Kwiaty do łazienki – jakie rośliny upiększą jej wnętrze?

Drukuj
Wiele roślin lubi wilgotne i ciepłe powietrze. Zatem łazienka to wspaniałe miejsce dla niektórych roślin doniczkowych. Co zrobić, gdy nie masz w niej okna? Jak wtedy dobrać rośliny i jak je pielęgnować?

Rośliny w widnych łazienkach

Rośliny lubiące dużą wilgotność najczęściej nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem – wymagają światła rozproszonego. W jasnej łazience ustaw więc rośliny światłolubne, takie jak np. bromelie, maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny czy fikusy. Jasna i wilgotna łazienka to również idealne miejsce do uprawy storczyków, gdyż w takich warunkach nie potrzebują one specjal
a odpowiednio nawożone pięknie i długo kwitną. Ciekawymi propozycjami do uprawy w łazience są też pnącza i paprocie. Wśród pnączy na szczególną uwagę zasługują scindapsusy, filodendrony, syngonia i cissusy. Pięknie wyglądają one na tle lustra lub okna.

Rośliny w ciemnych łazienkach

Niestety nie ma roślin, które rosną bez wytwarzania substancji pokarmowych w procesie fotosyntezy. Do tego niezbędne jest im światło. Ale nie martw się – jest kilka sposobów, aby nawet w pomieszczeniach bez okna uprawiać rośliny. Pierwsza metoda to instalacja sztucznego oświetlenia. W sklepach ogrodniczych i z wyposażeniem wnętrz możesz kupić specjalne lampy, które przez 10-12 godzin dziennie dostarczą roślinom niezbędną dawkę światła. Inny sposób to zakup dwóch identycznych roślin o dużej tolerancji na długotrwały brak światła. Uprawiaj je na zmianę: jedną trzymaj w jasnym pomieszczeniu, a drugą w ciemnej łazience. Co 7-10 dni podmieniaj je, dzięki czemu będą miały minimalną ilość oświetlenia. Taki zabieg możesz wykonać z roślinami takimi jak sansewieria, skrzydłokwiat czy zamiokulkas.

Pielęgnacja

Rośliny uprawiane w łazienkach nie wymagają specjalnej opieki. Nie musisz ich zraszać i spryskiwać, nie musisz ich często podlewać, gdyż w wilgotnym pomieszczeniu woda wolniej paruje. Pamiętaj jednak o usuwaniu zaschniętych liści i kwiatów, gdyż w takich warunkach szybko zachodzą procesy gnilne.
Kwiaty w łazience


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też