Zabawy z kotem

Drukuj
Kot jest drapieżnikiem i wszelka aktywność jest jego naturalną formą spędzania czasu, dlatego zabawa służy ćwiczeniu jego umiejętności. Sprawność i skuteczność są ważnym elementem samooceny kota i mają duży wpływ na jego samopoczucie. Pamiętaj, że niewybawiony kot bywa agresywny albo przygnębiony, a codzienna aktywność pozwoli tego uniknąć.


Częstotliwość zabaw

Z kotem niewychodzącym z domu powinieneś się bawić co najmniej trzy razy dziennie po 15-20 minut. To niedługi czas, który na pewno z wielką ochotą wygospodaruje sobie Twoje dziecko. Czas na zabawę najlepiej rozłożyć równomiernie. Pierwszą zabawę można zaplanować przed porannym wyjściem z domu, drugą zaraz po powrocie, kiedy kot jest najbardziej znudzony, a trzecią tuż przed położeniem się spać, bo właśnie wtedy koty są najbardziej aktywne.
 
Zabawki

Najlepiej sprawdzają się zabawki na sznurku albo na kijku. Powinny przypominać to, na co koty najchętniej polują, czyli ptaka albo gryzonia. Zwróć uwagę dziecku, że zabawka powinna imitować obiekt polowania także ruchem. Mysz niech za sprawą dziecięcych rąk podbiegać do kota, zatrzymuje się, przemyka, chowa się za meblami itd. Ptak niech podfruwa, drepta, podlatuje, przysiada itd.

Kotu powinno się udawać od czasu do czasu (raz na trzy do sześciu ataków) umknąć ze zdobyczą w pyszczku i pomęczyć ją w ustronnym miejscu. Niech Twoje dziecko pozwoli mu czaić się do woli i nie narzuca się z zabawką. Taka zabawa będzie dla kota bardziej rozwijająca, pozwoli użyć inteligencji i umiejętności przewidywania. Wymachiwanie zabawką przed kotem tylko go zmęczy.
 
Bezpieczeństwo

Wszystkie zabawki ze sznurkami zawsze schowaj po skończonej zabawie, ponieważ są niebezpieczne dla kota. Kotu można zostawiać tylko futrzaste myszy lub małe pluszaki i to tylko kilka. Zabawki pojawiające się po pewnym czasie są prawie tak atrakcyjne jak nowe.

Jeśli masz kilka kotów, a jeden dominuje, najlepiej bawić się z nimi osobno, a jeśli się nie da, to dobrze mieć dwie równie atrakcyjne zabawki, po jednej dla każdego kota.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też