
Czy fotowoltaika może współpracować z agregatem prądotwórczym?
Generatory prądu czy fotowoltaika to nowoczesne i alternatywne źródła pozyskania energii elektrycznej, niezależne od publicznego zasilania z sieci. Są coraz popularniejsze ze względy na narzucone ceny prądu, ale też groźbę tzw. blackoutu, czyli czasowego wyłączenia prądu na danym terenie z powodu jego braków. W tekście sprawdzimy jak wykorzystać energię ze słońca w efektywny sposób oraz czy fotowoltaika może pracować z agregatem? Zapraszamy do lektury.
Agregat prądotwórczy to urządzenie niezwykle popularne i wszechstronne. Mogą zasilać narzędzia budowlane, przemysłowe, budynki mieszkalne czy firmowe. Produkują energię na bazie różnego rodzaju paliw. Panele fotowoltaiczne z kolei przetwarzają promienie słoneczne i produkują z nich prąd. Wiele osób zastanawia się, czy temat “Agregat prądotwórczy a instalacja fotowoltaiczna” można ze sobą powiązać, korzystając jednocześnie z dwóch tych źródeł. Sprawdźmy to.
Nowoczesne sposoby na zabezpieczenie energetyczne w domu
Coraz częściej szukamy alternatywnych źródeł energii elektrycznej, które ochronią nas przed potencjalnym wyłączeniem energii czy jej wysokimi cenami. Najpopularniejsze aktualnie są cztery systemy generowania prądu. Jakie?
- Instalacja fotowoltaiczna - dzięki niej można uzyskać energię ze słońca. Bazą jej pracy są panele fotowoltaiczne.
- Agregat prądotwórczy - agregaty to sprzęty bazujące na prądnicy (silniku), który generuje energię przy pomocy paliw takich jak benzyna, olej napędowy oraz gaz.
- Przydomowa elektrownia wiatrowa - rzadziej spotykane rozwiązanie zapewniające energię elektryczną z wiatru. W przypadku zastosowania przydomowego najczęściej stawia się wiatraki do 3 metrów - nie wymagają one pozwolenia na budowę.
- Przydomowa elektrownia wodna - instalowana niekiedy w domach w pobliżu dużych zbiorników wodnych czy rzek.
Jak wspominaliśmy wyżej, najczęściej spotykane instalacje elektryczne pozyskują energię elektryczną z alternatywnych źródeł to agregaty prądotwórcze oraz instalacja fotowoltaiczna.
Co to jest agregat prądotwórczy i czym różni się od magazynu energii?
Funkcją agregatu prądotwórczego jest wytworzenie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach. Do użytku domowego lub przemysłowego dostępne są między innymi agregaty jednofazowe, które wytwarzają prąd o napięciu 230V (z pojedynczym uzwojeniem). Do bardziej zaawansowanych prac np. budowlanych świetnie sprawdza się agregat prądotwórczy 3 fazowy o napięciu 400V (z potrójnym uzwojeniem). Do wykorzystania w motoryzacji znajdziemy też generator prądu stałego.
Można podzielić je również pod względem użytkowym (generator prądu do domu lub do firmy może mieć formę stacjonarną albo posiadać zestaw przystosowany do transportu urządzenia) i paliwa, jakie jest niezbędne do generowania energii. Stąd na rynku są generatory prądu benzynowe, na butle z gazem, albo oszczędny agregat prądotwórczy diesel. Osoby, które wymagają mniejszej mocy mogą wybrać z kolei ręczny generator prądu, który pozwala np. szybko naładować telefon.
Czym agregat prądotwórczy Honda lub innej popularnej firmy różni się od magazynu energii? Magazyn energii tylko ją kumuluje i oddaje w razie potrzeby. Może on zasilać w ten sposób np. niewielkie oświetlenie, naładować baterię w telefonie itd. Wymaga jednak zewnętrznego elementu, który uzupełni utratę energii elektrycznej - np. dedykowanych paneli fotowoltaicznych. Generatory prądu z kolei same produkują energię i mogą oddawać ją na rzecz różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wystarczy, że posiadają odpowiednią ilość paliwa.
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
Istnieje kilka różnych rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Jakie są te najpopularniejsze? To przede wszystkim systemy zamontowane na dachu lub na gruncie. Wyróżnimy też dwa rodzaje fotowoltaiki ze względu na wysyłanie energii do sieci lub przyłączonych baterii. Jakie?
- Fotowoltaika on-grid - instalacja podłączona do sieci publicznej, nie ma akumulatorów magazynujących energię.
- Fotowoltaika off-grid - instalacja posiadająca akumulatory magazynujące energię. Nie jest podłączona do publicznej sieci.
Czy wiesz, że…?
Systemy on-grid są zależne od pracy sieci publicznej i należy je zgłaszać przy instalacji, a także podpisać umowę z publicznym dostawcą. Z kolei systemy off-grid są w pełni niezależne i nie wymagają zgłoszenia.
Współpraca fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym - czy jest możliwa?
Zacznijmy od tego, że agregaty prądotwórcze oraz instalacja fotowoltaiczna odpowiada za generowanie energii elektrycznej. Obydwa systemy nie mogą więc pracować jednocześnie, bo groziłoby to awarią, a nawet pożarem budynku. Jednak warto pamiętać, że obydwa systemy mogą się uzupełniać. Po pierwsze - zasilanie rezerwowe z agregatem alternatywą dla fotowoltaiki będzie perfekcyjnym. Po drugie - podłączenie agregatu do fotowoltaiki z dodatkowymi bateriami akumulującymi energię oznacza całkowite uniezależnienie się od prądu pochodzącego z sieci publicznej.
Jak więc agregat prądotwórczy do domu może współpracować z fotowoltaiką? Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie produkować energię wyłącznie w słoneczne i bezchmurne dni. To - szczególnie jesienią i zimą - może nie wystarczyć na pełne zastosowanie. W takim przypadku najlepiej zamontować agregaty z silnikiem Diesla. Zamontowany tam falownik na bieżąco kontroluje przepływ energii i w zależności od zużycia czy wspomnianych gorszych, czy lepszych warunków atmosferycznych, potrzebna ilość energii zużywana jest na bieżąco, a reszta jest odesłana od sieci.
Jaki agregat do fotowoltaiki wybrać?
Kupując agregat do fotowoltaiki należy przede wszystkim dobrać urządzenie pod względem mocy. Warto przeliczyć jak wiele prądu zużywają nasze urządzenia i ile W będzie potrzebne, aby kompleksowa instalacja domowa funkcjonowała prawidłowo. Najczęściej wystarczy agregat o mocy około 6,5kW, który będzie w stanie zasilić wszystkie domowe sprzęty w podstawowym zakresie. Poza tym urządzenie powinno mieć funkcję automatycznej regulacji napięcia (AVR) oraz funkcję przełączania między zasilaniem zewnętrznym i agregatem. Jak to działa?
Jeżeli agregat wykryje spadek napięcia, automatycznie się włączy. Gdy fotowoltaika znów zacznie produkować energię, generator prądu po prostu się wyłączy.
Jak podłączyć agregat przy fotowoltaice? Pamiętajmy, że współpraca falownika z agregatem powinna być wykonana w taki sposób, aby systemy te nie załączały się jednocześnie. Specjalne sterowniki powinny zadbać o kontrolę automatycznego podłączania i rozłączania sprzętu. Pamiętajmy, że kompleksową instalację powinien wykonać wyspecjalizowany elektryk z uprawnieniami, który najpierw odłączy fotowoltaikę od domu, a następnie podłączy agregat zgodnie z najbezpieczniejszym schematem.
Dla kogo rozwiązanie agregatu prądotwórczego off-grid jest najlepsze?
Agregat prądotwórczy pracujący w systemie off-grid (wraz z dodatkowymi akumulatorami) daje pełną niezależność pod względem energii elektrycznej, bez względu na warunki pogodowe. To najlepsza opcja dla osób, które nie chcą uzależniać się od publicznego dostawcy i mają środki na konserwację oraz zakup akumulatorów. Nie oznacza to jednak, że generatory nie sprawdzą się w systemach on-grid. To również świetny sposób na zminimalizowanie ryzyka utraty prądu w domu w najmniej odpowiednim momencie.
Może zainteresuje Cię też







