
Grzejniki do pompy ciepła – jak działają?
Coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł ciepła, które stanowią idealną przeciwwagę dla drogich, nieekologicznych i mało wydajnych pieców zasilanych węglem albo ekogroszkiem. Najczęściej poszukiwane są wydajne i bardzo tanie w eksploatacji pompy ciepła. W tekście wyjaśnimy, jaka pompa ciepła do grzejników już zamontowanych będzie najlepszym rozwiązaniem, jaki grzejnik do pompy ciepła zainstalować w nowym budynku oraz w jaki sposób funkcjonuje system grzewczy oparty o nowoczesne maszyny wymuszające przepływ ciepła.
Nowoczesne ogrzewanie domu to wymierne oszczędności, wydajność, więcej czasu dla siebie i ogromny, pozytywny wpływ na atmosferę. Biorąc pod uwagę te zalety, nie można dziwić się popularności pomp ciepła.
Czym jest pompa ciepła i jak działa w domu?
Pompa ciepła to niezwykle wydajny system grzewczy, umożliwiający efektywne, oszczędne i ekologiczne ogrzanie domu o nawet bardzo dużej powierzchni (w zależności oczywiście od jej mocy). Bardzo różni się od innych systemów grzewczych. Pompa ciepła do grzejników nie generuje bowiem energii cieplnej, a wyłapuje jej nadmiar z powietrza lub z gleby.
Przykładowo pompa zaczyna wychwytywać nadmiar ciepłego powietrza z pokoju gościnnego (gdzie bezcenne ciepło ucieka przez okna czy dach) i przekazuje je na łazienkę, nagrzewając grzejniki łazienkowe do określonej temperatury. Biorąc pod uwagę, że nie jesteśmy nigdy w stanie wykorzystać pełni wygenerowanego ciepła, pompa zawsze ma materiał do wyprodukowania odpowiedniej energii.
Dlaczego warto zamienić dotychczasowe ogrzewanie na pompę ciepła?
Pompa ciepła do grzejników lub innych elementów grzewczych ma wiele wymiernych zalet. Przede wszystkim jest to sprzęt bezobsługowy. Nie wymaga zasilania paliwem (niezależnie czy jest to gaz, węgiel czy inny surowiec). Jest bardzo oszczędna i niezwykle wydajna - w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną praktycznie nie generuje kosztów. Co więcej, jako że nie emituje szkodliwych substancji i nie wymaga procesu spalania - jest ekologiczna i bezpieczna w działaniu.
Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym
Zanim wskażemy jakie grzejniki do pompy ciepła będą najlepsze, wspomnijmy o ogrzewaniu płaszczyznowym. To system grzewczy niewymagający grzejników. Dzieli się na typ sufitowy oraz podłogowy.
Pompy ciepła współpracują z orurowaniem przewodzącym gorące powietrze. System działa jak nagrzewnica. Najpierw urządzenie wyłapuje nadmiar ciepła, a następnie pcha je w orurowanie ułożone na suficie lub na podłodze. To z kolei później emitowane jest na ogrzewane pomieszczenie. Niewykorzystywane ciepło znów jest przetwarzane przez pompę i tak funkcjonuje cały system.
Czym różnią się nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe od zwykłych grzejników?
Jednak nie każdy chce instalować ogrzewanie płaszczyznowe, które najczęściej jest droższe niż standardowe grzejniki do pompy ciepła. Na rynku dostępne są standardowe kaloryfery oraz nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła.
Czym charakteryzują się takie grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła? To elementy, które nie wymagają bardzo dużej temperatury wtłaczanego powietrza lub wody. Mają wysoką wydajność grzewczą i świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach nawet o dużej powierzchni. Standardowe grzejniki natomiast wymagają większej temperatury i przez to nie są tak wydajne i oszczędne.
Z pewnością więc nowoczesne płaszczyznowe grzejniki do pompy ciepła będą lepszym rozwiązaniem, natomiast ich zakup wiąże się z większym wydatkiem.
Pompa ciepła a grzejniki klasyczne
Tradycyjne grzejniki we współpracy z pompą ciepła również mogą współpracować wydajnie. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest ich prawidłowe wyregulowanie. Temperatura zasilania generowana przez pompę powinna oscylować w granicy 55 do 58 stopni Celsjusza, na niskim biegu pracy. W ten sposób urządzenie zapewni odpowiednią wydajność, będzie pobierać tyle ciepła ile to konieczne, a grzejniki będą w stanie generować odpowiednią ilość energii.
Czy wiesz, że…?
W niektórych domach stosowane są tzw. hybrydowe systemy grzewcze. To rozwiązanie oparte na pompie ciepła o słabszej mocy, wykorzystujące przy okazji grzejniki olejowe. System ten jest tańszy od instalacji pompy obsługującej cały dom i bardziej ekologiczny od pieców na węgiel czy ekogroszek.
Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?
W takim razie, jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła będą najlepszym rozwiązaniem? Świetnie sprawdzą się grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, które mają niską masę i zabezpieczają obieg m.in. przed kurzem czy alergenami (to rozwiązanie dla osób chorych na różnego rodzaju alergie czy astmę). Podobnie efektywnie będą pracować grzejniki niskotemperaturowe.
W przypadku ograniczonego budżetu możemy podłączyć instalację do kaloryferów klasycznych. Jaki grzejnik do pompy ciepła wybrać, jeżeli natomiast zależy nam na podłączeniu jej do standardowego rodzaju?
Najlepsze w tym przypadku będą grzejniki aluminiowe do pompy ciepła. Bardzo skutecznie przewodzą ciepło i są lżejsze np. od żeliwnych grzejników. Problemem może być montaż pompy do kaloryferów starego typu, które mają niską wydajność. Te najlepiej wymienić. Do klasycznego rodzaju grzejników najlepiej nadaje się pompa ciepła wysokotemperaturowa. To jej praca gwarantuje efektywne ogrzanie pomieszczenia.
Do utrzymania wygenerowania ciepła warto jeszcze zainstalować klimakonwektory, które pozwalają utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniu bez załączania ogrzewania. Swoją pracą przypominają one trochę klimatyzatory, z tą różnicą, że komfort termiczny w przypadku tych sprzętów generuje ciecz (najczęściej specjalny glikol). W łazience z kolei dobrze jest posiadać wentylator łazienkowy, który pozwoli nie tylko na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu, ale też wtłoczy świeże powietrze do pomieszczenia.
Może zainteresuje Cię też







