski, wystarczy, że skorzystasz z cienkiej taśmy klejącej, którą obkleisz jajo przed farbowaniem. Potem delikatnie ją zdejmij, a uzyskasz idealne zdobienie.


Pisanki w stylu eko

Przygotowujesz ekowielkanoc i zastanawiasz się, jak ozdobić pisanki? Chcesz wykorzystać sposoby, które nie tylko będą korzystne dla planety, ale też po prostu sprawią, że ozdobione jajka będą się pięknie prezentować? Mamy dla Ciebie kilka propozycji! Oczywiście możesz zafarbować jajko wielkanocne w naturalnym, roślinnym wywarze, co w pełni wpisuje się w ten trend, ale to niejedyna Twoja opcja. Dobrym pomysłem również ozdobienie pisanek za pomocą starych gazet, jutowego sznurka lub drewnianych koralików. Warto też rozejrzeć się po domu i zastanowić się, czy coś, co miało wylądować w śmietniku, nie przyda Ci się do udekorowania jaj. Mogą być to np. skrawki kolorowego papieru, w które owinięte były prezenty mikołajkowe.


Malowanie jaj farbami

matka z córką malująca wydmuszki wielkanocne farbami

Malowanie jajek na Wielkanoc farbami jest świetną opcją, szczególnie dla osób, które są uzdolnione plastycznie lub po prostu lubią tę formę zdobienia. Jest to też idealna opcja last minute, kiedy zapomnisz przygotować innych produktów, pomagających w ozdabianiu. Zastanawiasz się, jak pomalować jajka na Wielkanoc? Tak naprawdę ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia! Najlepiej sprawdzają się farby akrylowe, które pozwalają na uzyskanie precyzyjnych konturów i wyraźnych kształtów, nawet na tak małej powierzchni, jaką jest skorupka jajka. Możesz jednak użyć także akwareli, aby powstała pisanka wielkanocna w duchu abstrakcyjnym.


Kolorowe pisanki malowane flamastrami

Ozdabianie flamastrami to dobra opcja dla dzieci i dorosłych. Nawet maluchy poradzą sobie z taką formą dekorowania, więc warto ją wykorzystać, jeśli wspólne przygotowywanie jajek wielkanocnych jest Waszą rodzinną tradycją. Wybierz jednak flamastry wysokiej jakości, aby nie rozmazywały się i szybko wysychały na pomalowanej powierzchni. Dzięki temu Wasze dzieła będą utrzymywać się do czasu, aż je zjecie!


Wyklejane pisanki

Jajka możesz też udekorować, oklejając je bibułą, skrawkami papieru, czy kolorowymi wstążkami. Możesz też doklejać do nich koraliki, cekiny lub spryskać klejem w sprayu i posypać brokatem. Najważniejsze, żeby przygotowanie świątecznych pisanek sprawiało ci przyjemność, bo każdy z wymienionych sposobów bez wątpienia zapewni ciekawy efekt dekoracyjny.


Jak ozdobić jajka plastikowe?

Masz w domu małe dzieci i zdobienie tradycyjnych pisanek jest ryzykowne? A może Twój dom jest wegański i szukacie alternatyw? Plastikowe jajka dekoracyjne na Wielkanoc w białym lub beżowym kolorze to świetna propozycja! Możesz ozdobić je dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłych pisanek, a więc farbami, pisakami, wyklejankami, cyrkoniami i wszelkimi innymi elementami znalezionymi w domu.


Jak zrobić ozdoby z wydmuszek wielkanocnych?

Bardzo popularną opcją, jeśli chodzi o jajka ozdobne na Wielkanoc, jest wydmuszka z jajka. Jej przygotowanie wymaga czasu, cierpliwości i delikatności, ale efekt jest bardzo ciekawy. Jak zrobić wydmuszkę? Musisz delikatnie przedziurawić jajko z dwóch stron (u góry i na dole), a następnie wydmuchać z nich całą zawartość. Uzyskasz wtedy pustą skorupkę bez wnętrza. Z wydmuszek możesz wyczarować ciekawe ozdoby. Popularne jest użycie muliny. Wydmuszkę lub plastikowe jajko weź w dłoń, posmaruj jego czubek klejem, przyłóż końcówkę muliny i owiń nią spiralnie jajko. Pamiętaj, by nić idealnie do siebie przylegała i nie było odstępów między poszczególnymi pasami. W miarę obtaczania jajka muliną dodawaj klej, aby była ona dobrze przyklejona. Jajko możesz w ten sposób udekorować jednym kolorem, lub kilkoma. Wielobarwne pasy z pewnością dodadzą ozdobom uroku. Jeśli nie masz muliny, możesz wykorzystać sznurki jutowe pomalowane flamastrami lub po prostu grubsze nici. Inną opcją jest przygotowanie stroika wielkanocnego właśnie z wydmuszek, który udekoruje stół lub drzwi wejściowe.

jajka ozdobione sznurkiem jutowym w drewnianym pudełku

Teraz z pewnością przygotujesz wyjątkowe pisanki, które jeszcze bardziej umilą wielkanocny czas. Życzymy wspaniałej zabawy!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też