Prosto z domu babci - dlaczego warto grzebać w kufrze

Drukuj

Stare strychy, kufry babci, targi staroci, a nawet śmietniki – to miejsca, gdzie można szukać przedmiotów, które z powodzeniem odnajdą się we współczesnych wnętrzach.


Z kufra babci

Kiedy coś staje się powszechne i popularne, nagle przestaje być atrakcyjne. I choć instynktownie dążymy do tego, aby upodabniać się do innych, tak samo wyglądać, podobnie się ubierać i mieszkać, to w pewnym momencie coś się zmienia – zaczynamy czuć potrzebę bycia indywidualistą. W podobny sposób budujemy swoją przestrzeń. Chociaż jeszcze niedawno aspirowaliśmy do tego, aby posiadać mieszkanie urządzone niemal identycznie jak znana blogerka, instamatka albo w modnym skandynawskim czy loftowym stylu, w końcu i tak nadajemy mu pierwiastek indywidualny.

Styl vintage pomaga nam w zachowaniu takiej oryginalności. Przedmioty odziedziczone po dziadkach dają szansę na bycie niepowtarzalnym. O ile nasi rodzice odcinali się od stylistyki PRL, o tyle obecni trzydziestolatkowie chętnie sięgają po design z lat 50., 60. czy 70. Zobacz, co możesz wygrzebać z kufra babci. Przy odrobinie kreatywności stworzysz niepowtarzalne dekoracje do swojego wnętrza.

Porada: Jeśli szukasz ciekawych przedmiotów, odwiedź babciny strych. Zajrzyj do cioci albo zapytaj znajomych lub sąsiada. Nawet nie wiesz, jak często ludzie chcieliby się czegoś pozbyć, ale nie mają czasu ani ochoty na wielkie porządki. W zamian za pomoc możesz otrzymać wybrane rzeczy.


Drugie życie mebli
Meble – moda na stare meble wraca. I nie chodzi tu tylko o szafki na wysoki połysk z epoki Gierka, ale  też babcine kredensy z wiejskich chat, bieliźniarki, sekretarzyki. Taki stary mebel nierzadko wymaga odnowienia. To nie szkodzi. W sieci i na blogach znajdziesz wiele tutoriali, jak prawidłowo to zrobić. Takie meble można odnawiać według gustu – można je przecierać, postarzać, przemalowywać, oczyszczać do surowego drewna albo nanosić oryginalne motywy.
Krzesła i fotele – nie potrzebujesz mieć w domu kompletnych zestawów. Każde krzesło może być innego rodzaju i koloru, a fotel nie musi pasować barwą do sofy czy drugiego fotela. Stare krzesła i fotele charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem, dlatego wystarczy je odmalować i zmienić siedziska, a na pewno posłużą Ci przez kolejne lata. Proste renowacje mebli możesz wykonać samodzielnie, w tych bardziej skomplikowanych pomogą specjaliści.

Urok babcinych tkanin

Stare tekstylia – ulubione tkaniny babci to len, poliester, bawełna i flausz. Wybieraj takie rodzaje materiałów, które lubisz. Dopasuj je do stylu i swoich upodobań. Jeśli masz romantyczną duszę, spodobają Ci się stare koronkowe serwety i obrusy albo okienne zazdrostki. Czasem warto też wykorzystać pojedyncze kawałki tkanin albo starych zasłon, z którymi nie wiadomo co zrobić. Można z nich stworzyć kolorową poduszkę albo patchworkową narzutę.

Herbatka z babcią?

Ceramika, porcelana, naczynia – polskie fabryki porcelany, szkła i ceramiki są znane na całym świecie. Ćmielów, Krosno, Bolesławiec, Włocławek – w czasach, kiedy patrzymy nie tylko na to, co jemy, lecz także na to, jak podajemy jedzenie, takie perełki mają znaczenie. W epoce social mediów i fotografowania codzienności oryginalne naczynia to bardzo fajny wyróżnik. Filiżanki, talerze, cukiernice, karafki – to przedmioty codziennego użytku, które pozwolą nam stworzyć niepowtarzalny klimat w domu.

Dodatki z historią

Lampy – stołowe lub podłogowe albo kinkiety. Wszystko możesz wykorzystać w swoim domu pod warunkiem, że lubisz ten styl – barwne frędzle, kolorowe motywy i sztuczne tkaniny.

Kryształy i wazony – pamiętasz meblościanki z półkami uginającymi się pod ciężarem kryształów? Nie namawiam Cię, abyś robiła podobne ekspozycje. Zacznij od drobnych, pojedyncze rzeczy. Spróbuj wykorzystać te przedmioty: do kryształowego naczynia wsyp ziemię i zasadź kwiat doniczkowy, do karafki nalej wina lub soku, na paterze wyłóż upieczone słodycze. To wystarczy.

Szydełkowe rękodzieło – Twoja babcia robiła na szydełku? Jesteś szczęściarzem, bo to właśnie teraz mamy boom na rękodzieło. Wspomniane już szydełkowe obrusy i serwetki to hit. Do tego dochodzą  kolorowe pledy i narzuty, nierzadko tworzone ze skrawków bardzo kolorowej włóczki, pochodzącej z prutych swetrów albo resztek innej robótki, bo zdobycie całego motka graniczyło z cudem.

Porada: Nawet jeśli nie masz dostępu do pamiątek po przodkach, wybierz się na targ staroci w okolicy albo poszukaj czegoś w sieci – na znanych portalach sprzedażowych. Za niewielkie pieniądze możesz nabyć bardzo oryginalne przedmioty. Sprawdzaj czasem kontenery na wielkogabarytowe przedmioty. Na tak zwanych wystawkach bardzo często można znaleźć ciekawe egzemplarze.

Podczas poszukiwania skarbów z dawnych lat liczy się przede wszystkim pomysł. Nie chodzi o to, aby znów kopiować, tylko wymyślić coś własnego. Jeśli podejdziesz do tematu twórczo, masz szansę stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. Pamiętaj też, że styl vintage to nie jest gromadzenie gratów, tylko gustowne łączenie starego z nowym.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też