porady_z_pasja

Farba akrylowa czy lateksowa? Jaką wybrać?

Drukuj
farba akrylowa czy lateksowa? Jaką wybrać?


Podczas remontu mieszkania czeka Cię wiele ważnych decyzji, które wpłyną na jakość wykończenia powierzchni, ale także koszty całego przedsięwzięcia. Jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych ścian są farby lateksowe i akrylowe. Czym właściwie różnią się oba produkty? W jakich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się farba lateksowa, a w jakich akrylowa?


Farba akrylowa i lateksowa – podobieństwa


Na rynku znajdziesz wiele rodzajów farb przeznaczonych do zabezpieczania różnego rodzaju powierzchni. Zapoznaj się z naszym artykułem: Rodzaje farb – krótki przewodnik, aby mieć podstawowe rozeznanie w dostępnych produktach. Dziś zajmiemy się głównie dwoma rodzajami farb, a mianowicie lateksową i akrylową.

Wcześniej główną różnicą pomiędzy obiema farbami był skład. Farba lateksowa była wytwarzana z lateksu – czyli naturalnego mleczka pozyskiwanego z drzew kauczukowych. Dziś obie farby w składzie mają te same syntetyczne żywice termoplastyczne.

Farba akrylowa i lateksowa doskonale nadają się do zabezpieczania powierzchni ścian wewnątrz domu. W ofercie sklepu Bricomarché znajdziesz farby wewnętrzne w najróżniejszych kolorach. Oba rodzaje farb cechują się szeroką i bogatą ofertą kolorystyczną.

Warto również zaznaczyć, że farba lateksowa i akrylowa są rozpuszczalne w wodzie, łatwo się nakładają na ściany i sufity. Są także odporne na ścieranie i wilgoć. Zatem co jest lepsze farba lateksowa czy akrylowa?


Różnice pomiędzy farbą lateksową i akrylową

malowanie farbą akrylową

Oba rodzaje farb mają wiele podobieństw, jednak jak szybko zauważysz, farba lateksowa jest droższa od akrylowej. Dlaczego? Powodem jest ilość zastosowanych żywic. W farbie lateksowej jest ich znacznie więcej niż w akrylowej. To właśnie jest powodem różnic we właściwościach i zastosowaniu obu produktów.


Farba akrylowa pozostawia na powierzchni delikatny połysk. Jest odporna na szorowanie i wilgoć, ale nie w takim stopniu jak lateksowa. Dzięki większej ilości syntetycznych żywic farba lateksowa jest gęstsza i tworzy trwalszą powłokę na ścianie. Ponadto jest odporna na promienie UV. Właściwości te jednak wpływają na wyższą cenę produktu. Nie w każdym pomieszczeniu musisz mieć tak trwałą powłokę, dlatego farba akrylowa do ścian jest równie często wybierana co lateksowa.


Farba lateksowa czy akrylowa – którą wybrać?


jaką farbę do ścian wybrać?


Na wybór odpowiedniej farby wpływa głównie miejsce jej zastosowania. Niektóre pomieszczenia w domu wymagają lepszego zabezpieczenia a inne nie i nie warto przez to przepłacać. Obie farby doskonale kryją powierzchnię i dostępne są w wielu kolorach.

W łazience panuje większa wilgotność, z kolei ściany w kuchni czy przedpokoju narażone są na częste zabrudzenia. W tych miejscach na pewno lepiej sprawdzi się farba lateksowa. Dzięki temu łatwiej utrzymasz ściany w czystości, a sama powłoka nie uszkodzi się pod wpływem wody i ostrej ściereczki. Sypialnia czy salon już nie wymaga tak trwałej powłoki. Pomieszczenia te są także zazwyczaj większe, dlatego farba akrylowa do ścian w zupełności w nich wystarczy. Pozwoli Ci to także obniżyć koszty remontu. Wyjątkiem są pomieszczenia mocno nasłonecznione. W nich lepiej zastosować farby wewnętrzne kolorowe z większą ilością żywic, szczególnie jeśli wybrałeś ciemniejsze i intensywniejsze kolory. Dzięki temu nie wyblakną pod wpływem słońca.

A jakimi farbami malować sufit? W naszym sklepie dostępne są także farby wewnętrzne białe zarówno akrylowe, jak i lateksowe. Obie doskonale sprawdzą się do zabezpieczania sufitów. Farby lateksowe są gęstsze, dlatego lepiej trzymają się wałka i nie kapią z niego, co może być argumentem przeważającym na ich stronę szczególnie podczas malowania sufitu.

 Odpowiedź na pytanie, która farba jest lepsza farba lateksowa czy akrylowa, jest niejednoznaczna. Oba produkty doskonale sprawdzają się do zabezpieczania ścian. Farba akrylowa sprawdzi się w pomieszczeniach mniej wymagających, z kolei do kuchni czy łazienki lepiej zainwestować w farbę lateksową.

.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też