Jak samodzielnie wypełnić ubytki i naprawić uszkodzenia w ścianach?

Drukuj

Do wykonania prostych napraw domowych nie trzeba wzywać fachowca, którego usługi mogą nas słono kosztować. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, by przy użyciu prostych narzędzi, za niewielką cenę, wykonać takie naprawy samodzielnie. Wśród firm produkujących wyroby przeznaczone do drobnych napraw wyróżnia się marka Knauf. W które z nich warto się zaopatrzyć i dlaczego?

Usuwanie ubytków z elewacji domowym sposobem


Naprawa ścian przed malowaniem - małe ubytki, nierówności, rysy


Bardzo często występującym problemem w wielu domach i mieszkaniach jest uszkodzona ściana. Wystarczy chwila nieuwagi, by porysować ją jakimś przedmiotem czy uderzyć meblem, powodując ubytek, a gdy w domu są dzieci, takie uszkodzenia to właściwie codzienność. Pełne dziur ściany nie wyglądają estetycznie, dlatego warto wszelkie ubytki naprawiać na bieżąco, najlepiej z wykorzystaniem masy do zaprawek malarskich szybkoschnącej od marki Knauf Fix+Finish. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim czas schnięcia (1 mm = 2 godziny), co pozwala na szybkie przystąpienie do malowania, łatwość nakładania i szlifowania oraz możliwość przykrycia nią ubytku o grubości nawet 2 mm. Masę szybkoschnącą Fix+Finish nakłada się bardzo wygodnie, dzięki temu, że wyposażona jest w dziubek, a jej nadmiar zbiera się przy wykorzystaniu szpachelki. Uprzednio trzeba jedynie pamiętać o usunięciu z naprawianej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i kurzu, przy wykorzystaniu zwilżonego delikatnie wodą pędzelka.

Naprawa ścian przed malowaniem


Naprawa ścian przed malowaniem - dziury po kołkach, gwoździach, głębsze rysy i pęknięcia


W przypadku większych wyrw, powstałych na ścianie bądź w suficie, konieczne jest zastosowanie masy szpachlowej, którą można nakładać w grubszych warstwach, nawet 20 mm. Pokryje ona wszelkie ubytki, bez ryzyka pojawienia się po pewnym czasie nierówności. Takim produktem jest m.in. masa naprawcza wewnętrzna Fix+Finish od marki Knauf. Nakłada się ją podobnie, jak masę szybkoschnącą Fix+Finish (czyli przy użyciu wygodnego aplikatora, po uprzednim oczyszczeniu ściany, a całość wyrównuje się szpachelką). Aby przejść do kolejnego kroku prac, czyli malowania, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. W zależności od tego, jakiej wielkości był ubytek, czas oczekiwania wynosi od kilku do nawet 24 godzin (masa schnie w tempie 1 mm na 2 godziny), stąd też warto poczekać do kolejnego dnia, by zyskać pewność, że nie dojdzie do ponownego pojawienia się ubytku na ścianie.

Produkty do naprawy ubytków w ścianachKlej do małych prac remontowych - mocowanie, montaż i uszczelnianie


Uszkodzona listwa podłogowa? Odpadająca ze ściany półka lub wieszak? To już nie problem, jeśli posiada się w zapasie uniwersalny klej montażowy Fix+Finish. Po oczyszczeniu naprawianej powierzchni wystarczy użyć pistoletu do kartuszy, nakładając nim klej na uszkodzony element i dociskając go. Hybrydowy klej Fix+Finish charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, bez konieczności wcześniejszego gruntowania.


Można go stosować do niemal wszystkich rodzajów podłoża, wewnątrz pomieszczeń. Nie emituje przykrych zapachów. Co niezwykle istotne, jest to klej jednoskładnikowy, który nie ma dodatkowych rozpuszczalników.

Jednoskładnikowe kleje do prac remontowych


Naprawa elewacji - drobne uszkodzenia, rysy, obicia i pęknięcia


Choć naprawy elewacji wydają się skomplikowane i zwykle zleca się je fachowcom, z wykorzystaniem niektórych produktów można część z nich wykonać samodzielnie. Dotyczy to napraw drobnych uszkodzeń, które nie naruszają struktury lub konstrukcji elewacji, ale wpływają na odbiór estetyczny. Doskonałym tego przykładem jest szpachla naprawcza zewnętrzna Fix+Finish, którą można pokryć wszelkiego rodzaju pęknięcia, nierówności i zadrapania ścian zewnętrznych. Szpachlę wystarczy wymieszać z wodą w proporcji 3:1, a następnie (po usunięciu brudu i kurzu z naprawianej powierzchni) nanieść na ścianę. Taka szpachla pozwala na pokrycie ubytków o głębokości do 5 mm. Aby móc wykonać kolejne prace (jak np. malowanie), wystarczy odczekać 48 godzin.

Fix+Finish szpachla naprawcza zewnętrzna


A po zakończonej pracy...


Jak widać – większość drobnych prac remontowych możemy błyskawicznie wykonać samodzielnie. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie produkty, w prosty i szybki sposób naprawimy wszelkie drobne uszkodzenia, unikając dodatkowych kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na fachowców. Po zakończeniu pracy, pozostaje odpocząć i podziwiać rezultaty swojej pracy!
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też