porady_z_pasja

Co to jest maść ogrodnicza i kiedy ją stosować?

Drukuj
Co to jest maść ogrodnicza i kiedy ją stosować?

Maść ogrodnicza jest preparatem, który powinien się znaleźć w składziku każdego ogrodnika. Przydaje się podczas przeprowadzania szczepień, sezonowego przycinania drzew i krzewów, a także w sezonie zimowym. Sprawdź, czym jest maść ogrodnicza i jak zabezpieczyć rany drzew za jej pomocą.


Po co stosować maść ogrodniczą?


Podczas przycinania gałęzi drzew owocowych czy krzewów tworzysz otwarte rany na roślinie. Rany te podobnie jak u ludzi są miejscem, przez które mogą przenikać różnego rodzaju patogeny. W przypadku drzew i krzewów najczęściej są to zarodniki grzybów, które mogą doprowadzić do chorób grzybowych, a te w konsekwencji do całkowitego obumarcia rośliny.

Aby zapobiec tak przykrym konsekwencjom, warto stosować maść do drzew i krzewów, która zabezpiecza miejsce cięcia. Nie tylko sezonowe przycinania roślin powodują na nich rany. Przyczyną mogą być także uszkodzenia mechaniczne w wyniku np. silnego wiatru lub uszkodzenia mrozowe. Te można rozpoznać po zniszczonej korze i podłużnych pęknięciach na gałęziach. Są one wynikiem działania mrozu. Wszelkiego tego typu uszkodzenia warto zabezpieczyć maścią.


Maść ogrodnicza dostępna jest w wiaderkach lub specjalnych opakowaniach z aplikatorem. Ma ona postać gęstej masy, w skład której wchodzą kalafonie, woski i rozpuszczalniki organiczne. Wszystkie składniki są bogate w substancje odżywiające roślinę i przyspieszające gojenie się ran.

Maść po wyschnięciu tworzy szczelną i elastyczną powłokę odporną na warunki atmosferyczne. Nie spłynie wraz z deszczem i nie zaszkodzi jej niska temperatura. Należy ją stosować do całkowitego zabliźnienia się rany.


Jak zabezpieczyć rany drzew?

jak zabezpieczyć rany drzew?


Środki ochronne i pielęgnacyjne należy stosować ściśle ze wskazówkami producenta, które znajdziesz na opakowaniu preparatów. W ofercie Bricomarché znajdziesz maści w różnych opakowaniach z wygodnym aplikatorem i bez niego. Niezależnie od wybranego produktu, maść możesz nakładać za pomocą pędzla, który ułatwia rozprowadzenie pasty.

Jak zabezpieczyć rany drzew? Przede wszystkim należy zrobić to jak najszybciej po dokonaniu cięcia. Przed nałożeniem pasty należy dobrze oczyścić ranę. Warto również pamiętać, aby maści nie nakładać w czasie dużego mrozu czy deszczu. Warunki te mogłyby skutecznie uniemożliwić wysychanie maści.


Maść ogrodnicza – jaką wybrać?

maść ogrodnicza na rany drzew


Ochrona roślin jest ważnym etapem ich uprawy. O wiele łatwiej jest zapobiegać chorobom grzybowym i szkodnikom niż później leczyć rośliny lub walczyć ze szkodnikami. W przypadku chorób grzybowych jest to o tyle trudne, że zarodniki mogą zalegać na roślinie lub w ziemi przez wiele sezonów. Bez regularnych oprysków nie będziesz w stanie uniknąć chorób grzybowych.

Maść ogrodnicza tworzy szczelną barierę dla patogenów, które mogłyby szybko zaatakować roślinę przez otwartą ranę. W ofercie sklepu Bricomarché znajdziesz wiele różnych preparatów. Jednym z najczęściej wybieranych jest maść ogrodnicza Agrecol. Polecana jest zarówno do przydomowych ogródków, jak i wielkopowierzchniowych sadów. Do opakowania dołączony jest pędzelek, za pomocą którego można rozprowadzać maść na ranach. Przed użyciem pamiętaj, aby wstrząsnąć opakowaniem.

Innym polecanym produktem jest maść ogrodnicza Koro-Derma firmy Bros. Preparat ten można stosować cały rok, z wyjątkiem okresów mrozu. Należy nim pokryć miejsce cięcia i 2 cm wokół jej brzegów.


Maść do drzew chroni rośliny przed patogenami i zarodnikami grzybów w miejscu ran wywołanych cięciem, uszkodzeniami mechanicznymi czy mrozem. Preparat ten chroni i przyspiesza gojenie. To sprawia, że jest obowiązkowym wyposażeniem każdego ogrodnika.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też