Dominik_trawnik_kalendarz

Pielęgnacja trawnika – kalendarz podlewania, koszenia i nawożenia od Bricomarche

Drukuj

Bujny, zielony, pozbawiony chwastów trawnik bez wątpienia jest ozdobą całego ogrodu. Aby mógł się jednak efektownie prezentować, wymaga dużego nakładu pracy. Dbanie o trawę powinno być nie tylko systematyczne, ale też oparte na właściwych działaniach. Kiedy rozpocząć pielęgnację trawnika i od czego zacząć?Tego rodzaju pytania zadają sobie zarówno początkujący działkowcy, jak i ci, którzy wciąż wdrażają się w temat pielęgnacji trawnika. Aby usystematyzować wiedzę i dostarczyć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, przygotowaliśmy zbiór najważniejszych czynności, które należy wykonywać w kolejnych miesiącach po to, by trawnik wspaniale się prezentował, stając się wizytówką domu i ogrodu.


Kalendarz pielęgnacji trawnika autorstwa Bricomarche


Styczeń, luty


W miesiącach zimowych niewiele możemy zrobić dla naszego trawnika. Nasza rola w tym czasie powinna ograniczać się wyłącznie do unikania niepotrzebnego dreptania zamarzniętych źdźbeł trawy, które w ten sposób ulegają uszkodzeniu. Starajmy się też nie odśnieżać trawnika ani nie zasypywać go zanadto podczas odśnieżania pozostałej części podwórka. Odśnieżanie, podobnie jak dreptanie, uszkadza trawę, z kolei przykrywanie jej grubymi warstwami odsypywanego śniegu powoduje gnicie trawy podczas roztopów. Jeśli trawnik przez dłuższy czas przykrywa warstwa lodu, wówczas należy ją usunąć, aby zapewnić trawie dopływ tlenu.


Marzec


Marzec to pierwszy z wiosennych miesięcy. Choć nie tak ciepły jak pozostałe, bez wątpienia jest dobrym czasem na to, by zacząć pielęgnację trawnika. Kiedy śnieg zaczyna topnieć to znak, że pora przystąpić do pracy. Kolejno wykonujemy następujące czynności:

 • aerację lub wertykulację (napowietrzamy trawnik i rozluźnianiamy glebę poprzez nakłuwanie murawy na głębokość ok. 10 cm przy pomocy wideł lub specjalnych walców z kolcami),
 • koszenie (za pierwszym razem trawę kosimy bardzo nisko),
 • grabienie – tzw. wygrabywanie filcu,
 • dosiewanie trawy w brakujących miejscach,
 • odchwaszczanie,
 • regularne koszenie.

W marcu możemy też zakładać nowe trawniki. Pierwsze ciepłe dni sprzyjają szybkiemu kiełkowaniu trawy.Kwiecień


W kwietniu mamy jeszcze wystarczająco czasu na to, by nadrobić ewentualne zaniedbania w pielęgnacji trawnika. Jeśli nie udało nam się w marcu przeprowadzić aeracji, możemy zrobić to właśnie w kwietniu. Ponadto miesiąc ten to czas, w którym regularnie:

 • kosimy trawę (średnio raz w tygodniu),
 • nawozimy minimum raz w miesiącu (rzadziej w przypadku nawozów długodziałających). Możemy stosować nawóz naturalny lub sztuczny, pamiętając o tym, aby po posypaniu trawnika nawozem, obficie go podlać, tak aby nawóz miał szansę dobrze się rozpuścić; w przeciwnym razie może spalić źdźbła),
 • podlewamy (częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od częstotliwości opadów atmosferycznych),
 • odchwaszczamy.Maj


Maj jest miesiącem, w którym trawa rośnie bardzo intensywnie, dlatego też w tym czasie trawnik należy regularnie kosić, najlepiej raz w tygodniu, systematycznie nawozić i podlewać w razie konieczności.


Czerwiec


W czerwcu szczególną uwagę przywiązujemy do podlewania trawnika. Jako że dni stają się coraz bardziej gorące, nawet stosunkowo częste opady atmosferyczne nie zapewniają należytej wilgotności dla rosnącej trawy. Trawnik należy więc podlewać codziennie. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, jest zamontowanie automatycznego systemu nawadniającego. Warto z niego skorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy nasz trawnik zajmuje dość dużą powierzchnię.Lipiec, sierpień


Letnie, gorące miesiące to czas, w którym musimy zapewnić rosnącej trawie optymalny poziom nawodnienia. Trawnik najlepiej podlewać codziennie, ewentualnie raz na dwa dni. Ponadto:

 • trawę wciąż regularnie kosimy co tydzień,
 • odchwaszczamy,
 • nawozimy w lipcu i po raz ostatni – na początku sierpnia. trawnik posypujemy nawozem po raz ostatni na początku sierpnia. Nie stosujemy już nawozów długodziałających.

Lato to czas, kiedy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, często z całą rodziną. Starajmy się pilnować, aby na trawniku nie zalegały przez dłuższy czas różne przedmioty oraz zabawki, gdyż w miejscach, w których będą one miały bezpośredni kontakt z trawą, z pewnością dojdzie do jej wygnicia, a na naszym trawniku pojawią się nieestetyczne brązowe lub żółte miejsca.


Wrzesień


We wrześniu zaczynamy stopniowo przygotowywać trawnik na nadejście zimy. W tym czasie:

 • wciąż odchwaszczamy trawę i regularnie kosimy trawnik,
 • wykonujemy jesienną wertykulację,
 • nawozimy trawnik specjalnym nawozem przeznaczonym do stosowania na jesień (zawiera on mniej azotu).


Październik


W miesiącu tym dbamy, aby na trawniku nie zalegały opadające z drzew liście, systematycznie je grabiąc. Rzadziej kosimy trawę, możemy używać nawozów jesiennych, ale nie jest to konieczne.Listopad


W listopadzie, jeżeli jest taka konieczność wykonujemy ostatnie koszenie w sezonie. Porządkujemy opadające liście, pilnując, by nie zalegały one na trawniku.


Grudzień


To czas odpoczynku od prac związanych z pielęgnacją trawnika.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też