Pielęgnacja psa od A do Z - praktyczny poradnik

Drukuj
Twoje dziecko chciało czworonoga, zdecydowałeś się na kupno psa i teraz martwisz się o to, kto będzie sprawował obowiązki względem niego? Zachęć do tego swoją pociechę, pokazując jej, że spacer ze zwierzęciem, czy jego pielęgnacja to nie tylko przykra powinność, ale przede wszystkim świetna zabawa.

Kąpiel

Wymagają ich przedstawiciele każdej rasy. Częstotliwość kąpieli zależy od sierści psa – im jest ona dłuższa, tym częściej czworonóg będzie wymagał wykąpania. Z czystym sumieniem kąpiel można urządzać zawsze wtedy, gdy sierść jest wyraźnie brudna, a zanieczyszczeń nie da się całkowicie usunąć w inny sposób.


Przy kąpieli należy jednak przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

1. Stosuj tylko specjalistyczne psie kosmetyki – inne substancje mogą podrażniać psią skórę i powodować uczulenia. W preparaty zaopatrujmy się w sklepach zoologicznych lub u weterynarza – mogą wydawać się droższe, lecz z pewnością starczą na dłużej. Do wyboru mamy również szampony zapobiegające łupieżowi, bakteriobójcze, albo pomagające pozbyć się pasożytów.

2. Używajmy odżywek – warto dokupić również specjalną odżywkę do psiej sierści i preparaty z lanoliną. Dzięki odżywce łatwiej rozczeszemy włos po kąpieli i nie narazimy psa na stres związany z szarpaniem.

3. Zadbaj o komfort zwierzęcia – na dno wanny połóż wkładkę antypoślizgową, nie ciągnij i nie targaj długiej sierści, a przede wszystkim – nigdy nie zalewaj psu nosa.

Pokaż swojemu dziecku, że swoimi małymi rączkami może rozetrzeć substancję do kąpieli na sierści zwierzęcia. Możesz je też poprosić o zabawianie czworonoga podczas kiedy Ty będziesz go kąpać. Opowiadaj dziecku o zaletach psiej kąpieli.

Jak poprawnie wykąpać psa?

Karmienie

Zadbaj o to, by Twój pies miał odpowiednie pożywienie. Oprócz podstawowej pełnowartościowej karmy, możesz mu kupować specjalne ciastka, chipsy i kostki mięsne. Zaproś dziecko do regularnego uzupełniania miski zwierzęcia. Zwróć mu uwagę, że czworonóg potrzebuje też wody do picia. Możesz ustawiać specjalny dzwonek, który będzie przypominał Twojemu dziecku o sprawdzeniu zawartości psich misek. Nietypowe pożywienie (wspomniane ciastka, chipsy i kostki mięsne) mogą służyć jako element zabawy z psem lub do nauki aportowania, siadania, podawania łapy. Pokaż swojemu dziecku, jak nagradzać psa za dobre zachowania i jak ćwiczyć u niego konkretne postawy. 


Zabawy

Spacer to niewystarczająca forma rozrywki, jakiej potrzebuje pies. Pamiętaj więc o wspólnej zabawie z nim. Pomaga mu ona rozładować napięcie, uczy odpowiednich zachowań, zaspokaja instynkty i czyni nas bardziej atrakcyjnymi w jego oczach. Ważne by zmieniać rodzaj zabaw i równoważyć stopień ich intensywności tak, by nie znudzić i nie przeciążyć psa.


Najbardziej rozwiniętym zmysłem psa jest jego węch, dlatego warto go zaangażować do pracy również w formie zabawy. Poprośmy psa o odszukanie schowanych w różnych miejscach domu przedmiotów. Zaproś do tego dzieci. Mogą to być ich zabawki lub specjalnie przygotowana na ten cel niespodzianka, jak zawinięte w kilka warstw papieru smakołyki.

Najlepsza zabawa to taka, która stymuluje do pracy nie tylko ciało, ale także umysł zwierzęcia. Psy bardzo lubią mieć do wykonania określone zadanie, najlepiej jeśli towarzyszy im przy tym ich opiekun. Utrwalanie komend, uczenie psa nowych sztuczek mogą być świetną formą zabawy z psem dającą mnóstwo radości zarówno nam, jak i czworonogowi.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też