sasiedzkie_porady

Urządź domowe biuro z kącikiem szkolnym dla dziecka

Drukuj
Praca rodzica i nauka dziecka w jednym czasie

Praca rodzica i nauka dziecka w jednym pomieszczeniu mogą być efektywne. Podstawą jest urządzenie przestrzeni w taki sposób, by każdy miał swoje miejsce. Porady, które przedstawiamy poniżej można zastosować zarówno w osobnym pokoju przeznaczonym na biuro, jak i w salonie, który do popołudnia odgrywa jego rolę.


Wydzielona przestrzeń do pracy i nauki


Jeżeli masz taką możliwość, domowe biuro urządź w osobnym pomieszczeniu. Bardzo dobrze, gdy jest w nim okno, a drzwi można zamknąć. Pozwala to wyraźnie odgrodzić przestrzeń nauki i pracy od strefy codziennej. Gdy domowe biuro urządzasz w salonie, zapewnij wszystkie meble i akcesoria, ułatwiające wykonywanie obowiązków w skupieniu.

Meble do biura


Biurko czy stół?


Jeżeli przestrzeń ma służyć więcej niż jednej osobie, dobrym wyborem jest stół, przy którym można usiąść z każdej strony. Wtedy zarówno rodzic, jak i dzieci będą mieć swoją przestrzeń, by rozłożyć w niej książki, dokumenty i komputer. Biurko zazwyczaj ma szafkę lub szuflady, gdzie można przechowywać potrzebne rzeczy. Wybierając stół, można dokupić kontenerki, które zostaną ustawione pod nim.


Krzesła do pracy i nauki


Najlepsze są ergonomiczne krzesła, specjalnie zaprojektowane do długiego siedzenia, czyli pracy i nauki. Podstawowe wymagania to: regulacja wysokości, stabilne podparcie pleców, wygoda. Dobrze, jeżeli krzesło rodzica jest obracane, wtedy mimo pracy może w każdej chwili szybko zareagować na potrzebę uczącego się dziecka, bez wstawania i odrywania się od zajęć.


Oświetlenie dla wszystkich


Każda osoba powinna mieć swoją lampkę, usytuowaną z prawej strony i kierującą strugę światła na przestrzeń przed nią. Naturalne światło jest dobre, kiedy jest pełnia dnia, ale wczesnym rankiem lub późnym popołudniem może ono być niewystarczające. Lampy biurowe można dobrać dla każdego wedle jego preferencji, czy to kolorystycznych, czy designerskich. O wiele bardziej istotne jest światło i jego barwa – najlepiej, gdy jest neutralne lub gdy możemy regulować jego intensywność.


Regał, czyli miejsce na książki i dokumenty


W pobliżu stołu lub biurka powinien stanąć regał, na którym każdy będzie miał wyznaczone swoje półki. Uporządkowana przestrzeń do przechowywania jest ważna. Dzięki niej zarówno rodzic szybko odnajdzie potrzebne w pracy dokumenty czy faktury, jak i dziecko sięgnie po książkę czy zeszyt. Porządek we wspólnej przestrzeni to podstawa. Jeżeli biuro urządzone jest w salonie, tym bardziej regał okazuje się przydatny, gdyż po południu pomieszczenie może wrócić do roli dziennego pokoju i jadalni.

Jak urządzić biuro w domu?


Neutralna kolorystyka


Aby każdy mógł spędzić kilka godzin w skupieniu, warto ograniczyć wszelkie rozpraszacze - czasem są nimi intensywne kolory mebli czy ścian. W domowym biurze najlepiej postawić na neutralne barwy, które nie męczą oczu i nie pochłaniają uwagi. Jeżeli nie chcesz malować – połóż tapetę. Dla tych, którzy lubią chwycić za pędzel, dobrej jakości farby wewnętrzne będą ułatwieniem całej metamorfozy, gdyż często wystarczą tylko 2 warstwy. Do wyboru białe lub kolorowe, ale w stonowanych odcieniach – tu polecamy uniwersalne beże, szarości i pastele.


Dodatki do domowego biura


Podczas pracy i nauki warto monitorować jej czas. Duży, wyraźny zegar z pewnością będzie ułatwieniem dla podziału czasu na ten na naukę i ten wolny. Przyda się także kalendarz do planowania najbliższych dni. Każdy może zawiesić swoją tablicę korkową lub magnetyczną, na której pojawią się najważniejsze zadania do wykonania i rzeczy warte zapamiętania. Dobrze jest wprowadzić także element natury, czyli rośliny – mogą być to kwiaty doniczkowe lub miniaturowe drzewko.


Przestrzeń do pracy i nauki da się sprytnie zorganizować, nawet jeżeli służy kilku osobom jednocześnie. Warto też po prostu pytać o potrzeby i na bieżąco dostosowywać biuro do nich. Pracując w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu, kluczowy jest też porządek i odkładanie rzeczy na swoje miejsca. Zapewnij odpowiednią organizację przestrzeni, a każdy będzie usatysfakcjonowany.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też