dominik_gliniasta_gleba2.jpg

Gliniasta gleba – jakie rośliny warto posadzić?

Drukuj
Gliniasta gleba – jakie rośliny warto posadzić

Ogrodnictwo to Twoja największa pasja? Uwielbiasz spędzać długie godziny w ogrodzie, pielęgnując rośliny i obserwując, jak rosną? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że rodzaj gleby ma ogromne znaczenie. Sprawdź, jak rozpoznać gliniastą glebę i jakie rośliny warto w niej posadzić.

Gleba gliniasta jest zazwyczaj dość wilgotna, raczej żyzna, niekwaśna. Nie jest więc ziemią łatwą do uprawy i ogólnie lubianą przez popularne rośliny. Są jednak takie, które świetnie się w niej rozwijają, pięknie kwitną i obficie owocują. Dobrze dobrane krzewy czy kwiaty pozwolą stworzyć atrakcyjny ogród i cieszyć się nim bez strachu o podmakanie czy gnicie korzeni.


Charakterystyka gleby gliniastej


Aby móc dobrze dobrać rośliny do gliniastej gleby, scharakteryzujmy ją sobie krótko. Jest to ziemia ścisła, nieprzepuszczalna, ale dobrze chłonąca wodę. Przez to, że jest zbita, niektóre rośliny będą mieć problem z prowadzeniem korzeni. Z kolei większość drzew i krzewów lubi ziemię średnio wilgotną, a nie taką, która ją nadmiernie magazynuje i naraża na gnicie. Gdy przychodzą okresy suszy, glina wysycha i pęka, co może powodować uszkodzenia bardzo wrażliwych korzonków, dlatego rośliny do posadzenia w niej powinny być wybrane mądrze, by cechy tego rodzaju podłoża nie wpływały negatywnie. Warto jednak mieć na uwadze, że w dość łatwy sposób można taką glebę rozluźnić, mieszając z luźnym i przepuszczalnym podłożem, i użyźnić, stosując nawozy.


Rośliny do gleby gliniastej


Krzewy do gliniastej gleby


Leszczyna

Przede wszystkim warto wspomnieć leszczynę. Orzechy laskowe cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów – można je spożywać na surowo, przetwarzać, przechowywać. Jest to bardzo dobry wybór, kiedy mamy spory teren gliniasty i chcemy zagospodarować go na sad przemysłowy. Rynek zbytu na orzechy laskowe jest duży i nie zapowiada się, by popyt miał maleć. Oczywiście taki krzew jest dobrym wyborem także do zasadzenia przy domu.

Dereń biały

Kolejnym krzewem jest dereń biały. Warto go wybrać, jeżeli szukasz krzewu dekoracyjnego do ogrodu lub chcesz wykonać żywopłot. Co prawda owoce nie są jadalne, ale za to przez cały rok dereń wygląda bardzo ładnie. Walorami są nie tylko kolorowe liście (w zależności od odmiany), ale też czerwone gałązki. Dereń lubi gleby wilgotne, a ponadto ma dość płytki system korzeniowy, który bardziej rozrasta się na bok, niż w głąb. Glina jak najbardziej będzie dla niego odpowiednia, gdyż górne jej warstwy na bieżąco są nawadniane (deszcze) i lekko przesychają, stąd płytkie korzenie nie będą gnić.

Złotokap

Złotokap jest krzewem dekoracyjnym, który dobrze radzi sobie w gliniastym podłożu. Rodzi piękne żółte kwiaty, zebrane w długie zwisające kwiatostany. Można go posadzić zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w nieurodzajnej przestrzeni publicznej, do której zresztą jest chętnie wybierany. Często możemy spotkać go w niżej położonych parkach, gdzie ziemia jest dość wilgotna, a czasem nawet zalewowa.

Kalina koralowa

Kolejnym krzewem ozdobnym, odpowiednim do gleby gliniastej, jest kalina koralowa. Walory dekoracyjne to przede wszystkim ładne kwiaty, czerwone owoce zebrane w kiście oraz zmieniające się liście w zależności od pory roku. Choć ludzie nie pożywią się owocami kaliny, to ptaki już tak, zwłaszcza rudziki i drodzy. Krzew ten warto wybrać, kiedy chcemy w przydomowym ogródku ze zbitą ziemią posadzić coś ładnego, ozdobnego, by cieszyło oczy.Iglaki do gliniastej gleby


Cis pospolity

Cis pospolity jest świetnym wyborem do obsadzenia dużych ogrodów i sadów, w których ziemia gliniasta była użyźniania, by zasadzić w niej krzewy lub drzewa owocowe. Wiadome jest, że najbardziej zależy nam zawsze na poprawie struktury i właściwości ziemi tam, gdzie będą rosły najistotniejsze rośliny. Obrzeża działki traktujemy często po macoszemu, więc gleba pozostaje zbita. Jednocześnie chcemy osłonić krzewy i drzewa od wiatru, obsadzając ogród żywopłotem. I tu pojawia się przydatność cisów – są idealne, by stworzyć blokadę dla silnych podmuchów i dobrze rosną w gliniastej ziemi.

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy jest świetnym iglakiem do przydomowego ogrodu. Bardzo ładnie wygląda posadzony np. wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. Dobrze radzi sobie w wilgotnej glinie i nie wymaga zbytniego nawożenia. Jednocześnie lubi stanowiska słoneczne, ciepłe, więc może rosnąć dekoracyjnie w każdej części podwórka. Mimo że jest to iglak, to jego igły są miękkie, przyjemne w dotyku. Jest to bardzo ładna i wdzięczna roślina.

Gleba gliniasta - odpowiednie rośliny


Kwiaty do gliniastej gleby


Co zrobić, jeżeli gliniasta gleba jest w ogródku, a marzy nam się przyozdobienie go kolorową roślinnością? Przede wszystkim warto takie podłoże użyźnić w miejscach, w których chcemy sadzić kwiaty. Ziemię należy skopać i wymieszać z piaskiem lub kompostem, by ją rozluźnić. Warto też zastosować nawozy naturalne, by umożliwić kwiatom łatwiejszy start.

Natomiast jeżeli chcemy koniecznie poradzić rośliny w zbitej glinie, to mamy kilka opcji. Kaczeńce błotne nie bez powodu nazywają się „błotne”. One lubią mokre podłoże, czasem nawet bagienne. Wysoką wilgotność preferuje też złocień wielki, który uraczy nas pięknymi białymi kwiatkami. Jest idealny dla tych, którzy chcą, by ich ogród wyglądał jak łąka. Dalej uwagę zwraca oryginalny pełnik chiński, uwielbiający gliniaste, mokre podłoże. Ma bardzo charakterystyczne pomarańczowe kwiaty, których nie da się nie zauważyć. Z kolei na różowo zakwitnie bergenia sercolistna, będąca wybitnie dekoracyjną. Co więcej, można ją sadzić także na skarpach i w skalniakach.

 Na koniec dodamy, że gdyby komuś zamarzyło się sadzenie warzyw w gliniastej glebie, to najlepiej postawić na buraki ćwikłowe, boćwinkę, a nawet marchew. Ciężka gleba sprzyja uzyskaniu intensywnego wybarwienia.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też